Tamam mı devam mı?

Tamam mı devam mı?
Azra Kohen’in kaleme aldığı Fi-Çi-Pi üçlemesinden uyarlanan ve Puhu TV’de geçen sezon yayınlanan Fi’yi çok severek izledim. Dijital ortamda yayınlanmasının verdiği nispeten özgür içerik avantajı, pek tatlı oyuncu kadrosu, yerli dizilere göre çok çok kısa denebilecek süresi ile kazandığı dinamizmi derken bir sezon su gibi geçmişti.

Dizinin ikinci sezonu olan Çi başladığında bir miktar uzayan süreden hafif şikayetçi olsam da yine de izlemeye devam ettim zira karakterleri tanıdım artık, onların akıbetlerini merak ediyorum. Serenay Sarıkaya’yı ekranda görmeyi seviyorum sonra, rolüne de çok yakıştığını düşünüyorum ve o yüzden de izliyorum. Üstüne arada bir miktar didaktiklik ve kör gözüm parmağına mesajlarla sıksa da senaryo da akıcı. Birisine yerli dizi tavsiyesi vermem gerekse gönül rahatlığıyla öneririm. Sadece ben değil, birçok insan da aynı fikirde elbette ve yüksek izlenme verileri var.

Gelin görün ki hafta başı Azra Kohen’in diziyle ilgili final kararı açıklamaları izleyicileri epey hayal kırıklığına uğrattı. Azra Kohen, katıldığı bir radyo programında aşağıdakileri söyledi:

“Birinci sezonda ilk bölüm evet kitaba bağlı ama ikinci bölümden sonra her şey değişiyor. Üçüncü bölümden itibaren kitaptaki referans noktaları sabit kalarak, sadece birinci sezon için söylüyorum, bambaşka bir hikaye anlatıyorlar. İkinci sezonda sadece karakterler var ve o yüzden ikinci sezonda bitirilmesinin kararını aldım. Buradan Ay Yapım toplantısına gideceğiz. Doğru olanı yapmak lazım, şu an kendi merkezinden çıktığı için amacına hizmet etmediği için devam etmesinin bir anlamı yok. Oturduğum yerden çok güzel para kazandığımız düşünebilir insanlar ama beni gerçekten yakından tanıyanlar ve anlayanlar bilsinler ki, benim amacım hiçbir zaman bir şey kazanmak olmadı. Bir şey yanlı gittiği zaman durdurmak için elimden geleni yapıyorum.”

Azra Kohen haklı mıdır, sözleşmede uyarlama yapılan kitabın yazarının diziyi bitirme kararı alma hakkı var mıdır gibi soruların cevabını bilemem tabii. Üçlemeyi okumadım ancak çok sevdiğim kitapların uyarlaması olarak yapılan film veya dizileri beğenmeyince nasıl canımın sıkıldığını biliyorum, bu yüzden kitaplarını korumasına bir miktar empati yapabilmek isterdim ancak açıklama tarzı bende çok büyük hayal kırıklığı yarattı ne yalan söyleyeyim. Bir kere ‘kararını aldım’ diyerek tekil konuşmak, durum ne olursa olsun epey tatsız. Sonra bir de ‘Buradan Ay Yapım toplantısına gideceğiz.’ demesi iyice üzücü. Ya bu radyo açıklamasından önce yapımı bilgilendirmiştir, ekipte çalışan herkesin bundan haberi vardır ve ifade problemi olmuştur açıklamada (ki ülkenin en çok satan kitaplarından birini yazan bir insanın neden ifade problemi olsun) ya da henüz netleşmeyen bir kararı orada açıklamıştır. Her ikisi de ekip adına üzücü. Dizi denince aklımıza hep başroller geliyor ve ‘Ay onlara mı üzüleceğim?’ diyebiliyoruz bazen ama işte öyle değil, her dizi onlarca çalışan insan demek. Tabii bir de dizinin zaten iki sezon olarak planlandığı ve bu kararı verenin yapım olduğu söylentileri var ama bunu bilemiyoruz, elimizdeki bilgilerle yorum yapabiliriz ancak ve o bilgi de şu an Azra Kohen’in söyledikleri, onlar da sevdiğim bir diziden aklımda kalmasını istediğim şeyler olmadı.

Bakalım dizi bitecek mi yoksa devam edecek mi? Herkese iyi seyirler ve bol kitaplı günler dilerim. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER