Kısa Kısa: Normal People & Run (2020)

Kısa Kısa: Normal People & Run (2020)
Bu yazıda yakın zaman öncesinde ekrana gelen iki yeni diziyi kısaca tanıtayım dedim.

1) Normal People

Sally Rooney'in aynı isimli romanından uyarlandı. BBC Three dizisi olarak 26 Nisan'da ekrana gelmeye başladı ama 12 bölümlük sezonu bütün haliyle netten de yayınlandı. ABD'deki online yayın platformlarından Hulu ortaklığında hazırlandı. 

Normal People, Marianne ve Connell arasındaki karmaşık ve hassas ilişkiyi konu alıyor. İrlanda'nın batısındaki küçük bir kasabada yaşayan iki gencin lisenin son zamanlarında başlayıp üniversitede devam eden ilişkileri anlatılacak. Connell lisede popüler ve sevilen birisi olmasına rağmen Marianne yanlız, gururlu ve rahatsız edici biridir. Connell, okul dışında annesini Marianne'in evindeki temizlik işinden almaya geldiğinde de yolları kesişmektedir ve aralarında gizlemeye kararlı oldukları türden tuhaf ve kalıcı ilişki başlar.

Rooney senaryoyu Alice Birch ve Mark O’Rowe'la birlikte kaleme aldı. Element Pictures yapımını üstlendi. Bölümlerin ilk yarısını Lenny Abrahamson, ikinci yarısını ise Hettie McDonald yönetti.


Dizinin uyarlandığı kitabı okumadım ama dizi başlamadan önce fark ettim ki okuyan ve beğenen insan sayısı çevremde epey fazlaymış. Ayrıca BBC'nin bu tarz yapımların altından güzel kalktığı düşüncesindeyim. Bu yüzden doğan merakla başladım. En özet haliyle bayıldım. Taş gibi dizi olmuş.

Devam eden hikaye bir yana karakterlerin arasındaki kimya daha çok hoşuma gidiyor. "Normal" denebilecek iki insanın ilişkisinin bu şekilde ilerleyeceğini beklemezdim. Basite ve basmakalıba fazla alışmışız, onu fark ettim resmen. Üstelik bölümleri yarım saat civarı sürdüğü için çok rahat ilerleniyor. Sezonun yarısını geçtim ve bitmesin diye yavaşlamış durumdayım.

Kendi adıma Connell tarafını daha çok sevdim diyebilirim ama Marianne tarafı da aşağısında kalmıyor. Mini dizi olmasaydı da devamı gelebilecek bir proje olsaydı keşke. Şiddetle tavsiyedir.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER