Temanı söyle, sana hangi kanal olduğunu söyleyeyim

Temanı söyle, sana hangi kanal olduğunu söyleyeyim
"Sadece Beyazların suyundan içebildiği çeşme ne demek abi?"

TV One’a alkışlar! Herkesin duymak istediği bu olurdu sanırım. Günümüzde artık bol bütçesi olan her kanal; program, dizi hatta film yapımına da el atıyor. Dizi fabrikasına dönen ülkemiz için de, bu Afro-Amerikan kanalın yeni modeli fena bir örnek olmayabilir: Aylık tematik film üretimi.

TV One, 2004 yılında NBC Universal’ın kurduğu bir Afrika-Amerikan kanal. Sloganı: “Siyahi yaşamın açığa çıktığı yer.” Kanalın tanıtımını yaptığı yeni projesi de tam da bununla ilgili. Siyahi yaşam ve onların ırkçı düşüncelere karşı mücadeleleri. Kanal her ay, bununla ilgili bir film çekip, seyirciyle buluşturacak. Aslında dizinin bir bölümüne 90 dakika ayırabiliyorsak, ayda bir film çekimi de pekala mümkün. 

TV One’ın Başkanı Brad Siegel, Televizyon Eleştirmenleri Derneği’nin basın toplantısında, başlangıç tarihlerinin 7 Şubat olacağını açıkladı. İlk iş, “White Water / Beyaz Su” adındaki drama bir dönem filmi. Filmde, ırk ayrımı Afro-amerikan Sivil Haklar Hareketi sürecinden yola çıkılarak anlatılacak: “7 yaşındaki siyahi çocuk sadece Beyazların içebildiği çeşmedeki suyun tadına bakmak için yanıp tutuşmaktadır. Tabii küçük çocuğun bu isteğine ulaşması sandığı gibi kolay değildir…” Başrol küçük çocuğu, ikiz kardeşler Amari ve Amir O’Neil beraber canlandıracak. 

İkinci film, “Hear No Evil” de yönetmen ve senarist Russ Parr’dan. 14 Mart’da görücü karşısına çıkacak film, trafik kazasında duyma yeteneğini kaybetmiş on beş yaşındaki bir kızı anlatıyor. “Filmde, genç kız, tekrar duymak için çabalayacak ve bu süreçte Tanrı’nın dediklerini duyabilmeye başlayacaktır…”

Son zamanlarda Amerika’da patlak veren sokak isyanlarının arkasındaki ırkçı tutum, aslında yine Amerikan medyasında belki biraz da popülist bir yaklaşımla ırkçılık karşıtı konulu prodüksiyonlara dönüşüverdi.  

TV One’ın ilk filminin yönetmen koltuğundaki Rusty Cundieff de, son zamanlarda Amerika’da yaşanan Siyahi insanların öldürülmesinin omuzlarına daha da bir yük bindirdiğini kabul ediyor. Bu temadaki prodüksiyonların  yansımaları da devam edeceğe benziyor. 

Bakınız, Selma:BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER