Güzel Köylü: “Sen daha önceleri nerelerdeydin?”

Güzel Köylü: “Sen daha önceleri nerelerdeydin?”
Her Perşembe uyanır uyanmaz –kendi işimmiş gibi büyük bir heyecanla- reytinglerine baktığım canım Güzel Köylü! Bir Ege dizisi ancak bu kadar güzel olabilir diye düşünmeden edemiyorum. İzleyici de benim kadar benimsemiş olacak ki yayın hayatına yaz aylarında başlayan dizi zirvedeki yerini 36 haftadır kaptırmıyor. Peki nedir bu başarının sırrı? Üstelik yaz aylarında başlayan dizilerin, özellikle kış sezonu başlayınca, ekran ömrünün malesef çok uzun süremediğini biliyoruz. Eylül sezonu başlar, insanlar “esas” dizilerine dönerler ve boom! Yaz aylarındaki diziler birer birer veda eder ekrana. Güzel Köylü bu durumu yıktı geçti ve Çarşamba gününde krallığını ilan etti.

Bilenler bilmeyenlere anlatsın demeden dizinin hikayesine değinelim; Sıradan bir sabaha uyandığını düşünen Gül (Gizem Karaca), zaten İstanbul'un kalabalık ve karmaşık olan yapısından bunalmışken, bir anda tüm hayatı tepetaklak olur. Önce işinden kovulur, sonrada evlenmeyi planladığı erkek arkadaşı (Mehmet Ali Nuroğlu) tarafından hüsrana uğrar. Perişan bir haldeyken İstanbul'a hiç istemediği bir evlilik için alışverişe gönderilen Güzelköylü Cemal (Berk Cankat) ile tanışır ve hayatı o andan itibaren değişmeye başlar. Özelliklede eline geçen mektupta (aslında dolaylı yolla bu mektubu ona Cemal vermiştir) artık hayatta olmadığını düşündüğü babaannesinin (Zerrin Sümer) hala yaşadığını öğrendikten sonra. Bu durumun doğruluğunu araştırmak için yolu Güzelköy'e düşer.)Hayır, yanlış okumadınız!

Cemal'in köyü!) Gül'ün babaannesi olan Sultanana Cemal ile aynı köydendir. Hatta Sultanana Cemal'in ailesinin geçimini sağladığı hayvanların sahibidir. Öte yandan tarlalarınıda köyün diğer büyük ailesine emanet etmiştir. Ama bu durum iki ailenin de hoşuna gitmez, ikisine de sahip olmayı istemektedirler. Tarlalara bakan Yusuf'un (Ali İpin) Kamuran (Esin Civangil) adında bir kızı vardır. İki ailenin amacı Cemal ile Kamuran'ı evlendirip tarlalara ve hayvanlara ortak olmaktır. Ancak Gül'ün köye gelmesi, Cemal'in onu görünce nikah masasında "hayır" demesine sebep olur. Evet evet ateş bacayı çoktan sarmıştır! Yaşanan bu olaydan sonra iki ailenin çatışmaları komik sahneler doğururken, Gül ve Cemal'in aşkları ortalığı kasıp kavuracaktır!Dizinin çekimlerine İstanbul'da başlanmış, daha sonra Muğla'nın Yatağan ilçesindeki Bozüyük Köyü'nde devam edilmiş. Bilen bilir, dizinin yönetmenliğini yapan Mustafa Şevki Doğan daha önceki projesi olan Baba Ocağı'nı da burada çekmişti. A bir de Akyaka var. Dizinin çekildiği o meşhur "Azmak Nehri" nin bulunduğu yer (paçaları sıvayıp, masayı suya atıp çay ve aslan sütü içtikleri nehir). “Görmeden ölmek istemediğim yerler" listesine Bozüyük Köyü ve Akyaka da eklendi sayesinde. İlk fırsatta gidip göreceğim! Aranızdan "yahu daha ne harikalar var isteye isteye burayı mı görmek istiyosun ölmeden" diye şaşıranlar olduğunu duyar gibiyim. Baştan anlaşalım! Ben köy aşığıyım. Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar misali... Hem mümkün mü zaten Bozüyük gibi doğa harikası bi yere aşık olmamak! Ama gidilecek zamanını da bileceksiniz. Benden size iklim tüyosu; kış aylarında oldukça soğuk ve yağışlı olduğu için yaz aylarında ya da baharda gidip görmek en doğrusu olacaktır! Özellikle benim gibi çok üşüyen insanlar; Ocak'ta ve Şubat'ta sakın haa!

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Güzel Köylü bize kollarını açan sıcacık bir ana kucağı gibi. Samimi, içten, doğal sıfatlarının sözlük anlamı neredeyse. Kap bakkaldan (ben eski zaman aşığıyım, market falan diyemem) çekirdeğini, demle çayını ve geç televizyonun karşısına. Kendini sanki onların arasındaymış gibi hisseder, keyiflendikçe keyiflenirsin. Azmak’ta türkü dinler, öküzcülerde otlu börek yer, Sultanana’nın ayranını içersin. Dizilerin klişeleşmiş kasvetli ve ağır olay hikayelerinden sıyrılan Güzel Köylü, neşesiyle sarıp sarmalar bizi (Duman’ın “ah neşesi yeter” şarkısı geldi aklıma, hakikaten neşesi yeter!).Tabi bu samimiyet ve sıcaklığa doğru cast eklenirse tadından yinmez (bak şive kaydı bile o tarafa). Berk Cankat ve Gizem Karaca güzel bir uyum sağladı. Açıkçası başlarda “acaba” diye düşünmedim değil. Ama şimdi ikisini birlikte çok seviyorum. Esin Civangil’i Ekmek Teknesi’nden beri beğenirim. Kamuran olarak çok güzel bir performans sunuyor bence. Entrikalarına rağmen seviyoruz onu. Tatlı bela! Oyunculuğunu izlemeyi çok sevdiğim usta Ahmet Mümtaz Taylan var bir de. Oynadığı her rol bir önceki rolünün fersah fersah üstünde oluyor performans olarak. Devamlı üstüne koyuyor. ‘Tamam ben oldum, bitti.” yerine “nasıl daha iyi olur” diyor bence. Bizede keyifle izlemek kalıyor haliyle.G
üzel Köylü oyuncularının her biri rolleri için biçilmiş kaftan. Göze batan, “bu oyuncu olmamış buraya” dedirten kimse yok. Oyuncular dozunda oynuyor. Ne eksik ne de fazla. Toygan Avanoğlu "Bünyoş" rolüyle -o deli tavırları belki bir oyuncuda fazla ve samimiyetsiz durabilecekken- harikalar yaratıyor. Bundan iyi cast nasıl olurdu bilemedim!

Ekibin başarısında çok büyük etkisi olduğunu düşündüğüm bi şey daha var ki o da Güzel Köylü'nün yönetmenliğini yapan Mustafa Şevki Doğan ve dizinin senaryo yazarları Baykut Badem ile Filiz Ekinci'nin (kalemleri hakikaten kuvvetlidir, bilhassa mizah konusunda) daha önce birçok projede beraber çalışmış olması ve biribirlerini tanımaları. Örneğin Baba Ocağı ve Düşman Kardeşler projelerinin yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan yaparken, senaryosunu Baykut Badem Ve Filiz Ekinci yazmıştı. "Kedi Özledi" filminde de beraber çalıştılar. Eminim ki artık "leb demeden çorum!" durumu vardır aralarında. Bu ekibin projelerine oldum olası kanım kaynadı benim! Dizinin görünmeyen kahramanlarına da selam olsun bu arada! Bir iş bu kadar başarılıysa herkesin payı vardır neticede bunda...

Uzun lafın kısası her yönüyle izleyiciyi içine çeken bir dizi Güzel Köylü. O sıcacık havasını hiç kaybetmemesini dileyerek, bir Tarkan şarkısı daha ithaf ederek bitirelim; BİR OLURUZ YOLUNDA HADİ BASTIR GÖNÜLLER COŞSUN, O REYTINGLER SANA FEDA AL GEL DE BURALAR BAYRAM OLSUN! (Biraz değiştirmekten zarar gelmez yahu!)

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER