Hayvan Çiftliği: Bağzı şeyler değişir!

Hayvan Çiftliği: Bağzı şeyler değişir!
"Eskiden buralar benimdi." By Jones
İngiliz yazar George Orwell'ın yazdığı bu eser, Peter Wall tarafından tiyatroya uyarlanmıştır. Dünyanın birçok yerinde oynanan oyun Türkiye’de de farklı ekipler tarafından sahnelendirilmiştir. Bir hayvan çiftliğindeki iktidar mücadelesini anlatan Hayvan Çiftliği’ni Tiyatro D22 ve Altıdan Sonra Tiyatro ortak yapımıyla izledim.

Metin 1945 yılında yazılmış olmasına rağmen hala kendinden bir şey kaybetmeden güncelliğini koruması bakımından da önem taşımaktadır. Bay Jones’a ait Tımar Çiftliği’nin egemenliği altında  yaşayan hayvanlar, ürettiklerini çalan, onlara işkence eden insanoğluna başkaldırarak haklarına sahip çıkmak isterler. Çünkü amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Sitemlerini dinleyen Koca Reis isimli yaşlı domuz önderliğinde ayaklanma çıkarılması planlanır. Yalnız bu plan devreye giremeden yaşlı domuz ölür. Yine şiddete maruz bırakıldıkları bir gün ayaklanma yaparlar ve sahiplerini kaçırırlar. Çiftliğin en zekileri olarak bilinen domuzlar hepsine liderlik yapar. Pek konuşamayan ancak güçlü otoriteye sahip Napolyon, parlak zekâya sahip Kartopu başı çekerek kamçıları, burun halkalarını, zincirleri yok ederler ve ahırın kapısına ‘Yedi Emir’i yazıp asarlar.


Bazen bağzı "Yedi Emir" değişir...

İşte asıl olaylar bundan sonra başlar ve Hayvan Çiftliği pek de sandıkları gibi olmaz. İnsanoğlu yerine gelen Napolyon önce yoluna engel çıkartan Kartopu’nu peşine de ona ihanet yapanları affetmez. Ve değişen “Bağzı” kurallar ile her şey eskisinden daha acımasız olmuştur. 

Yönetmenliğini Yiğit Sertdemir’in üstlendiği oyun sadece metnin uyarlanmasıyla değil sahne içindeki dekor, ışık, kostüm ve müziklerle de size keyifli saatler vaad ediyor. Dekorunu basit ama işlevsel tasarlayan Cem Yılmazer aynı zamanda oyunun ışık tasarımını da yapmıştır. Oyunun hem anlatıcısı olan hem de şapka ve kamçı kullanarak insan karakterlerine can veren Murat Kapu farklı ses tonlamasıyla hepsinin altından başarıyla kalkmış. Kadroya birçok kişi eklemek yerine Murat Kapu gibi başarılı oyuncudan faydalanmak güzel hamle olmuş.

Diğerlerine göre daha iri yapılı olan, daha az konuşan Napolyon’un samimiyeti başa geldiğinde bir anda değişiyor. Eeee güç is loading… Ve Napolyon’u başarıyla canlandıran Berkay Ateş sizi de etkisi altına alıyor. Napolyon’un başlarda sessiz sakin daha sonraları ise adeta tanınmayacak hale geliş evrimlerini Berkay Ateş etkili biçimde yorumluyor.

Peki ya diğer çiftlik hayvanları?

Muhteşem kostüm tasarımları için Candan Seda Balaban’a kocaman kalpler. Her oyuncunun büründüğü hayvanın sesini çıkarması elbette güzel. Yalnız kostümler o kadar şık tasarlanmış ki her bir oyuncu büründüğü hayvanın içine girmiş adeta. Oyundan çıkarken “Tavukların kostümünü almak istiyorum.” diyen arkadaşımı zor tuttum.^^


Hala şarkıları mırıldanıyorum^^

Koreograflarıyla, müzikleriyle, enerjileriyle tüm ekibi sevdim. Yalnız kediyi canlandıran Ece Yaşar’a ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sessizce köşede beklediği her an beden dilini konuşturdu. Yeri geldiğinde usulca sinmesi yeri geldiğinde kendini yalaması ve gerektiğinde tırnaklarını çıkarması. Sessizce köşede beklediği anlarda ufacık hareketleriyle mest etti. Tek kelimeyle BAYILDIM.

150 dakikalık oyunu ilk dakikasından başladıkları enerjiyle bitirdikleri için, bir an olsun tempolarını düşürmedikleri için tüm ekibe tebrikler. Hayvan Çiftliği oyununu Gebze’de Osman Hamdi Bey Sahnesi’nde yakaladım. Ekip; sadece oyunu yorumlamalarıyla değil görsel şovları ve güçlü ritmleriyle de seyirciye izleme keyfi sağlıyor. Siz de nerede yakalarsanız oyunu mutlaka ama mutlaka bu ekipten izlemelisiniz. Tiyatro iyidir, iyileştirir. 

“Bütün hayvanlar eşittir amma… 'Bağzı' hayvanlar ötekilerden daha fazla eşittir.”

Sevgiler. 

Oyun Künye Bilgileri:
Yazan: George Orwell
Sahneye Uyarlayan: Peter Hall
Çeviren: Özge Kayakutlu
Yöneten: Yiğit Sertdemir
Dekor ve Işık Tasarımı: Cem Yılmazer
Kostüm Tasarım: Candan Seda Balaban
Müzik: Burçak Çöllü
Koreograf: Senem Oluz
Oynayanlar: Berkay Ateş, Burçin Yel, Buse Kara, Can Kulan, Doğaç Yıldız, Ece Yaşar, Erkan Baylav, Gamze Güzel, İsmail Sağır, İpek Büyükakın, Merve Yiğit, Murat Kapu, Pelinsu Karayel, Tanıl Yöntem, Zehra Bilgin   
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER