Ünlü yapımcı Harvey Weinstein cinsel taciz suçlamalarıyla boğuşuyor

Ünlü yapımcı Harvey Weinstein cinsel taciz suçlamalarıyla boğuşuyor
The New York Times, perşembe akşamı Hollywood'un ünlü yapımcısı Harvey Weinstein hakkında geniş kapsamlı bir yazı yayınladı. Jodi Kantor ve Megan Twohey'e ait yazı kısa sürede büyük yankı uyandırmış durumda.

Yazıda aktrislerin, film yapımcılarının ve set çalışanlarının ifadeleri yer alıyor ve Weinstein'a uzun yıllar öncesine giden bir şekilde cinsel taciz suçlamaları yöneltiliyor.

"Kimliklerinin gizli kalması koşuluyla iki şirket çalışanı Bay Weinstein'ın en az sekiz kadınla anlaşmaya vardığını açıkladı. The Times kayıtlar ve anlaşmalara yakın olan kişiler sayesinde bu kişilerin 1990'da genç bir asistan, 1997'de kadın bir oyuncu, 1998'de Londra'da bir asistan, 2015'te İtalyan bir model ve kısa süre sonra Lauren O'Connor olduğunu keşfetti."

The Times'ın haberinde 1997 yılında duruma maruz kalan aktrisin Rose McGowan olduğu belirtiliyor. Oyuncu Weinstein'ın sahibi olduğu Dimension Films'in dağıtımını üstlendiği 1996 yapımı Scream'de oynamıştı. Ayrıca 2016'da kadınların tacizi şikayet etmemesine yönelik "Çünkü eski sevgilim tacizcime filmimizin dağıtımını sattı. #NedenKadınlarİhbarEtmiyor" diye tweet atmışlığı bulunuyor. McGowan isim vermese de 2006-2009 arasında sevgili olduğu film yapımcısı Robert Rodriguez'le hazırladıkları Planet Terror filminin dağıtımcılığını 2007'de Weinstein'ın yaptığı biliniyor.

McGowan konu hakkında yorum yapmasa bile aktris Ashley Judd Times'a konuşan isimlerden birisi oldu. Judd, 90'ların ortasında Kiss the Girls'i çekerken toplantı için Weinstein'ın oteline davet edildiğini, süitine çıkma isteği geldiğinde şaşırdığını belirtti. Habere göre Judd, Weinstein'dan masaj yapmaktan duş alırken onu izlemesine kadar birçok teklif almaya devam etti.

"Hayır dedim, birçok şekilde ve pek çok zamanda. Ama yeni bir teklifle sürekli geri döndü."

Oscar konusunda yaptığı agresif kampanyalarla bilinen Weinstein'ın filmleri sayesinde şimdiye kadar pek çok kadın oyuncu Oscar kazandı veya aday oldu. Bunlar arasında Anna Paquin, Dianne Wiest, Gwyneth Paltrow, Judi Dench, Catherine Zeta-Jones, Nicole Kidman, Renee Zellweger, Cate Blanchett, Kate Winslet, Penelope Cruz, Meryl Streep ve Jennifer Lawrence da yer alıyor.

New York Times'ın haberinin çıkmasının ardından ünlü yapımcı "İş arkadaşlarıma davranışlarımın geçmişte pek çok soruna yol açtığının farkındayım. Daha iyisini yapmaya çalışsam da uzun bir yolum olduğunu biliyorum." açıklamasını yaptı ve terapistlerle görüştüğünü, sorunla baş etmek için izin alacağını belirtti.

Weinstein’ın avukatı Lisa Bloom yaptığı açıklamada yapımcının yazıdaki suçlamaları reddettiğini belirtirken, diğer avukatı Charles Harder New York Times'a yanlış ve karalayıcı ifadelerinden dolayı dava açacaklarını duyurdu. New York Times ise buna haberin arkasında oldukları şeklinde cevap verdi.

Kısa süre önce People, konuya yakın birisine dayandırarak Weinstein'ın şirketindeki kurulun haberden sonra toplandığını ve yakında yapımcıyı şirketteki pozisyonundan aldıklarını açıklayacaklarını duyurdu:

"Kimse onu şirkette istemiyor."

Anlaşması gereği şirketin kurucularından Weinstein basit bir şekilde kovulamayacağından suçlamalar konusunda soruşturma açılmış durumda. Bu soruşturma da onu göndermenin yasal adımlarından birisi. Ayrıca izin alacağını duyuran Weinstein zaten soruşturma bitene kadar şirkette çalışamayacak.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER