Selma: M.Luther King konuşması niye baştan yazıldı?

Selma: M.Luther King konuşması niye baştan yazıldı?
Selma, Türkçe’ye Özgürlük Yürüyüşü olarak çevrildi.

Ava DuVernay… Zorlu bir işin içine girdi Selma filminin yönetmenliğini üstlenerek. Film, 1965 yılında Selma kentinden eyalet başkenti Montgomery’e başlatılan Martin Luther King önderliğindeki siyahi özgürlük yürüyüşünü anlatıyor. Konusu zor ve birçok filmde de anlatıldı. Üstelik film, siyahi gençlerin polis tarafından yine şiddet görmesine hatta öldürülmesine neden olan Ferguson olaylarının yaşandığı bir 2014’te çekildi ve vizyona giriyor. 

DuVernay için başka bir meşakkat daha var. Yönetmen, Selma filminde, Martin Luther King’in tüm Amerikan tarihinin en önemli konuşmalarından biri sayılan meşhur, “I have a dream / Bir hayalim var” başlıklı konuşmasını yeniden kaleme almak zorunda kalmıştı. DuVernay, bunun nedeniyle ilgili ilk kez konuştu: “Orijinal Martin Luther King konuşmasını kullanmamıza izin verilmedi çünkü bu ikonik konuşmanın hakları saklı. Konuşmayı tekrar yazmaya başladığımda zincirimden boşalmış gibiydim. Mümkün olduğunca yine King’in ahengiyle yazmaya çalıştım.”

Film, gösterildiği Altın Küre adaylıklarından birinde de kategori anlamında bir ilki temsil ediyor: En iyi yönetmen ödülünü kazanırsa Ava DuVernay bu dalda ödül almış ilk Afro-Amerikan kadın yönetmen olacak. (Gerçi bunun belirtilmesi bile aslında günümüz için ırkçı ve anti-feminist bir söylem sayılabilir) Yine de ırkçı dünyanın ne kadar değiştiğini anlamak için önemli. Film ayrıca En İyi Film, En İyi Aktör ve En İyi Müzik olmak üzere 3 ayrı dalda daha Altın Küre’ye aday.

M.Luther King’i canlandıran başrol oyuncusu David Oyelowo da filmin iddiasına dikkat çekiyor: “Selma filmini izlediğinizde, haberlerde izlediğiniz görüntülerin aslında ne kadar gerçek ve etkileyici olduğunu anlayacaksınız. Siyahi ırkın seçme ve seçilme haklarını nasıl kazandıklarını göreceksiniz. Aslında Selma günümüzde yaşanan Ferguson’un 50 yıl önceki haliydi.”

David Oyelowo ve Ava DuVernay Middle of Nowhere adlı filmde yine birlikte çalışmışlardı. Filmde M.Luther King’in eşini  Carmen Ejogo canlandıracak. Tim Roth’lu, Giovanni Ribisi’li kadroda isimler sağlam. Filmin yapımcılarından Amerika’nın ünlü siyah kadın sunucusu Oprah Winfrey’nin de küçük bir rolü var. 

Selma, Şubat’ta Türkiye’de vizyona girecek.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER