Alkışlamak ya da alkışlamamak, işte bütün mesele

Alkışlamak ya da alkışlamamak, işte bütün mesele
Bildiğiniz gibi, 2017 yılının son aylarında ardı ardına patlak vermeye başlayan Hollywood taciz skandalları sonrası #MeToo hareketi ile başta birçok ünlü isim olma üzere kadınlar kendi taciz hikayelerini paylaşmaya başlamış ve tüm dünyayı etkisi altına alan bir dayanışma dalgasına başlamıştı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen 75. Altın Küre Ödülleri’ne de ‘Time’s Up’ hareketi damga vurdu. Törenin en çok konuşulanlardan biri de Oprah Winfrey’nin Cecil B. DeMille ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmaydı elbette. Hayatının ilk kısmı büyük zorluklar içinde geçmiş olan, kendisi de gençliğinde cinsel taciz bulunan ve bunu diğer kadınlara cesaret verebilmek için anlatmaktan hiçbir zaman çekinmeyen Oprah, böyle bir oluşumu anlatmak için akla gelebilecek en doğru isimlerden biri elbette. Konuşmayı izlemişsinizdir muhtemelen bu saate kadar ama yine de burada da dursun isterim:


Benim bahsetmek istediğim ise sadece bu konuşma değil, aynı zamanda konuşmayı alkışlayan kalabalıktan ne kadar etkilendiğim. Sadece aşırı ünlü değil, oyuncu deyince aklımıza gelebilecek ilk insanlar bir kısmı. Teker teker saymaya gerek yok ama birkaç tanesi Tom Hanks, Susan Sarandon, Meryl Streep diyeyim en kolayından.

Hayatta en sevmediğim şeylerden biri yabancı yapımlara bakıp ‘Adamlar yapıyor arkadaş’ cümlesini kurmaktır ama ödül törenlerine bakınca da bunu söylememek mümkün değil. Daha birkaç ay önce memleketin en eski ödül töreni Altın Kelebek’te sahnede ne olursa olsun alkışın eşiğine bile yaklaşılmadığını gördük hep birlikte. ‘Sahnede Oprah vardı da biz mi alkışlamadık?’ diyenler olabilir ama işte ‘Meryl Streep gibi izleyici vardı da sahneye Oprah mı çıkmadı?’ da denebilir aynı şekilde.

Star olmak yanında büyük bir egoyla geliyor şüphesiz ama işte sadece ünlülük ve starlık arasındaki fark da seni sadece o egonun yönetip yönetmemesinden geliyor. Kendinden başka hiç kimseyi alkışlanacak biri olarak görmüyor ve üstelik bundan gurur duyuyorsan sadece kendini değil, arkadaki insanları da sonsuz bir kısır döngüye sokuyorsun demektir. Öyle yapmasak keşke. Herkese bol ödüllü günler ve iyi seyirler dilerim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER