Ellen DeGeneres: Bir markanın perde arkası

Ellen DeGeneres: Bir markanın perde arkası
Ellen DeGeneres, ABD'deki eğlence sektörünün en ünlü, başarılı ve köklü isimlerinden birisi. Talk şov sunuculuğu bir yana oyuncu, komedyen, yapımcı, yazar, aktivist ve daha birçok şey. Onun konumundaki pek çok kişi gibi onunla ilgili de iyi ya da kötü haberlerin veya çeşitli iddiaların ardı arkası hiç kesilmiyor.

Ellen'ın ismi son dönemde ise yine bu tarz ama negatif olan pek çok haberle gündemde ve öncekilerin aksine bu sefer çığ gibi büyümeye yüz tutmuş durumda. Aslında her şey 16 Temmuz'da BuzzFeed'de yayınlanan bir yazıyla başladı. Ancak tıpkı #MeToo'nun başladığı zamanı hatırlatırcasına bir süreç var şu an. 11-12 kişiyle başlamışken sayı şimdiye kadar 36'ya (fazlası olabilir) kadar çıktı. The Ellen DeGeneres Show'da çalışan veya daha önce çalışmış bir grup kişiyle yapılan görüşmelere dayanan yazıda şovun perde arkasındaki "toksik çalışma ortamına" yer veriliyor.

Peki, iddialar neler?

BuzzFeed'in yazısı esasında Ellen'dan ziyade kamera arkasını idare eden üç baş yapımcıyı hedef alıyor. Hastalık izni alınca kovulan çalışanlar, cenazeye katılmak için izin isteyince atılanlar, ırkıyla ilgili yorumlardan dolayı istifa edenler ve dahası... Hatta şirketin sağlık sigortası karşılamadığından dolayı tıbbi giderleri için GoFundMe kampanyası başlatan bir çalışan Ellen markasına zarar verdiği söylenerek uyarılmış.

Üstelik kamera arkasında "Herkes bu şovda, Ellen'la birlikte çalışmak istiyor. Asla bundan daha iyisini bulamazsın. Beğenmiyorsan sen bilirsin," güdümü hakimmiş. BuzzFeed yazısı baş yapımcıları kamera arkasını çekilmez hale getirmekle suçlarken Ellen'ı da kamera arkasında neler olduğundan habersiz olmakla ve ilgilenmemekle itham ediyor. Daha fazla sorumluluk alması gerektiğinin altı çizilirken sadece yakın çevresine kulak astığı için herkesi mutlu zannettiğinden ve öyle davrandığından bahsediliyor.Bahsi geçen üç baş yapımcı yaptıkları ortak açıklamada konuyu ciddiye aldıklarını, gerekli sorumluluğu üstlendiklerini ve daha iyisini yapacaklarını belirttiler. Tüm bunların üstüne yapım şirketi WarnerMedia şovla ilgili bir iç soruşturma başlattı. Ellen da kendi açıklamasında işin başında olan asıl kişilere işlerini yaptıkları konusunda fazla güvendiğine, kendisinin de sorumluluğu aldığına ve sorunları düzelteceğine yer verdi.

Bu arada ortaya çıkan bazı kişilerin açıklamalarıyla uygunsuz davranışların ve söylemlerin arasına cinsel taciz de dahil oldu. Bu da özellikle baş yapımcılardan Ed Glavin'e yönelik oldu. Glavin'in istifa edeceğine yönelik dedikodular çıksa da hali hazırda bir yere gittiği yok. WarnerMedia da henüz soruşturmayı tamamlayabilmiş değil.

BuzzFeed'in haberi her ne kadar Ellen'ı sorumlu tutmaz bir tonda olsa bile elbette Ellen'ın o kadar da kolay kurtulduğu söylenemez. İlk olarak şovu bırakacağı, daha sonra şovun iptal olacağı yazıldı. Hatta James Corden, Sean Hayes, Kristen Bell, Melissa McCarthy ve Jennifer Aniston gibi isimlerin yerini alabileceği konuşuldu. Bahsi geçen baş yapımcılardan Andy Lassner haberleri yalanlayıp kimsenin bir yere gitmediğini belirtti. Ellen, eğer programda virüs veya başka kaynaklı değişiklik olmazsa gelecek ayın başlarında sezonu açmayı planlıyor.Ellen'ın kamera önündeki halinin asıl haliyle pek de bağdaşmadığı, çevresindeki çalışanlara pek de nazik davranmadığı zaten dillendirilen şeylerden. Düşündüğümüzde o kadar da şaşırtıcı değil sanki. Benzerleri Oprah Winfrey veya RuPaul için de bazen söyleniyor. Hatta #MeToo hareketi patlamadan önceki demeçleri kurcaladığımızda Harvey Weinstein'ı öve öve bitiremeyen pek çok ünlü (ve saygın) oyuncuya denk gelmek mümkün. Adamın pek çok oyuncunun Oscar kazanmasındaki payı inkar edilemez. Ama açığa çıkan şeyler de malum... Zaten bu olay patlak verdiğinde Ellen'ın imajını ve karakterini Weinstein'la karşılaştıranlar da oldu.

BuzzFeed'in haberinden sonra oyuncular Brad Garrett ve Lea Thompson, YouTuber NikkieTutorials, şovun eski çalışanlarından DJ Tony Okungbowa veya eski koruması çıkıp şovun çalışma ortamıyla ve Ellen'ın göründüğü gibi olmayan soğuk kişiliğiyle ilgili iddiaların doğru olduğunu belirttiler. Katy Perry, Ashton Kutcher, Kevin Hart, Alec Baldwin, Jerry O'Connell, Jay Leno, Diane Keaton, ünlülerin menajeri Scooter Braun, şarkıcı Brandi Carlile ve müzisyen Samantha Ronson ise Ellen'ı desteklediğini gördüğüm kişilerin arasında yer alıyor. Çoğu ünlü ise karışmamayı tercih etmiş durumda. 

Şu da var ki çıkan haberler zaten kamera arkasında çalışan veya "düşük rütbeli" kişilerin çektiği zorluklar veya gördüğü muamele üzerine. Destek açıklamalarına gelen yorumlar da Ellen'ın "ünlü" konuklarına (ya da kankalarına) tabii ki kötü davranmayacağı şeklinde. Hatta Ashton Kutcher kendisine gelen bu yöndeki eleştirilere "Sadece bana değil, ekibimdeki kişilere karşı da gayet nazikti," diye cevap verdi. 

Durumlar şimdilik böyle. Warner'ın soruşturması ne sonuç verir, Ellen'ın programının geleceği ne olur, elbet gerisini zaman gösterecek.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER