Kısa Kısa: Devils & The Truth About Harry Quebert Affair

2) Devils

İtalya’da Sky Atlantic’in, Fransa’da OCS’in ekrana getirdiği ortak yapım bir dizi. Dili İngilizce. İkinci sezon onayını aldı, ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Guido Maria Brera’nın “Diavoli” romanından uyarlandı. 

Kadrosunda Alessandro Borghi, Laia Costa, Malachi Kirby, Pia Mechler, Lars Mikkelsen, Paul Chowdhry ve Sallie Harmsen gibi isimler de yer alıyor. Nick Hurran (Sherlock) showrunner olarak görev aldı.

Finans dünyasının içinde geçen uluslararası bir gerilim ve drama dizisi. Büyük bir Amerikan bankasının İtalya’daki merkez ofisinde, ticari işlemler bölümünün başında yer alan Massimo Ruggero'ya konuk oluyoruz. Bankaya milyonlar kazandırdığı başarılı bir kariyeri olan Massimo, bankanın CEO’su Dominic Morgan tarafından finans dünyasına tanıtılmıştır. Massimo’nun terfi almak için uğraştığı bir dönemde Avrupa’yı sarsan kıtalar arası bir finansal savaş başlar. Massimo da kendisini akıl hocasıyla savaşmak veya onunla ittifak kurmak arasında seçim yapmak zorunda kaldığı zorlu bir ikilemin içinde bulur.

Devils'ın sezonunda 2008’deki ekonomik kriz, PIIGS, Strauss-Kahn’ın istifası; Libya, Arjantin ve İrlanda gibi çeşitli ülkelerin ekonomisini etkileyen önemli olaylar da yer alıyor.  


Finansal Matematik üzerine eğitim alan birisi olarak fırsat bulursam bu tarz yapımları takip etmeye çalışıyorum. Patrick Dempsey’i bulundurması da bonus oldu.

Devils, benzer denebilecek örneklerden Billions gibi finans dünyasının dibini sıyıran bir dizi. Farklı olarak daha şirket odaklı gidiyorlar ve finans dünyasında gerçekte olup bitenler hikayeye yön veriyor. Bu sırada draması ağır basıyor. Terimlerin belli bir ağırlığının olduğunu da belirtmem lazım ve açıklamayı gerek gördükleri takdirde yapıyorlar. Yine de vakıf olmanın diziyi takip edebilmek için şart olduğunu düşünmüyorum.

Dempsey, Dominic karakteriyle kötü karakter forsunu giyen ve diziye yakışan bir oyuncu olmuş. Aslında hiçbir karakterinin siyah veya beyaz olmadığı bir hikaye var elimizde. Nihayetinde Massimo ağırlıklı ilerliyoruz ve o da beklediğim ölçüde sürükledi hikayeyi. Zaman zaman geçmişe uğrayarak hikayeyi zengileştirmeleri, finans dünyasının gerçek soslu olaylarını kullanmaları da tuz biber oldu. Ayrıca bana kalırsa Tanrı ve Şeytan’ın savaşı olarak yaptıkları sunum başarılıydı. Eldeki hikayeyi sezon tamamlanana kadar epey toparlasa da devamında neler olacağını görmeye istekliyim. 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER