Bir küçük Hayati meselesi

Bir küçük Hayati meselesi
Dizileri seviyoruz, dizilere ölüyoruz. İzlediği dizinin sezon finaliyle eşzamanlı depresyona girenlere, büyük finallerde kendilerini yakanlara, bir yıl boyunca sevdicek yolu gözler gibi dizinin yeni sezonunu bekleyenlere, sevdiği dizi çifti kavuşunca en yakın arkadaşları evleniyormuş gibi çeyrek altınını hazırlayası gelenlere, sevdiği karakter ölünce yasın beş evresini teker teker yaşayanlara yabancı değiliz. Yabancı olmak da ne demek, onlar bizzat biziz. Yabancı dizilerde bir derece ama yerli dizilerde duygusallığımızın zirvesiyiz. Şahsen her sene Haziran ayında Facebook’ta beliren Bihter Ziyagil Anma Günü Etkinliği’ni ‘Katılmayı düşünüyorum’ olarak seçen bir insanım misal.

Dizilere bu bağlılığımız bütünüyle bir şuur kaybına dönüşmedi tabii çok şükür, hala dizi denen meselenin yapım ekibi ve dizide yer alanlar için bir meslek olduğunun, temel meselenin para kazanmak olduğunun farkındayız. Nasıl olmayalım zaten, hepimiz para kazanmak için çalışıyor ve bu şekilde hayatımızı sürdürüyoruz, dünya üzerindeki üç ya da dördüncü senelerinden sonra insanlar yaşamak için para gerektiğini anlıyor nihayetinde. Kimsenin biz mutlu olalım, eğlenelip coşalım diye dizi çektiğini düşünecek değiliz.

Yine de insan bir miktar saygı bekliyor kanallardan. Bir bölümü yayınlanmış bir dizinin yayından kalktığını, ertesi hafta aynı saate konan başka bir diziyle öğrenmek izleyiciyle bir miktar dalga geçmek gibi geliyor bana. Sadece izleyiciye değil, dizide yer alan insanlara da ayıp tabii ama ben ancak kendi açımdan ne hissettiğimi bilebilirim tabii.

Bütün bunları Kanal D’de yayınlanan Hayati ve Diğerleri’nin bir bölümünü izledikten sonra ertesi hafta aynı gün aynı saate Çocuklar Duymasın’ın döndüğünü gördükten sonra yazmak istedim. Dizinin bir daha yayınlanmayacağına ilk bölümün sonunda karar verilmiş olabilir elbette ve kimse detaylı açıklamalar yapmak zorunda değil ama bir ufak açıklama, bir resmi hesaptan twit atılsa mesela daha güzel olmaz mı? Başrol oyuncusunun sosyal medya hesaplarına ‘Gerçekten bilmiyorum’ yazmak zorunda kalacağı kadar darlatmasak mı insanları? Sadece soruyorum.

Herkese en güzel projelerle en bol reytingleri dilerim. İyi seyirler.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER