Kader Can: Bulut geçti gözyaşları kaldı çimende*

Kader Can: Bulut geçti gözyaşları kaldı çimende*
Performans 10 numara
Dinlemeyi sever misiniz? Bu bir anı, masal, oyun, maç belki de yeni konuşmaya başlayan bir bebeğin kelimeleri olur. Eğer tüm içtenliğinizle dinlemeyi seviyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü Kader Can size anlatıyor, sizinle sohbet ediyor. Askerlik anılarını anlatıyor. Aslında askerlik üzerinden hayatı...

Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun hem yazıp hem yönettiği Kader Can oyunu tek solukta, hiç sıkılmadan izlenilecek bir oyun. Müziklerin Ah! Kosmos'a, koreografinin Gizem Bilgen'e ait olduğu oyunda Deniz Karaoğlu sahneyi coşturuyor adeta. Bazı oyunların dekoru, müziği, kostümü gibi diğer özellikleri öne çıkar da oyunculuk ortalama dahi olsa bir şekilde yürüdü dersiniz ya, işte burada ezber bozulmuş. Çünkü Mahmutyazıcıoğlu, sizin karşınıza aslında etrafınızda tanıdığınız birini getiriyor. İsmi Kader Can. 21 yaşında gencecik bir delikanlı. Rap aşığı, birine sevdalı, mahallenin bıçkın delikanlısı. Kader Can bize askerlik anılarını anlatmıyor sadece. Öncesini, sonrasını, hayatına etkisini, çevreyi, gözlemlediklerini, hayallerini, kararlarını, kırgınlıklarını, mutluluklarını anlatıyor.

Deniz Karaoğlu, sahnede  yirmiden fazla karakteri tek kostüm ve bir küp. Evet, evet sadede bir kübün etrafında hiç durmadan anlattı. Öylesine benimsemiş ki tüm karakterleri tek bir işaretle "O" oldu. Bazen annesi bazen taksici bazen asker arkadaşları... (En çok gözlüklü asker arkadaşını sevdim^^) Kodlamalarını çok sağlam yapmış olan Karaoğlu'nun sahne performansına bayılacaksınız. Ara ara rap parçalarıyla zaman zaman seyirciyle olan diyaloğuyla aradaki kırmızı çizgiyi asla aşmadan ter içinde selamlıyor sizi. Hani izlerken siz yorulursunuz, Deniz Karaoğlu yorulmuyor, tü tü tü maşallah.

Deniz Karaoğlu hem daha önce başka oyunda izlediğim karakterinden bambaşkaydı Kader Can oyununda hem de canlandırdığı her karakteri farklıydı birbirinden. Ve o kadar mutlu oluyorum ki böylesine kendisini tekrarlamayan oyuncudan o kadar. ^^

İzlediğiniz oyunlarda illa kamu spotları olmalı diyorsanız belki aradığınızı bulamayacaksınız ama iyice kulak verirseniz Kader Can'a bir gencin yaşadıklarını görerek dikkat edeceksiniz herkese her zaman. Murat Mahmutyazıcıoğlu hep oyun yazsın; biz dinleyelim, kulak verelim, izleyelim, alkışlayalım, gurur duyalım.

* Mehmet Güreli/ Kimse Bilmez (Oyun sonunda bu parçayı mırıldanırken buldum kendimi,biraz da bu parçaya benzettim Kader Can'ın durumunu.)


Sevgiler.


OYUN KÜNYE BİLGİLERİ 
Yazan- Yöneten: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Yönetmen Yardımcısı: Sevda Deniz Karali
Oynayan: Deniz Karaoğlu
Koreograf: Gizem Bilgen
Müzik: Ah! Kosmos
Kostüm- Dekor Tasarım: Erdi Eralp Uğur
Asistan: Özden Selim Karadana


 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER