Jet Sosyete: Ekrana veda, dijitale merhaba

Jet Sosyete: Ekrana veda, dijitale merhaba
Jet Sosyete 2 Mayıs itibarıyla TV8’deki son bölümü ile televizyon yolculuğunu bitirdi. Gülse Birsel’in sosyal medya hesaplarından duyurduğu üzere diziyi önümüzdeki sezon başka bir platformda, 40-50 dakikalık daha kısa bölümlerle izleyeceğiz. İki buçuk saatlik dizi yazana, çekene, oynayana ve hatta izleyene dert aslında. Özellikle de komedi dizisi söz konusu ise iki buçuk saat gülmemiz neredeyse imkansız. Bu yüzden de taklitler, şarkılar, şive komikleri, abartılı davranan karakterlerle ve biraz da vasat şakalar komikliklerle dolduruluyor süreler genelde.

Yine de Jet Sosyete’nin (genel olarak tüm dizilerin ama şu an konumuz Jet Sosyete) tek probleminin uzun yayın süresi olduğunu söylemek aklımızla epey bir dalga geçmek olur diye düşünüyorum. Henüz Gülse Birsel’in 40 dakikalık bir dizisini izlemediğim için fikir belirtemeyeceğim ama dijital platformlarda epey 40 dakikalık yerli yapım izleme imkanı bulduk yakın zamanda ve maalesef hepsi için ‘Oooo süper dinamik bir dizi, işte bu’ dememiz mümkün değil. Dijital platformlarda yerli işler görmek elbette hepimizi mutlu eden bir gelişme ama  iki buçuk saatlik dizi mantığıyla çekilip kırk dakikaya bölüştürülmüş gibi duran bir kısım iş görmedik desem de yalan olur.

Yerli ekranlarımızın en başarılı komedi dizilerinden biri olarak akıllarımıza kazınan Avrupa Yakası’ndan parçalar izliyorum bazen YouTube’da. Bunu yapan o kadar da çok insan var ki YouTube kanalı hep çok aktif. Mesela geçen gün şöyle bir cümleye denk geldim Burhan Altıntop’un kurduğu ‘Ofiste seksleşmeniz bitti.’ Bu cümle herhangi bir ahlaksızlık içermemekle birlikte söylendiği anı süper yükselten ve Burhan’ı tam olarak anlatan, dolayısı ile de izleyeni çok güldüren bir cümle. Jet Sosyete’ye ya da başka herhangi bir diziye böyle bir cümle yazmak pek mümkün değil artık, yarısı duyulur yarısı duyulmaz. Tek tek, cümle cümle yazamam elbette ama bunun gibi çok örnek var, hoop gitti komikliğin bir kısmı.

Sonra bir de kendini tekrarlayan karakterler var. Evet komedi dizilerinin birbirlerine benzerliğini görmek, belirli kalıplardan ilerlediğini bilmek için sektör profesyoneli olmaya gerek yok. En basitinden mesela aynı anda hem Friends’i hem de The Big Bang Theory’yi yakından takip etmişseniz iki dizi arasındaki benzerlikleri, karakter tiplerini anlayabilirsiniz. Bu tüm dizilerde olabilir. Ama işte bir de hep neredeyse aynı oyuncularla, benzer şakalarla, şive komiğine kadar birbirinin benzeri işler olunca insan sıkılıyor, şişiyor, ‘Benimle geçtiğiniz dalgaya mı gülsem acaba?’ diyor.

Dijital platformda yayınlanmak bazı açılardan özgürlük getirecektir elbette (ki bu özgürlüğü de her cümleyi küfürle bitirmek olarak algılayan yerli yapımlar gördük, aman diyeyim, gerçi Gülse Birsel’in konuyu bu kadar yanlış anlamayacağına eminim) ama bir de para verip izlediğimiz diziden beklentimizin daha yüksek olduğu gerçeği var. Gülse Birsel’in Instagram’da  ‘Bir sonraki sezonda televizyonda değil, başka bir platformda olacağız’ yazdığı gönderinin altına gelen ‘Keşke dizi bitmeseydi’, ‘Keşke izleyebileceğimiz bir yerde olsaydı’ yorumlarından bile belli insanların kafasındaki dizi izleme kültürünü değiştirmenin zorluğu. Ne kadar gelişme olursa olsun, para verip dizi izleyen izleyici sayısı belli bir sayıyı geçmedi hala. Çok büyük bir kısmı ise hala televizyonda olmayan dizinin bittiğini düşünüyor. Para verip dizi izleyen izleyici sayısı kısıtlıyken bir de o kitlenin Jet Sosyete’yi tercih edip etmeyeceği benim için büyük muamma zira yerli televizyon için biricik gibi görünen bir iş, dijital platformlara ve yabancı dizilere erişiminiz varsa aşırı sıradan gelebilir. Umarım öyle olmaz ve Gülse Birsel’in özlediğimiz kalemine kavuşuruz. Diziye uzun bir yayın hayatı, izleyenlere iyi seyirler dilerim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER