İyi Oyun: Herkes kazanmak ister, ama bazıları kazanmaya mecburdur

İyi Oyun: Herkes kazanmak ister, ama bazıları kazanmaya mecburdur
İyi Oyun, oyunseverlerin iyi bildiği League of Legends (oyun dünyasındaki adıyla LoL) etrafında dönen bir dramı konu alıyor. Gündüzleri internet kafede garsonluk yapan, akşamları ise aynı kafedeki turnuvalarda başkalarının yerine oynayıp hasta kız kardeşinin ilaçları için para kazanmaya çalışan Cenk’in hikayesini anlatan filmin yönetmenliğini ise 7Yüz (BluTV) ve izleyiciyle buluşmaya hazırlanan Hakan: Muzhafız  (Netflix) dizilerinin yönetmeni Umut Aral üstleniyor. 

Cenk (Mert Yazıcıoğlu) küçük LoL turnuvalarında yasak olmasına karşın eksiklerin yerini doldurarak para kazanan, kazandığı paranın tamamını da kız kardeşinin ilaçlarına harcayan bir garsondur. Kafe ve ev arasında mekik dokuyan Cenk’in para kazanma yolu ise annesinin hoşuna gitmemektedir. Günün birinde Cenk’e profesyonel oyuncu olma teklifi gelir. Bir takıma girecek, maaş alacak ve profesyonel bir LoL oyuncusu olarak takımla turnuvalara katılacaktır. Önceliğini kardeşine ve onun ilaçlarına veren Cenk bu teklifi reddeder. Ancak sonunda annesinin korktuğu şey başına gelir, yine yasak olmasına karşın dahil olduğu bir turnuva maçı sonrası kaybeden taraf Cenk’i bir güzel benzetir, sonucunda ise Cenk takıma katılmayı kabul eder. Ne kadar yetenekli olursa olsun ne kendisi ne de takım güçlü rakiplerle karşılaşmaya hazır değildir. Ucunda 1.000.000 TL olan büyük turnuvaya aylar kala takımın sahibi Rüzgar (Kerem Bürsin) oyun dünyasından uzaklaşmış olan eski takım arkadaşı Özer’i (Yiğit Kirazcı) takıma koçluk yapması için ikna eder. Kampa giren takım gittikçe güçlenir, takım olmayı öğrenir ve günün sonunda da son iki yılın şampiyonuyla final maçında karşı karşıya gelir. Finalde iki takım da kazanmayı istemektedir, ancak Cenk kardeşi için kazanamaya mecburdur.


Başroldeki Cenk karakterine Mert Yazıcıoğlu hayat veriyor.

İtiraf etmeliyim, söz konusu formül uygulamak olduğunda yerli yapımlara pek güvenmiyorum. Hele yeni yüzlerin ağırlıklı olduğu bir filmden söz ediyorsak daha da tedirgin yaklaşıyorum. Gönenç Uyanık’ın 2016 Hesapta Aşk’ı bir istisnaydı, o günden beri de gençlerin başrolde olduğu hiçbir yerli filme ısındığımı hatırlamıyorum. Hem adı hem de oyuncu kadrosuyla İyi Oyun da ümit vaat etmeyen filmlerden biri gibi görünüyordu ilk bakışta, ama ne demişler, kitabı kapağına göre değerlendirmemek gerekli.

Öncelikle kamera arkasındaki ekibi tebrik etmek gerekli, zira bir filmi cazip hale gelmesinin yolu kamera arkasındaki ekipten geçiyor. Herkesi buraya sığdıramam, fakat filmin senaristi Emre Sirel’in adını özellikle anmak istiyorum, klasik bir hikayesi olmasına karşın formülü iyi uygulamış. Televizyon dizisi gibi, her şeyden biraz var filmde. Ama zaten İyi Oyun’un meselesi bilmediğimizi anlatmak, toplumsal problemlere eğilmek ya da varoluş sorunsalına dair yeni bir kapı aralamak değil, izleyiciye keyifli zaman geçirtmek. Bunun için de yeterli donanıma sahip. Bir tarafta Beş Benzemez’in üyeleri Cenk (Mert Yazıcıoğlu), Batu (Orkun Işıtmak), Aslan (Tolga Canbeyli), JJ (Bada Oh Deniz) ve Naz’ın (Bahar Şahin) takım olma yolundaki mücadelesi, bir tarafta Cenk ve Ada’nın (Afra Saraçoğlu) adı olmayan duygusal ilişkisi, bir tarafta Beş Benzemez ve yeni koçları Özer’in (Yiğit Kirazcı) birbirlerine alışma dönemi ve son olarak da rakip takımın lideri Can (Doğaç Yıldız) ile Beş Benzemez arasındaki gerilim.  Kısacası izleyicinin takip edebileceği birden fazla hikayeye sahip.


Afra Saraçoğlu Rüzgar'ın kardeşi Naz rolünde.

Mert Yazıcıoğlu’nun Medcezir Yaman (Çağatay Ulusoy) karakterine büründüğü İyi Oyun efektlerin kullandığını sahnesinin dışında (görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız) ortalamanın üzerinde bir film olmuş. Tek eksiği her spor filminde olduğu (televizyon filminden sinema filmine hemen hepsinde var bu) gibi oyunun kendisi fazla arka planda kalmış, bu anlamda LoL severlerin beklentilerini karşılayabileceğinden emin değilim. Kendini yormamak, yalnızca eğlenmek isteyen gençlerin tereddüt dahi etmeden gidebileceği bir keyifli bir film. 

Şimdiden iyi seyirler!BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER