Matt Bomer, Montgomery Clift'in hayatını canlandıracak

Matt Bomer, Montgomery Clift'in hayatını canlandıracak
Film bu yıl içinde HBO'da yayınlanacak.
HBO, ünlü oyuncu Montgomery Clift'in hayatını tv filmi yapıyor ve Clift'i geçen yıl The Normal Heart ile ödül kazanan Matt Bomer canlandıracak. Filmin adı şimdilik "Monty Clift" olarak açıklandı. Henüz kadro hakkında detaylar belli olmadı.

"Neden Montgomery Clift'in hayatı" sorusuna karşılık oyuncunun hayatını kısaca özetleyelim: 23 Temmuz 1966'da kalp krizi geçirerek vefat ettiğinde sadece 46 yaşında olan Edward Montgomery Clift, Hollywood'un efsane oyuncularından biriydi. 13 yaşında Broadway'de (Fly Away Home) sahneye çıkmış, sadece 12 yıl sonra The Search (Arayış) filmiyle Oscar'a aday gösterilmişti. Daha sonra tam dört kez daha Oscar'a aday oldu ama hiçbirini kazanamadı.

Rollerine kattığı yoğun psikolojik havayla ve çizdiği sorunlu, duygusal genç tipiyle kısa zamanda sinemanın aranan oyuncularından biri oldu. Ülkemizde de defalarca uyarlanmaya kalkışılmış, hatta içindeki hemen her tema çalınarak eciş bücüş diziler haline getirilmiş olan A Place in the Sun 'da (1951) Elizabeth Taylor ile oynadı ve yakın arkadaş oldular. Aralarında aşk dedikodusu çıksa da hiçbir zaman aşk yaşamadıkları ama Monty'nin biseksüel olduğu sıkça konuşulmaya başladı.


Baba-Oğul gibi benzemiyorlar mı?

Alkol ve uyuşturucu düşkünlüğüne ilişkin söylentiler 1957'de Raintree Country'nin (Hayat Ağacı) çekimi sırasında geçirdiği otomobil kazasından sonra ayyuka çıktı. Elizabeth Taylor ile birlikte bir partiden dönerken Chevrolet ile ağaca çarptı. Kazadan sonra ambulans geciktiği için Elizabeth Taylor'ın Monty'nin gırtlağına saplanmış iki dişini elleriyle çıkardığı anlatılır.Güzel yüzü parçalandı ve estetik ameliyatlarla düzeltilmeye çalışıldı.

Bu noktadan sonra hızlı ruhsal düşüş başladı. Orta yaşlı erkek rollerinde oynamaya başladı. Elia Kazan'ın
Wild River (1960), John Huston'ın The Misfis (1961) ve Freud" (1962) filmlerinde rol aldı ve başarılı da oldu ama bir daha hiç mutlu olamadı. 23 Temmuz sabahı kişisel asistanı tarafından evinde, kendi yatağında çıplak olarak ölü bulundu. Ölümünün ardından ünlü oyuncu koçu Robert Lewis yazdığı bir makalede Clift için "Hollywood'un En uzun süre intihar eden oyuncusu" dedi. Hakkında yazılmış Beautiful Loser adında bir kitap ve REM'in yaptığı "Monty got a raw deal" adında bir de şarkı var.

R.E.M Şarkısını dinlemek isteyenler için:

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER