Biraz hasret giderme, biraz hayal kırıklığı

Biraz hasret giderme, biraz hayal kırıklığı
Black Mirror’ın uzun zamandır beklediğimiz 4.sezonu nihayet Netflix’te yayınlandı. 6 bölümden oluşan sezonu yılbaşı tatilinin de bana verdiği yetkiye dayanarak iki günde bitirdim gel gör ki eskiden her bir Black Mirror bölümü sonunda gelen ve uzun süre atamadığım o histen eser yok.

Bölümler kötüydü diye kestirip atmak diziye haksızlık etmek olur elbette, sonuçta bahsettiğimiz dizi hala Black Mirror ama eski heyecanını yaratmaktan çok uzak. Bunun sebeplerinden biri arşa çıkmış beklentilerimiz olabilir tabii. Black Mirror bunca zamandır ‘Bir dizinin gidebileceği en uç nokta neresidir?’ sorusuna öyle akla hayale gelmeyen cevaplar verdi, bizi sadece en büyük korkularımızla değil, burnumuzun dibinde olduğunu fark edemeyecek kadar aciz olduğumuz durumlarla da öyle bir yüzleştirdi ki artık ne yapsa şaşırmaz hale geldik.

İkincisi diziyi tanıdık ve konuları kanıksadık, ’11 adımda Black Mirror çekme rehberi’ yazabilecek hale geldik. İlk izlediğimizde ‘Vay bea’ dediğimiz mevzulardan şimdi sıkılır olduk. Elimizde bir liste, paralel evren: tamam, her şeyi gözetleyen sistem: tamam, gözleri boşluğa bakan ve sistemde savrulan insanlar: tamam diyebiliriz rahatlıkla, bölümler yeni ama temel bir miktar fazla aynı. Bunu Black Mirror için bile söyleyebileceğimizi hiç düşünmezdim ama bölümlerin tahmin edilebilir olmaya başlamış.

Bir de diziyi ilk izlememizden bu yana neredeyse altı yıl geçmiş olduğu gerçeği var tabii. Zaman sadece paralel evrende değil, çay içerek kahvaltı yaptığımız gündelik hayatta da akıp gidiyor ve üstün teknoloji kavramı gittikçe genişliyor. Yapay zeka dediğin şeyin kapıyı çalması an meselesi, birinin bilgisayar oyununda sıkışan insanlar o kadar da yaratıcı gelmiyor artık, hele anlatım dili de etkilemiyorsa izlediğimiz şeyi sıradan bulmamız işten değil.

Eski çarpıcı günlerinden uzakta da olsa Black Mirror’un 4.sezonunun mutlaka izlenmesi gerektiğini düşünüyorum ve bir sonraki sezonu da şimdiden merak etmeye başladım. Umarım özellikle ilk iki sezonda olan ve Black Mirror’u diğer dizilerden ayıran ne varsa ona geri dönerler. İyi seyirler.   


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER