Kalp Atışı: Eylül ve Esma'ya dair

Kalp Atışı: Eylül ve Esma'ya dair
Show TV’nin Kalp Atışı dizisini bir yandan gittikçe daha çok seviyorum, bir yandan da dizinin gidişatı ile ilgili endişelere kapılıyorum. Her ne kadar dizinin uyarlama olduğunu bilsem de, süper kahramanımız Eylül’ün aşırı klasik ve bin türlü çeşidine Türk dizilerinde doyduğumuz ‘herkesin aşık olduğu ve bol trip atan kadın’ klişesine tıkılmasını istemiyorum; zira Eylül bundan çok daha fazlası.


Biz senin hayat kurtarma ihtimalini sevdik 

Berbat bir hayatın orta yerinden kendini kurtaran, babaannesine olan sevgisinden cerrah olan, lisedeki sıra arkadaşı Esma’yı ailesi bilecek kadar duygusal ama aynı zamanda liseden beri aşık olduğu adama bile hayatında yer açmayacak kadar yüksek duvarları olan bir kadından, boyunun iki katı silahlı adamları pata küte döven, acil durumdaki hastasının kafatasını kaldırımda matkapla delen gözü kara ve kendinden emin bir doktordan bahsediyoruz ve ona dair ilk sorumuz ‘Acaba Eylül kiminle sevgili olacak?’ olmamalı hiçbir zaman. Mehmet’in ortaya çıkışının üstüne bir de son bölümde Oğuz’un Eylül’den hoşlandığını söylemesi ve arkasından ‘Savaşsa savaş, birine evet diyene kadar ben de varım’ minvalinde cümleler kurması biraz canımı sıktı zira uğrunda savaşılan kadın mevzusunun abartılmasıyla yitip gitmiş nice diziler izledik hep beraber. Ali Asaf’ın dediği gibi sırılsıklam aşık olduklarını bir an evvel kabul eder umarım Eylül ve onların aşkına şahit oluruz bolca.


Saf dediysek o kadar da değil

Dizide gittikçe yorucu olmaya başlayan bir diğer konu ise Esma’nın aşk hayatı. Dizinin açık ara en sevdiğim karakterinden en sinir bozucusu olmaya aday Esma’ya neden bunların layık görüldüğü benim için büyük muamma. Eylül’ün stajyerlerinden birinden hoşlanması tatlıydı tabii ama şimdi Alp mi olsun Oğuz mu diye fallar bakan, ara sıra da Mehmet’e yürümesinden endişe ettiğimiz hepten sarsak bir kızcağız oldu Esma. Her ne kadar lisede ne yaşadıklarını tam öğrenemesek de Eylül’le aralarında bir takım duygusallıklar geçtiği çok net olan Mehmet’e duygusal hisler beslemeyecek kadar arkadaşına düşkün bir Esma seviyoruz biz, umarım öyle bir hikaye gelmiyordur dizinin ilerleyen bölümlerinde.

Birbirlerinden bu kadar farklı olup da birbirlerine bu kadar iyi gelen Esma ve Eylül’ün dostluklarına bayıldığımı belirtir, bir takım klişelere yenik düşmemelerini dilerim. İyi seyirler.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER