Mart ayında Sosyal TV'de kimler geldi, kimler geçti?

Mart ayında Sosyal TV'de kimler geldi, kimler geçti?
Mart Ayında Sosyal TV'de kimler Geldi, Kimler Geçti

Türk televizyonlarında alışkın olduğumuz sezon sınırları yavaş yavaş erirken, ekranlar her zaman olduğundan daha hareketli. Mart ayında da her hafta ekranlara yeni eklenen ya da veda eden diziler ile karşı karşıyaydık ve Sosyal TV oldukça rekabetli ve izleyicilerin nabzını tutmaya her zamankinden daha da yakın bir yerdeydi.

Yediden yetmişe herkesin Mehmet Can’ın maceralarını takip ettiği Küçük Ağa ve yaz efsanelerinden soğuk kış günlerine yadigâr Ulan İstanbul bu ay bize veda eden diziler arasındaydı. Racon hızlı bir şekilde hayatlarımıza girdiği gibi beklenmedik ve aynı hızda bizlere veda etti. TV8 yeni dizisi Maral ile kanala yeni bir boyut kazandırırken dizi yarışında ben de varım deme yolunda emin adımlarla ilerlemeye başladı.

Peki, Sosyal TV izleyicileri bu fırtınanın içinde ne izledi, ne konuştu?

 

Maral – TV8’in Dizi Severlere Yeni Sürprizi

Son aylarda yavaş yavaş yayın akışında dizilere de yer vermeye başlayan TV8, Mart ayı itibari ile Hazal Kaya ve Aras Bulut İynemli’nin baş rollerini paylaştığı Maral: En Güzel Hikayem adlı diziyi izleyicileri ile buluşturdu. Hazal Kaya hayranlarının dizi daha başlamadan sosyal medyada heyecanla tanıtımlarını paylaştığı bir dönemden sonra en sonunda 5 Mart’ta ekranlardaki yerini aldı.

Dizi Sosyal TV’de hızlı bir açılış yaptı ve adından söz ettirdi. İlk yayın gününü Sosyal TV’de birinci sırada kapatan Maral 9.777 izleyiciden toplamda 21.933 Tweet alarak yayılımda 31,3 milyon kez izleyicilerin Twitter akışlarında yer aldı.


Maral, Mart ayı boyunca yayın günlerinde Sosyal TV’de birinciliği elinden bırakmadı ve izleyicilerin ilgi ve desteği ile Perşembe günleri etkileşimi en yüksek dizilerden birisi oldu. Mart ayının sonlarına doğru TNS verilerine göre AB’de geleneksel reytinglerini de yükselten dizi Sosyal TV’de de yavaş yavaş bir fenomene dönüşme yolunda adımlarını atmış oldu. İlk yayın gününde 9.777 Sosyal TV izleyicisi ile başlayan dizi ayın sonunda izleyici oranını %27 artırarak 12.434 izleyiciye ulaştı. Televizyonlardaki ve Sosyal TV’deki ilk ayını başarı ile tamamlayan Maral, izleyici kitlesinin de yavaş yavaş oturması ile daha istikrarlı bir Sosyal TV profili çizmeye başladı. Mart ayı boyunca izleyicilerinin %75’ini kadınlar oluştururken, izleyiciler tarafından yazılan eşsiz içerik oranı %44 ortalama ile devam etti.


Racon Geldi ve Geçti

Yapımcılığını TMC Film’in üstlendiği ve 10 Mart itibari ile ekranlardaki ve Sosyal TV’deki yerini alan Racon: Ailem İçin, Mart ayının sonunda 4. Bölümü ile erken final yaparak izleyicilere veda etti. Dizi Mehmet Aslantuğ, Seçkin Özdemir, Hande Doğandemir, Sarp Akkaya ve Tomris İncer gibi başarılı oyuncuları bir araya getirerek daha başlamadan sosyal medyada adından söz ettirmişti. Merakla beklenen dizi, Survivor All Star ve Aşk Yeniden gibi rakiplerin olduğu Salı gecesi ilk yayınında Sosyal TV’de hepsini geride bırakırken ilerleyen bölümlerde Sosyal TV reytinglerinde de ciddi bir düşüşle karşılaştı. İlk yayın gecesini 6.070 izleyiciden aldığı 18.045 Tweet ile birinci sırada kapatan dizi, izleyici sayısı olarak olmasa da içerik sayısı ve etkileşim oranı ile Aşk Yeniden ve Survivor All Star gibi yapımları geride bıraktı. İkinci haftasında izleyici sayısında %64’lük bir düşüş yaşayan dizi, üretilen içerik oranında da %35’lik bir düşüş yaşayarak Sosyal TV’de yayın günü üçüncü sırada tamamladı ve bu düşüş final yayınına kadar devam etti.   

Sosyal TV izleyicilerinin 4 bölüm genelinde odaklandığı nokta oyunculuklar oldu. Hande Doğandemir’in oyunculuğu büyük alkış ve destek toplarken Mehmet Aslantuğ’un karizması sıkça konuşulan bir başka nokta oldu. İzleyicilerin büyük bir kısmı diziyi izlemelerindeki birincil sebebin Hande Doğandemir ve Sarp Akkaya’yı izlemek olduğunu dile getirdi. Seçkin Özdemir hayranları da dizinin Sosyal TV’de aktif ve öne çıkan izleyici kitlelerinden biri oldu. İlk bölüm itibari ile izleyiciler tarafından “kaliteli ve gelecek vaat eden” bir iş olarak tanımlanan dizinin erken finali de izleyiciler arasında şok etkisi yarattı. “#raconailemiçinveda @atvcomtr gününü değiştirmeyi bile düşünmeden 4. bölümünde kıydığınız emekler, gün gelir bedel ödetir”, “#RaconAilemİçin bitti. Be salı günleri yeni tadına vardığım, özlediğim heycanı da bitti. İzleyecek dizim yok yine.” , “Böyle bir FİNAL'i ne biz ne de oyuncular hakketti. Bu sektör için #Racon fazla iyi, oyuncuları da fazla kaliteliydi #raconailemiçinveda” ve “#Racon için üzüldüğüm nokta emeklerinin harcanması… Onun dışında Hande'nin yolu hep açık olacak#HandeDoğandemir” şeklindeki yorumlar final gecesinde dizinin Sosyal TV performansına damgasını vurdu.

 

Kara Kutu Vs. Küçük Ağa

Kurtlar Vadisi Pusu’nun yapımcısı Pana Film, Mart ayında yeni dizisi Kara Kutu ile Kanal D ekranlarında ve Salı gecesinin yayın akışındaki yerini aldı. Dizinin başlangıcı Sosyal TV’de sancılı bir süreç oldu. Kanal yeni diziyi Salı gününe alabilmek için sevilen dizilerinden Küçük Ağa’nın yayın saatini değiştirince Kara Kutu ciddi bir izleyici tepkisi ile karşı karşıya kaldı.

Küçük Ağa’nın yerine getirilen dizi hayranları tarafından protesto edilirken “Akşam #KaraKutu'yu izlemiyoruz Reytingleri #KüçükAğa'ya vereceğiz” ve “Hayırdır kara kutu dizin reyting yapmıyor mu sana? Küçük Ağa Ailesi acımasızdır söyleyeyim” şeklinde yorumlar aldı. Çekirdek bir kitleyi kendine çekmeyi başaran dizi ilk yayın gecesinde “Behzat Ç'nin senaristi ve yönetmeninden kötü bir iş çıkmaz diyorum ve @karakutudizisi 'ni açıyorum”, “Tamam salı gününü #KaraKutu günü olarak kaytlara geçirelim” ve “İzlediğim tek dizi Kurtlar vadisi pusu'ydu ama bundan sonra ikinci bir dizim var #KaraKutu Tebrikler @panafilm” şeklinde yorumlar alırken, gecenin en çok paylaşılan alıntısı “Bazıları silmeye çalışır geçmişini. Bazıları geçmişini hatırlamak için kaybeder kendini.” oldu.

Dizi ilk yayın gününde geleneksel reytinglerde Total’de 20. AB’de ise 10. olurken Sosyal TV’de günü 9. sırada kapattı. Kara Kutu ilerleyen haftalarda da Sosyal TV’de sırayla 14., 13. ve 20 olarak Mart ayını tamamladı. 31 Mart itibari ile dizi PT-2’ye kaydırılırken, ilk yayın gününe oranla Nisan ayına Sosyal TV izleyici sayısında %87.25’lik düşüş ve içerik sayısında %90 düşüş ile başladı.

 

Efsanelere Veda: Küçük Ağa, Ulan İstanbul ve Beş Kardeş

Küçük Ağa - 2014 sezonunda Kanal D’nin geleneksel reytinglerindeki artışa ciddi şekilde katkıda bulunan ve kendisine geniş bir izleyici kitlesi edinen Küçük Ağa bu sezon Salı günlerinin git gide artan rekabetinde kendisine yer bulmakta zorlandı ve 50. Bölümü ile 17 Martta ekranlara veda etti.

Dizi son bölümü ile ‘Bugün Günlerden Son Kez Küçük Ağa’ diyen izleyicilerinin parmak uçlarında uzun zamandır ilk defa yayın gününde ilk beşte yer aldı ve günü toplamda aldığı 4.822 tweet ile beşinci sırada tamamladı. İzleyiciler gece boyunca “’Son’ları hiç sevemedim. Hele ki böyle bir diziye erken son hiç yakışmadı.. Ve BugünGünlerdenSonKez KüçükAğa diyoruz!”, “Bu sonu yazan senaristlerin psikolojisinin bozuk olduğunu düşünüyorum” ve “#KüçükAğa güzel bir projeydi emeği geçenlerin ellerine sağlık bu akşam güzel bir bölümle sonsuzluğa kavuşuyor” şeklinde yorumlar paylaştı.

Beş Kardeş’e kısa bir reklam arası - Kanal D’nin sevilen yeni dizilerinden Beş Kardeş Mart ayı itiabri ile bir süre ekranlara ara vereceğini açıkladı. 16 Martta yayınlanan son bölümü ile izleyicileri klavyelerinin başına kilitledi. Gece boyunca Sosyal TV izleyicileri dizinin ertelenişi ile ilgili “Bu niye böyle oldu ki bu? Kimi sevsek gidiyor be. Bekleyecek bir şey daha çıkardınız bize o limanda #beşkardeş”, “Beş Kardeş Haziran'da devam edecekmiş. Yine eksik kaldık.” ve “Neden ama neden? Neyi sevsek gidiyor ya. Yine gitti pazartesinin anlamı” şeklinde yorumlar paylaşırken, Kanal D bir kez daha izleyiciler tarafından eleştirildi. İzleyiciler sıkılıkla diziye neden ara verildiğini anlamlandıramadıklarını dile getirirken #beşkardeş, #aşıkolmak, #onurünlüyanındayız, #beskardesbitmesin ve #bugünbeşkardeşgünü son bölümün en çok kullanılan etiketleri arasında yer aldılar.


Ulan İstanbul sen nelere kadirsin - Kanal D’nin efsane kategorisinde yerini alan dizilerinden Ulan İstanbul yaz dizisi olarak başladığı ekran hayatına 23 Martta yayınlanan son bölümü ile veda etti. Kanal D’nin 34. Bölüm itibari ile dijital platforma taşıyarak bir ilke imza attığı dizi 39. Bölümü ile final yaptı. Sezon boyunca televizyon ekranlarında yayınlanırken Sosyal TV’de de kendisine ciddi bir yer edinen dizi aylarca Pazartesilerin vaz geçilmezleri arasında yer aldı. 


Yayın hayatına 23 Haziran’da başlayan dizi yayınlandığı 39 haftanın 26’sında Sosyal TV’de birinci sırada yer alırken, 5 haftasında da 2. oldu. İnternet yayınına geçmesi ise dizinin ciddi bir düşüş yaşamasına sebep oldu. 16 Şubat itibari ile birincilikten yedinciliğe düşen sonra da ilk 15’te kendine yer bulamayan dizi 9 aylık serüvenini final bölümü ile 13. sırada tamamladı.

Sosyal TV izleyicilerinin vedalarını sunduğu bu son bölümde dizinin Türk televizyonlarına katkısı ve insanların hayatlarında yarattığı değişiklik paylaşımların ana konularını oluşturdu. Gece boyunca izleyiciler tarafından “#Ulanİstanbul son kez yayındaydı. Sayesinde hayatıma kattığım herkese, her şeye teşekkür ederim. Uğur'lar olsun Hayati”, “Ne yani biz bir daha yeni düet heyecanı yaşayamayacak mıyız?” ve “Bu final haberleri de bize yapılmış bir tezgâh olsa sonunda sezon finali yazısını görsek olmaz mı” şeklinde yorumlar paylaşılırken #ulanistanbul, #karyar, #dyapım, #herzerrenekadarözlicezulanistanbul, #derya, #yarenkarlos, #yarkar, #ferdi ve #bugüngünlerdenulanistanbul final bölümün en çok kullanılan etiketleri oldu.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 01 Mart – 31 Mart 2015 arasında toplanan Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER