Hem yemek hem kavga, acıkanlar ekran başına

Hem yemek hem kavga, acıkanlar ekran başına
Ekranlarda yeni sezonun başlaması ile birlikte sadece diziler değil, yarışma programları da tüm hızıyla aramıza katıldı. Geçen sezon başlayan lezzet yarışması furyası bu sezon da sürüyor ve TV8’in Master Chef’i ile Fox TV’nin The Taste Türkiye’si yeni yarışmacı ve jürileriyle karşımızda. İki programın da yeni bölümlerine bir göz attım, birlikte bakalım isterim.

MasterChef’deki en büyük değişiklik Hazer Amani’nin yerine Danilo Zanna’nın jüri üyesi olması. Bu değişikliğin nedeni de Amani’nin rakip program The Taste Türkiye’ye moderatör olarak katılması. Amani MasterChef’te sevilen bir jüri üyesiydi ama ne yalan söyleyeyim, Danilo Zanna’yı daha çok sevdim diyebilirim. Bir kere ülke olarak Türkçe konuşan yabancılara kafadan duyduğumuz bir sempati var, ben de bundan nasibimi almış biriyim. İkincisi yemek yarışmasındaki aşırı kavga ve çok bağırarak konsept yaratma haline yabancı birisi Zanna, en azından şimdilik. Evet reality show’larda biraz kavgaya kimse hayır demez ama reytingin buradan geldiği tespiti ile buna fazla yüklenince işin tadı kaçıyor gibi geliyor bana. Misal ilk bölümde yarışmacılara esnaf lokantası menüsü verip, ‘esnaf lokantalarının vazgeçilmez lezzeti bakla çorbası’ diye bir fikir bulup, bu çorbayı hiç yapmadığını söyleyen yarışmacılara bağırıp çağırmak bu bahsettiğim zorlamaya giriyor. Bakla çorbası yaptırma demiyoruz, hobi olarak yine yaptır ama esnaf lokantası diye tutturmaya ne gerek var? Gerçi yemek programlarında esnaf lokantası, yöresel mutfak, ‘önce kendi mutfağınız’ tabirleri ağızlardan pek düşmez ama artık ondan da etkilenmiyoruz. Bu açıdan MasterChef bana en azından ilk haftasında biraz fazla bağırmalı gibi geldi. Ya da ben yaşlanıyorum ve artık kafam kaldırmıyor, bilemiyorum.


Moderasyona gerek var mıydı konusunu önümüzdeki bölümlerde işleyeceğiz.

Gelelim The Taste Türkiye’ye. Hazer Amani’nin moderatör olarak katılmasının yanı sıra programdaki bir diğer değişiklik de Şemsa Denizsel yerine Esen Hünal’ın jüri olması. Geçen sezon jürinin en sinirli ismi Denizsel’di bana kalırsa, bağırıp çağırarak değil ama söyledikleri, yarışmacılara tavrı epey asabi ve ne yalan söyleyeyim biraz da acımasızdı. Esen Hünal’ı şimdilik tek bölüm izledim ama daha ılımlı birine benziyor. Tabii şeflik geçmişi olarak hangisi daha etkili bir jüri ona bir şey diyemem zira yemekle ilişkim onu yemekle sınırlı ama Hünal’ı izlemek daha kolay olacak gibi görünüyor. Bir de formatta jürinin beğendiği yarışmacıyı kendi takımına almaya çalışması var, orada da epey bir O Ses Türkiye tadı yakalandı. Hangi yarışma olursa olsun yerli ekranımızda olaylar hiç değişmiyor sanırım aslında. Kavga, polemik, duygusal bağ, birkaç damla gözyaşı, mutlu son. Sanırım hep aynı şeyi izlemeyi seviyoruz.

Yemek yarışması sevenlere en çok ve illa ki MasterChef Jr. öneririm. O çocukların yeteneklerini, azimlerini ama en çok da pırıl pırıl zihinlerini görünce hayata tutunur, biraz da yetişkin tatsızlığımızdan utanırız. Bende öyle oluyor şahsen. İyi seyirler dilerim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER