Bugünkü aklım olsaydı: Go Back Couple

Bugünkü aklım olsaydı: Go Back Couple
Bugünkü aklım olsaydı / Harcar mıydım günlerimi
Her kadehte her yalanda / Saklar mıydım dertlerimi

Saçlara dolunca aklar / Birden bir pişmanlık başlar
Sanki felek tokadını / Bizim gibilere saklar

Boşvere boşvere ne hale geldik / Her yüze güleni biz dost bildik
Geçti yıllar bir su gibi / Neredeydik nerelere geldik

Biz mi olduk terkedilen / Felek alacağın olsun
Bize böyle dert çektiren / Sevgiliye selam olsun*


1970'lerin, 80'lerin pop müzik şarkılarını çok seviyorum. Hangi hissi arasam bulabildiğim muhteşem bir derya, muhteşem bir deniz. Geçtiğimiz günlerde izlemeyi bitirdiğim bir webtoon uyarlaması olan Go Back Couple dizisinin ruhunu bile bu dönemlerden hatırlayacağımız bir şarkıyla özdeşleştirdim. Kendi kendime defalarca bu soruyu sordum: Bugünkü aklım olsaydı onu böyle yapar mıydım, şunu söyle yapar mıydım? Bu sorularla ne demek istediğimi yazının ilerleyen kısımlarında daha derinleştireceğim. Ancak ilk önce dizinin künyesini aşağıya bırakıyorum,

Yönetmen: Ha Byung Hoon
Senaryo: Kwon Hye Joo
Oyuncular: Jang Na Ra, Son Ho Jun, Heo Jeong Min, Han Bo Beum, Chang Ki Yong, Ko Bo Gyeol, Lee Yi Kyung, Cho Hye Jung, Kim Mi Kyung, Lee Byung Joon, Min Ji, Kim Byung Ok, Jo Ryun, Ko Eun Min, Park A Rin, Im Ji Kyu
Kanal: KBS2
Bölüm Sayısı: 12
Tür: Fantastik, romantik, komedi
Yayınlandığı Tarihler: 13 Ekim 2017 - 18 Kasım 2017

Hikayemiz 2017'den 1999 yılına tersine akan bir hikaye aslında. Choi Ban Do (Son Ho Jun) ve  Ma Jin Joo (Jang Na Ra) üniversite sıralarında tanışıp birbirine aşık olmuş otuzlu yaşlarında, evli bir çifttir. Choi Ban Do, ekmeğinin peşinde, canını dişine takarak çalışırken Ma Jin Joo ise 3 yaşındaki okulları Choi Seo Jin'i büyütmekte olan bir evhanımıdır. Aşk evliliği yapan çiftimiz, sistemin bedenleri ve ruhlarını öğütmesiyle birbirinden nefret eder hale gelmiş; genç yaşta evlendikleri için pişmanlık duymaya başlamışlardır. Ancak bir gün olanlar olur ve kendilerini 20 yaşında, üniversite sıralarında, birbirleri ile ilk tanıştıkları zamanda bulurlar. Bugünkü akıllarıyla 20 sene öncesine dönmek... Doğrularda problem yok; peki ya aynı yanlışlar?

Go Back Couple dizisini izlemeden önce bana "Bugünkü aklın olsa ve 10 sene öncesine dönmek ister misin?" diye sorsalar sanırım dönmek istemezdim. (Şimdilik!) Belki hatalarımı düzeltebilirim ama güzel anlarımı yeniden yaşayacağımın garantisi yok. Tıpkı Ma Jin Joo ve Choi Ban Do'nun hikayesinde olduğu gibi. Onlar için ilerde kötülük yapacağını bildikleri kişileri ya da durumları engellemek ya da durdurmak güzel olabilir. Peki bu durumun canlarının bir parçası olaran Choi Seo Jin'i özlemenin ağrılığı yanında kelimeler kifayetsiz kalacağını bilseler? İzlediğim süre boyunca acısı iliklerime işleyen duygulardan biri kesinlikle bu oldu. Belki de aile kurmak isteyen biri olarak geri de bir çocuk bırakmanın ne kadar ağır olduğunu düşündüğüm içindir, bilemiyorum. Neyse...

Peki, bugün kendisinden nefret edeceğinizi bile bile aynı adama/kadına aşık olur muydunuz? Eğer bugünkü aklımla geçmiş zaman diliminde bile aynı adamdan/kadından uzak kalamıyorsanız bunun adı gerçek sevgidir ve siz aynı adama/kadına aşık olur hayatınızın sonunda kadar onu seversiniz. Ma Jin Joo ve Choi Ban Do'da olduğu gibi! Etkiledi mi? Sonuna kadar!

Bu paragraf biraz tatsız olacak ama kaybettiğiniz sevdiklerinizi düşününün. Anne, baba, çocuk, abla, ağabey, kardeş, arkadaş, eş... Onlarla bir gün daha geçirmek için nelerinizi vermezdiniz, değil mi? Onlara bir kere daha dokunmak, kokularını içinize çekmek, sevginizi korkmadan göstermek... Ma Jin Joo ve annesi Go Eun Sook'u böyle bir ruh halinde izledim. İbretlik dizi resmen! Her sahnelerinin ardından sevdiklere bir mesaj daha attıran, sebepsizce insanlara sarılma hissi uyandıran sahnelerin olduğu bir dizi aslında Go Back Couple!

Diziyi izledikten sonra ise hikayenin yukarıda bana sordurttuğu soruyu tekrar ediyorum: Bugünkü aklım olsaydı geçmişe dönmek isterdim. Sevdiklerimi daha çok sevmek, hatalarımdan çıkarttığım sorunlarla yeniden yüzleşmek için, evet isterdim!

Kore dizilerini yakından takip edenler Jang Na Ra, Son Ho Jun, Kim Mi Kyung, Kim Byung Ok isimlerine ve yeteneklerine aşinadırlar. Ancak Jang Na Ra ve Son Ho Jun'u Go Back Couple dizisi boyunca ayrıca çok beğendiğimi belirtmek istiyorum. Ma Jin Joo ve Choi Ban Do çiftine ancak bu kadar inanabilirdim. Sevinçleriyle ve aşklarıyla ancak bu kadar keyiflenebilir, acılarıyla ancak bu kadar ağlayabilirdim. Bunun dışında ilerleyen dönemlerinde mutlaka defterime yazdığım bir isim ise Chang Ki Yong ve Han Bo Reum oldu.

***

Özetle; Go Back Couple, izlediğim süre boyunca ekrandan bir dakika gözlerimi ayıramadığım genelde hüzünlendiren ama kahkaha attırdığında da yeri göğü inleten çok hoş bir iş. Soğuk kış günlerinde sevdiklerimize daha sıkı sarılmamızı sağlaması da cabası! Yirmi yıl öncesi ile bugün arasında bazen özlem dolu bazen de gülerek hatırlayacağımız anılarımızı da canlandırıyor. Güzel hikaye, güzel oyuncuklar, güzel prodüksiyon, güzel kurgu.

Not: Go Back Couple'da bir Kore dizisinde görebileceğiniz her şey mevcut. Yara bandından yağmur romantizmine kadar. ^^

İzleyecek olan herkese şimdiden iyi seyirler! Orijinal dizi müziklerinden bir tanesi ve dizinin tanıtım videosu hemen aşağıya bırakıyorum. ^^Lee Seok Hoon - You and I

 

*Boşvere Boşvere, Söz: Ülkü Aker, Müzik: Selami Şahin
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER