Güney Asya Ülkeleri’nde Muhteşem Yüzyıl!

Güney Asya Ülkeleri’nde Muhteşem Yüzyıl!
Muhteşem Yüzyıl Türkiye’de dizi dünyasında tarih-kurgu alanında devrim yaratan hepimizi her bölüm ekranlara kilitleyen muazzam bir yapımdı. Bence kaliteli prodüksiyonu ve oyuncuların canlandırdığı karakterler ile Türkiye’nin Tudors’u diyebileceğimiz bir yapımdı. Dünyada birçok ülkede yayınlanan dizi 2015 yılı itibariyle Güney Asya’da Bangladeş, Malezya, Endonezya, Vietnam’da gösterilmeye başladı ve seyircinin ilgisini çekti. Ülkelere göre dizinin nasıl karşılandığını sizler için araştırdım.


 
Çok konuşuldu! Malezya’da dizinin sansürlenmesinin perde arkası!
 
Astra Maya HD ve Astro Prima’da yayınlanan ve 16. yüzyıl’da Osmanlı hanedanında en uzun hüküm süren Sultan Süleyman’nın yaşamını konu alan dizi yayınlandığı ilk andan itibaren oldukça ilgi çekti. Bunun nedeni tarihte Malayların verdiği bağımsızlık savaşında Osmanlı İmparatorluğu’nun Malay halkının yanında mücadele etmesi olduğunu görüyoruz.
Özellikle de Kanuni Sultan Süleyman döneminde bu bölgeye yapılan yoğun yardımlar nedeniyle Malay kökenli Endonezyalılar ve Malaylar arasında Kanuni Sultan Süleyman’a ayrı bir saygı ve bağlılık duyulmakta.
 
Geçtiğimiz aylarda dizi, İslama uygun olmayan ve müstehcen sahneler içermesi gerekçesiyle radikal islamcı Malaylar tarafından tepki gördü. Belirtmek isterim ki Malezya nüfusu, Çin kökenli Malezyalılar, Hint kökenli Malezyalılar ve ‘’Malay’’olarak adlandırılan Müslüman Malezyalılar’dan oluşmaktadır. Müslüman Malaylar ülkede çoğunluğu oluşturmakta ve yönetim dahil birçok konuda söz sahibidir.Sosyal medya üzerinden gelen şikayetler üzerine Film Sansür Kurulu (LPF) diziyi inceleyeme aldı ve Astro TV ile görüştü. Halktan şikayetlerin artarak  geldiği iddası doğrultusunda Malezya İslam Kalkınma Departmanı da (Jakim) konuya müdahale etti. Astro TV önce Ramazan ayı boyunca dizinin bazı sahnelerini sansürleyeceğini belirtti fakat daha sonra dizinin gösterimini Ramazan ayı sonuna kadar ertelediler. Bu olaylar sonrasında sosyal medya grupları üzerinden radikal islamcı kesimin örgütlenmesi devam etti. Kanala ve diziye karşı boykot kampanyası başlattılar.

Dizi şu sıralar sosyal medya kanalları üzerinden İngilizce ve Bahasa alt yazılı olarak yayınlanmaya devam ediyor.


 
Vietnam’da ‘’Altın Çağ’’.
 
Son yıllarda birçok Türk dizisi Vietnam televizyonlarında yayınlanıyor. Güney Asya’da daha çok islami nüfusa sahip olan ülkelerde dikkat çeken Türk dizilerinin kapalı bir kültüre sahip olan Vietnam’da da popüler olmaları beni şaşırttı. HTV7’de (Ho Chi Minh City Television) gösterilen dizi Vietnam’da ‘’Thời đại Hoàng Kim - The Golden Age’'yani ‘’Altın Çağ’’ olarak biliniyor.


Muhteşem Yüzyıl’ın Vietnam kültüründen bağımsız farklı bir tarihi kurguya sahip olması ve dizideki karakterler arasında yaşanan aşk dizinin Vietnamlı izleyiciler tarafından sıkı bir şekilde takip edilmesine neden oluyor.


  
Endonezya’da ‘’Kral Süleyman’’
 
Daha önce Endonezya’da popüler olan Türk dizileri yazımda Muhteşem Yüzyıl’dan bahsetmiştim. ‘’Abad Kejayaan/King Suleiman’’ olarak bilinen dizi Malezya’da olduğu gibi benzer tarihi nedenlerden dolayı seviliyor. Malayların bağımsızlık mücadelesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun desteği nedeniyle Türklere karşı bir bağlılık duyuyorlar. Ayrıca Sultan Süleyman’nın siyasi başarıları nedeniyle İslami dünyada onu lider olarak görüyorlar.

Endonezya Güney Asya’da en fazla müslüman nüfusa sahip olan ülke. Malezya’da radikal islamcıların diziye gösterdikleri tepkinin bir benzeri Endonezya’da da oldu, dizinin rahatsız edici bulunan bölümleri sansürlenerek yayınlandı.


 
Bangladeş’te Sultan Süleyman! 
 
Ağırlıklı müslüman nüfusa sahip Bangladeş’te İslam tarihi ile ilgili tarihsel diziler izleyiciyi cezbetmekte. Muhteşem Yüzyıl ilk olarak DipTv’de yayınlanmış, daha sonra DeepTo Tv’de transfer olmuş. Daha çok Bollywood ve Hindistan sinema sektörünün etkisinde olan Bangladeş’li izleyiciler için dizi adeta devrim niteliğinde. Muhteşem Yüzyıl Hindistan ve Bengali’de üretilen yapımlara göre daha kaliteli ve sürükleyici bulunuyor. Dizinin süresinin yerel yapımlara göre uzun olması ve Osmanlı dönemini ihtişamlı bir şekilde  gösteriyor olması seyircinin hoşuna giden noktalar. Dizinin bu denli kaliteli olması ve beğenilmesi ülkede yabancı dizi gösterimini arttırmış, bu da lokal dizi sektörünü etkilediği için Bangladeşli oyuncuların tepki göstermesine neden olmuş.


 
Sonuç olarak Muhteşem Yüzyıl oyunculuk, kurgu ve prodüksiyon olarak başarılı bir dizi. Bu nedenle Güney Amerika’dan Asya’ya kadar birçok ülkeye ulaşmış durumda. Bundan sonra benzer başarılı yapımların da bu kadar ses getireceğini düşünüyorum, çünkü başarı sınırları aşar. :)
 
Şimdilik hoşça kalın.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER