Harvey Weinstein Skandalı: Adam pisliğin önde gideni çıktı Rıza Baba!

Harvey Weinstein Skandalı: Adam pisliğin önde gideni çıktı Rıza Baba!
Perşembe gününden beri Amerika'da Donald Trump'ın bazı gereksiz açıklamalarını saymazsak Harvey Weinstein skandalından başka bir şey konuşulmuyor. Bir hafta olmadan o kadar dallanıp budaklandı ki içinden çıkılmaz hale geldiğini bile iddia edebiliriz.

Peki, neler oldu ya da doğrusu olmadı ki?

1) The New York Times: NYT, Hollywood'un ünlü yapımcısı Harvey Weinstein hakkında geniş kapsamlı bir yazı yayınladı. Jodi Kantor ve Megan Twohey'e ait yazı Weinstein'a uzun yıllar öncesine giden bir şekilde cinsel taciz suçlamaları yöneltti ve pek çok ifadeyle bunu destekledi.

Harvey çalıştığı kişilere karşı uygunsuz davranışlarından dolayı özür dilese de taciz iddialarını kabul etmedi ve dava açacağını açıkladı. NYT ise hikayesinin arkasında durduğunu belirtti.

2) Başlardaki sessizlik ve kovulma: Harvey'in kurucusu olduğu şirketten bu skandalın üstüne kovulması pazar günü, yani 8 Ekim. Skandalın patlamasının ardından kovulmaya kadar ünlülerin pek çoğundan bir ses çıkmadı.

Medya organlarının yapımcıyla daha önce çalışmış isimlere yorum için ulaşması neredeyse tamamen sonuçsuz kaldı. Normalde bu tarz skandallara balıklama atlayan gece şovları tek kelime etmedi. Saturday Night Live da onlara katıldı.

3) Meryl Streep, George Clooney, Leonardo DiCaprio ve dahası: Harvey'in kovulmasının ardından etraf yağmur gibi basın açıklaması veya tweet doldu. Hala da da etkisini koruyan bir şekilde devam ediyor.

Geneli tahmin edersiniz ki durumun ne kadar kötü olduğu, Harvey'e karşı konuşan kadınlara destek ve onu yerin dibine sokma şeklinde devam ediyor. Jessica Chastain gibi adam hakkında daha önce uyarıldığını belirtenler de var. Meryl Streep ise açıklamasında endüstrideki herkesin durumu bildiğinin düşünülmemesi gerektiğini belirtti. Kim biliyordu kim bilmiyordu karışık tabii ki.

Bu tarzda haberler ortaya çıktığında mutlaka "Bu zamana kadar neden susmuşlar?" diyen sivri zekalılar çıkıverir ortaya. Şu an onlar da mevcut. Bu örnekte çok güçlü bir insana karşı kariyerini kaybetme korkusu ve kimsenin inanmayacağı düşüncesi öne çıkıyor.

Seth MacFarlane 2013'te Oscar'ı sunduğunda En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisi sırasında şaka yollu "Tebrikler, siz beş hanımefendi artık Harvey Weinstein'ı beğeniyormuş gibi yapmak zorunda değilsiniz," diye bir cümle kurmuştu. Ben bu yazıyı yazarken MacFarlane arkadaşı Jessica Barth'ın kendisiyle Harvey'le olan deneyimini paylaştığını ve (o dönem tuhaf gözüyle bakılan) cümlenin buna istinaden kurulduğunu açıkladı.

4) New Yorker: Salı günü yapımcı bir darbe de The New Yorker'dan aldı. Bu sefer Ronan Farrow, yazdığı geniş kapsamlı makaleyle ve öne çıkan isimlerin de desteğiyle bir kez daha yerin dibine sokmuş oldu. Farrow'un isminin gazetecilik kariyeri dışında kız kardeşi Mia'nın babası Woody Allen'a yönelttiği cinsel taciz suçlamalarına destek çıkmasıyla bilindiği de dipnot olsun.

Kendisi daha önce NBC'de yayınlanması için hazırladığı araştırmasını Weinstein'ın engellemeye çalıştığını da açıkladı.

5) Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Asia Argento ve dahası: Kovulmanın da etkisiyle 'herkes' yorum yapmaya başlayınca Weinsten'ın diğer kurbanlarından da ses çıkmaya başladı. (Variety şurada isim toparlaması bile yapıyor.)

Angelina Jolie ve Gwyneth Paltrow bunların en göz önünde olan ikisi. Jolie, 1998'de Playing by Heart'ı çekerken bir otel odasında Weinstein'ın tacizine uğradığını açıkladı.

"Bu yüzden onunla bir daha asla çalışmadım. Onunla çalışanları da uyardım. Kadınlara olan bu davranış hangi sektörde, hangi ülkede olursa olsun kabul edilemez."

Gwyneth Paltrow ise 1996'da Emma'nın uyarlamasını çekerken kendisini elle taciz ettiğini ve daha sonra yatak odasında masaj yapmasını istediğini belirtti. Hemen oradan ayrılmış, durumu o dönemde sevgili olduğu Brad Pitt'e anlatmış, hatta Pitt de bir daha kendisine dokunmaması için yüzleşmiş. Sonrasında çenesini kapalı tutması için bir uyarı almış ve kovulmamak için sessiz kalmış.

Asia Argento'nun "Bu sahneyi 1999'da ben yazdım ve yönettim," yazan videolu tweeti de ses getiren açıklamalardan oldu.6) Ben Affleck: Sayısız ünlü gibi Ben Affleck de daha önce çalıştığı Weinstein'ın skandalıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Bilen bilir, Ben'in kardeşi Casey de taciz suçlamalarıyla yüz yüze geldi. Hatta bu durum geçtiğimiz yılın Oscar kampanyaları sırasında ona zaman zaman sorun çıkarttı.

Açıklamasının ardından Ben, ilk olarak Casey konusunda suskun kaldığı ve kardeşinin Oscar kampanyasını desteklediği için birçok kişi tarafından eleştirildi. Harvey'in kurbanlarından, onunla uzun yıllar önce 100,000 $'lık anlaşma yaparak konuyu kapatan Rose McGowan da bir süredir konu hakkında açıklama yapan isimlerden.

McGowan, Twitter hesabından bunun üzerine Ben'in aslında durumdan haberdar olduğu ve yeni duymuş gibi yaptığı açıklamasınınn yalan olduğuna dair bir tweet attı. Hatta s--tiri de çekti çok affedersiniz. Ardından bu açıklamayla gündeme Hilarie Burton da geldi.

Ben, meğerse One Tree Hill dizisiyle bilinen ve bebek beklediği Jeffrey Dean Morgan'la evli olan Burton'a yıllar önce sunduğu MTV programı TRL'de konukken elle sarkıntılık etmiş. Şu video duruma dair yeterli olur sanırım. Bir Twitter kullancısı Ben'in bunu yaptığını ama herkesin unuttuğunu yazınca Burton, kendisinin unutmadığına dair bir tweetle cevap verdi. Bu yazıyı yazarken Affleck'ten davranışının uygunsuz olduğuna dair bir özür geldi.

7) Matt Damon: Durumu bilmiyormuş gibi açıklama yapan kişilerden biri de Damon. The Wrap'in kurucusu Sharon Waxman, 2004'te The New York Times'ta çalışırken bu konu hakkında bir yazı hazırlamaya başlamış. Onun iddiasına göre Russel Crowe ve Matt Damon yazının yayınlanmadan kaybolması için kendisiyle iletişime geçmişler ve o dönemde o yazıyı yazamamış.

Açıklama doğru ya da yanlış, Matt Damon böyle bir şey yaptığını inkar etti.

8) Karısı boşuyor: Marchesa isimli markasıyla moda dünyasında yer alan Georgina Chapman, gün geçtikçe sayısı artan taciz ve tecavüz iddialarının ardından 10 yıldır evli olduğu Weinstein'dan boşanma kararı aldı. Yapımcı bunun üzerine kararı desteklediğini, şimdilerde yardım aldığını ve ilerde belki toparlanabileceklerini açıkladı.

Ayrıca 22 yaşındaki kızıyla olan ilişkisi de kötü durumda. Birkaç saat önce polis bir arama nedeniyle kızının evine gitti ve konunun aile arası anlaşmazlık olduğunu açıkladı. TMZ ise kızının yaptığı 911 aramasında babasının intihara meyilli olduğunu bahsettiğini yazdı.9) Terry Crews: Brooklyn Nine-Nine dizisinde oynayan siyah aktör Terry Crews ise Harvey skandalının ardından çarpıcı açıklamalarda bulunan bir diğer isim.

O da Hollywood'un tanınmış yapımcılarından bir diğeri tarafından tacize uğradığı konusunda 16 tweetlik bir açıklama yaparak sadece kadınların tacize maruz kalmadığına dikkat çekti. Üstelik bu durum karısıyla bulunduğu bir ortamda gerçekleşmiş. Adama müdahale edip saldırdığı takdirde ünlü yapımcıya saldıran siyah aktör olarak anılacağını ve hapse bile düşebileceğini, kariyerinin biteceğini belirten Crews, eşiyle oradan hemen ayrılmayı tercih etmiş.

10) Lindsay Lohan, Donna Karan ve dahası: Bu tarzda skandallarda duyar moduna giren ve destekleyici açıklama yapanlar mutlaka çıkıyor. Bunda da eksik kalmadı.

Tasarımcı Karan belki de kurbanların istekli olduğu ve suçlanacak tek kişinin Harvey olmadığı şeklinde saçmaladı. Lohan adamın durumu için üzüldüğünden falan bahsetti. Rose McGowan burada da biraz dahil olup Harvey'in kardeşi Bob dahil olmak üzere The Weinstein Company'nin önemli bazı isimlerinin durumu bildiğini ve istifa etmeleri gerektiğini de yazdı.

Skandal ilk patladığında Harvey'in kendisini temsil etmesi için anlaştığı Lisa Bloom, bir kadın olarak bunu yapması konusundaki eleştirilerin de etkisiyle istifa etti. Açıklamasında Harvey'in kendisine yalan söylediğini ve durumun düşündüğünden daha berbat olduğunu belirtti.

11) Hillary Clinton ve BAFTA: Böyle bir skandala her türlü açıdan bakılmasa olmaz tabii. Hemen Harvey'in siyasi görüşü de masaya yatırıldı. Demokrat olan yapımcı, özellikle Hillary Clinton'ın adaylıkları zamanında kendisine iyi miktarda bağışta bulunmuş. 2000'den bu zamana kadarki parti bağış miktarı 1 milyon $'ı bulmuş.

Clinton ve Obama tarafından da yaşananların kötü olduğuna dair bazı açıklamalar geldi. Çıkan Demokrat-Cumhuriyetçi çekişmesini ise tahmin edersiniz. Donald Trump'ın hakkında da bu tarz bir sürü iddia olması Demokratlar'ın işine yararken Cumhuriyetçilerde Harvey'den alınan paraların bağışlanmasını isteyenler de var.

Dün öğlen saatlerinde BAFTA, Harvey'in üyeliğini iptal ederek kendisini uzaklaştırdığını açıkladı. Ayrıca Academy dahil başka birliklerin de bunu yapabileceği konusunda haberler çıkmaya başladı.12) Amazon, Apple ve dahası: Bu tarzda büyük bir skandalın The Weinstein Company'nin işlerini etkilememesi sizce mümkün mü? Zaten maddi anlamda parlak bir gidişatın olmadığı konuşulan şirket adamı kovsa bile şimdiden zarara uğramaya başladı.

Dizi sektörüne girme yönünde atılım yapan Apple, Elvis Presley'in hayatını anlatan bir dizi yapacaktı, içinde TWC de olacaktı. Ama projenin henüz daha başındayken çekildi, alıcı 'bulabilirlerse' başka yere pazarlanacak. Amazon ise şirketle ortak yapacağı dizileri değerlendirmeye aldı.

Mad Men'in yaratıcısı Matthew Weiner'ın hazırladığı The Romanoffs ile David O. Russel'ın hazırladığı Robert De Niro ve Julianne Moore'lu isimsiz bir drama. İlkinin maliyeti toplam 75 milyon $, iki sezonluk onay alan diğeri 160 milyon $. Hatta ikincisine senaryo aşamasında 40 milyon $ harcanmış bile. Weinstein'ın şirketi ortak yapımcı olsa da henüz tek kuruş ödemeyle dahil olmamış ancak Amazon skandalın ardından ne yapacağını konuşmaya başlamış.

Şirketi devreden çıkarıp tek başına üstlenir mi bilemedim ama belki de gözden çıkarma veya düzenleme falan yapabilir. TWC kovduğu Harvey Weinstein'ın isminin hazırlanan projelerden çıkarılması kararını aldı bile. Yayını devam eden moda şovu Project Runway öncü olacak. Daha yolda yeni veya ilk sezonlarıyla gelen Six (History), Scream (MTV), Waco ve Yellowstone (Paramount TV) da var.

13) Kürk Mantolu Madonna: Bu skandalın ucunu nasıl bize dayandırdın diyebilirsiniz ama bahsetmezsem olmaz.

Az üsttekiler gibi yolun çoğunu bitirmiş programlar olduğu gibi Elvis dizisi gibi başında olanlar da var. Geçtiğimiz haziran ayında yapımcılığını Ay Yapım’ın üstlendiği, senaryosunu Ece Yörenç’in yazdığı Kürk Mantolu Madonna'dan uyarlanacak filmin başrolüne Marion Cotillard'ın gelebileceğine dair haberler çıkmıştı. Haberden aynen alıyorum:

"Ay Yapım, Hollywood’un ünlü yapım şirketi The Weinstein Company ile işbirliği yaptı ve şirketin de devreye girmesiyle Maria Puder rolü için 41 yaşındaki Oscar’lı yıldız Marion Cotillard’a teklif götürüldüğü iddia ediliyor."

Hadi buyurun... Olayın bir de bu açısı var.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER