Bizi de Uyarladılar: Şahsiyet vs. Before I Forget

Bizi de Uyarladılar: Şahsiyet vs. Before I Forget
Türk dizileri dünya genelindeki artan popülaritelerinin de katkısıyla eskiye oranla daha fazla başka ülkelere uyarlanır oldu malumunuz. Vakti zamanında Suskunlar'ın uyarlaması Game of Silence'ın ABD'nin ulusal kanallarından FOX'ta ekrana gelmesi, her ne kadar tek sezon sürse dahi benim açımdan inanılmaz bir durumdu mesela. Gel zaman git zaman derken daha fazla örnekle karşılaşır olduk.

Son dönemde izleyiciyle buluşan örneklerden birisi Fatmagül'ün Suçu Ne? dizisinin İspanya uyarlaması "Alba" oldu. Fatmagül'ün dublajlı bölümlerinin İspanya'da gösterdiği başarı uyarlamasının ekrana gelmesini de sağladı. 13 bölümlük sezonu dilerseniz Netflix'te bulabilirsiniz. Ben ise bu yazıyla bir başka uyarlamadan, yani Şahsiyet'in Meksika uyarlaması Before I Forget'ten (Asesino del Olvido) biraz bahsetmek istiyorum. Bir süredir izlediğim 10 bölümlük sezonu kısa süre önce tamamladım.

HBO Max için çekilen dizi, Ekim 2021'de yayınlandı. Platform sevgili ülkemize gelmekten vazgeçtiği için bölümler "teknik" olarak ortalıkta yok ama arka kapıdan dolanınca ulaşılabiliyor haliyle.


Viacom International Studios ve Ay Yapım ortak yapımcılığında çekilen dizide usta oyuncu Damián Alcázar ile genç aktris Paulina Gaitán başrolde yer alıyor. Şahsiyet’in senaryo yazarı Hakan Günday ve yönetmeni Onur Saylak’ın da katkıda bulunduğu uyarlamanın tüm Amerika ve İspanya dışındaki ülkeler için distribütörlüğünü Madd Entertainment üstlendi.
Uyarlamayı El Chapo dizisiyle bilinen Meksikalı yönetmen Ernesto Contreras ve Jorge Michel Grau çekti. Alzheimer teşhisi konan Pascual León’un (Alcázar) geçmişte yaşanan bir suçun peşine düşmesi ve bu esnada gizemli ölümlerin faillerini araştıran Jimena (Gaitan) ile yollarının kesişmesi anlatılıyor. Bildiğimiz yoldan ilerliyorlar yani.
Alcázar ve Gaitán'ın yanı sıra Ari Brickman, Erik Hayser, Dolores Heredia, Giovanna Zacarías, Luis Alberti, José Antonio Toledano, Mauricio García Lozano, Armando Hernández, Juan Carlos Colombo ve Ofelia Medina gibi isimler de yer alıyor.


Peki, nasıldı?

Öncelikle Before I Forget, 12 bölüm süren Şahsiyet'in hikayesini 10 bölümlük bir paket halinde, yine makul bölüm süreleri eşliğinde sunuyor. Bu durum daha hızlı bir tempo anlamına gelmesin, bence yakın bir şekilde ilerliyor. Ancak sezonun orta kısımlarını Şahsiyet'e oranla bir tık daha boş geçtiği söylenebilir.

Aynı eğlenceli havayı olabildiğinde yakalamaya çalıştılar. Sezonun sürprizlerini sona saklama eğilimiyle hareket edilmiş. Bunu da 1-2 yerde takdit ettiğim oldu ama toplamda pek de bir şey değişmiş sayılmaz. Sezon/dizi finalinde bu da hikayesini toparlıyor ve benzer bir noktaya varıyoruz. Before I Forget / Asesino del Olvido, dolayısıyla "aşağı yukarı" sadık bir uyarlama. Elbette yerelleştirme yolunda kendi bildikleri gibi ilerledikleri de olmuş ama hikâyenin bel kemiğini korumuşlar. Toplamda ise izlenesi, düzgün / eli yüzü düzgün denebilecek bir uyarlama.

Ayrıca doğruya doğru, bunlar bizimkine göre daha 'cesur' ve 'serbest' bir iş çıkarmışlar. Bu bakımdan aradaki farkı Türkiye vs. Meksika'ya yedirdim hatta ben kendi kafamda... Başrol ikilinin de gelmişken hakkını vereyim, iyi iş çıkarmışlar ama eklemezsem içimde kalır, genel açıdan değerlendirirsek Şahsiyet'in oyuncu performansları ve hatta karakterleri daha sevilesi kaldı.

Before I Forget özetle böyle bir iş. Projenin içinde ve arkasında olanlara saygılar, Şahsiyet için bir kez daha teşekkürler ve yakın gelecekte böylesi bizden çıkma yabancı uyarlamaların çoğalması dileğiyle...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER