Gündemdeki video kliplere dair ne var ve yoksa...

Gündemdeki video kliplere dair ne var ve yoksa...
1) Sia - Elastic Heart
Sia'nın son albümü 1000 Forms of Fear'ı bu kadar popüler kılan şarkı Şandölüyüüü (Chandelier)'nün yıldızı Maddie Ziegler yine klipte başrolde. 2014 yazına olduğu kadar 2015'e de bomba gibi girdi bu 'elastik' ikili. Klip sadece bir kafeste geçiyor ve Shia LeBeouf ve Maddie Ziegler birbirleriyle dövüşüyorlar. Bu kadar düşük bir prodüksiyonla bu kadar mükemmel bir klip oluşuna hayret ettim, şarkı bittikten sonra 30 saniye kadar ekrana bakakaldım. Yine aynı kıyaslama klişesi olsun istemem, ama bizde led ışıklı tek stüdyoda geçen klipler de klip, bu da demeden geçemedim. 
Not: Kimsenin aklına pedofili gelmeden söyleyeyim: Sia, klibi izleyip etkilenenlerden özür diledi ve iki Sia olduğunu söyledi, Shia onun hapsolmuş, korkak tarafı. Maddie ise özgür ve cesur olanı. 
Yönetmen: Sia
Teknik bilemem, etkilendim puanım: 10/10.
2) Ayşe Hatun Önal & Onurr - Güm Güm
Ayşe Hatun Önal'ı ayrı, eski Sakin grubunun solisti Onur Özdemir'i ayrı seven bir insan olarak ikisinin buluşması beni heyecanlandırmadı. Klibin ilk 6 saniyesi klipteki en güzel yer. Parlak ışıklarla siyah-beyaz bir Ayşe Hatun Önal görüyoruz ve bir anda değişip pembe ve KOCAMAN siyah puantiyeleri olan tuhaf bir trençkotla arz-ı endam ediyor. Keşke klip çekiminden 10 salise önce botoks yaptırmış gibi durmasaydı çünkü tüm klipte Ajda Pekkan mimiksizliğinde hatta kendisi gibi bazı sözleri yutarak şarkı söylemeye çalışıyor. Saçı özellikle mi elektrikli bırakılmış yoksa sürekli salladığı için sabit duramıyor mu bilmiyorum ama beni sürekli yukardan çıkan saç tellerini izlemeye itti. Onur Özdemir'in (Pardon, artık Onurr'un) yeni imajı az sonra halay çekecekmiş gibi durmasa ben de inanırdım o hip-hop'ımsı danslara. Yönetmen: Ali Ata Aker
Puanım: 6/10

 


3) Ömür Gedik - Hey Onbeşli
Cem Yılmaz, The Water Diviner (Son Umut) filminde bu şarkıyı söyleyince, Ömür Gedik de buna klip çekmeye karar vermiş.  Çanakkale Savaşı'nda şehit olan 15 yaşındaki gençleri anlatıyor. Klipte, yarısı blurlanmış Ömür Gedik ve kaslı, sakallı erkekler görüyoruz. Klip flu, çünkü Tokatlılardan tepki gelmiş. Hatta Tokat Belediye Başkanı, işi abartıp twitterdaki sayfasından "Madem işi bilmiyorsun, kendi şarkılarındaki gibi portakal orda kal." gibi şeyler yazmış. Ömür Gedik de daha sonra kibarca Tokatlılara teşekkür edip bu tarz bir çözüm bulmuş. Yönetmen: İmre Haydaroğlu
Puanım: 4/10

 


4) Can Bonomo - Tastamam
Can Bonomo kliplerinin değişmez yönetmeni Can Saban'ın çektiği her şeyi beğeniyorum. Klip bir orkestranın senfonisiyle açılıyor ve ara ara küçük Rafet El Roman kliplerindeki gibi esas oğlan ve güzel kızın romantik sahneleri geçişleri var. Prodüksiyonu da büyük olan klipte kullanılan tüm tabloları Can Bonomo kendisi yapmış. Zaten illüstrasyonla uğraşıyordu, biliyorum. Kendine has dansını bir iki tık yumuşatmış ama yine tatlı tatlı salınıyor. Şarkı da çok güzel. Bir de spoiler vereyim: Klip mutlu sonla bitiyor.
Puanım: 8/10

 


5) Bana Masal Anlatma - Ellere Düş
Şarkı 90'lar şarkısıymış, ama klipler arası gezinen biri olarak bu benim dikkatimi çekti ve şarkı şu an ezberimde. Fragmanda geçen, "Siz Sedat Sayan'ı ne ara keşfettiniz?" cümlesinden yola çıkıyorum, siyahi kardeşlerimizin şarkıyı ezbere bilmesi çok sempatik. Stüdyoda bir araya gelip söylüyorlar ve klipte onların seslerine yer verilmiş. Ayrıca filmin kamera arkası ve fragmandan görüntüler de var. Klibin yönetmeni aynı zamanda filmin de yönetmeni olan Burak Aksak.
Puanım: 7/10

 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER