Gelinim Mutfakta: Beni bırakın, siz devam edin

Gelinim Mutfakta: Beni bırakın, siz devam edin
Kanal D ekranlarında başlayan yeni gündüz programı Gelinim Mutfakta tanıtımlarını gördüğümde ağzımda acı bir tat oldu zira 2018 yılına kadar dünya üstünden tamamen silinmiş olacağını umduğum bir konuydu gelin-kayınvalide ilişkisi ve bundan seyirlik çıkarmak. Uzaya araba gönderilmesi bile eski bir mevzu olmak üzereyken hala bir grup gelin ve kayınvalidenin yemek yapmaya çalışarak yarışması ‘Ne demek gelinimin elinden iş gelmez?’ diye sinirlenebilen insanların olması çok gerçeküstü geliyor.

Yine de bir programı hiç izlemeden onunla ilgili konuşmak yersiz olurdu tabii, sessizce ilk bölümü bekledim. ‘Nasıl da önyargılıymışım, acayip neşeli programmış’ demek isterdim ama diyemiyorum maalesef. Gelinlerin yemek yaptığı, bu sırada kayınvalidelerin onları ekran arkasından izlediği ve sonunda kime ait olduğunu bilmedikleri tabaklara puan verdikleri yarışma, bin yıldır türlü çeşitli versiyonlarına doyduğumuz konseptten bir damla fazlasını sunmuyor maalesef, Fatih Ürek’in sunumu da bu sıradanlığa dâhil. Sunucu olarak ilk defa izlediğim halde Fatih Bey’i nasıl daha önce defalarca izlemişim gibi geldi bana onu da bilemiyorum.

Bu tür programların yarısının kurgu olduğunu, yarışmacıların bir senaryo etrafında gezdiğini tahmin etmek zor değil ama birazdan örneklerini sıralayacağım cümlelere ne senaryoda ne de gerçek hayatta zerre tahammülüm kalmamış olması da programı sevmemiş olmamın en büyük nedenlerinden biri elbette. ‘Gelinim anne demiyorsa bana hiçbir şey demesin’, ‘Anası öğretmemiş ben nasıl öğreteceğim?’, ‘Kimse gelinime laf edemez, akıllarını alırım’, ‘Benim gelinim sofrayı her zaman eksik kurar, hep bir şeyi unutur’. Bu cümleler daha normal şartlarda yaşanan bir yerlerde komik gelebilir belki ama üzgünüm, burası orası değil. Bu akıl alma cümleleri, bu racon kesmeler azalarak bitsin. Kadınlara saygı gösterelim, en çok da kadınlardan başlasın bu. Anneler oğullarını bu cümlelerin çok uzağında yetiştirsin ki dünya yaşanabilir bir yer olsun. İzlemek isteyen varsa cümlelere hak vererek değil, ‘Ay yok artık’ diyerek izlesinler dilerim. İyi seyirler. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER