Unutamadıklarımızda bu hafta: Bihter Ziyagil

Unutamadıklarımızda bu hafta: Bihter Ziyagil
Bütün televizyon bir yana, Aşk-ı Memnu bir yanadır benim için. Bunca yılda ne diziler geldi geçti, pek azını Aşk-ı Memnu kadar sevdim, hala değil tekrarlarına denk gelince ekrana yapışmak, canım sıkkınken, uyku tutmadığında, trafikte mahsur kaldığımda açar bir bölüm izlerim. Dizinin bu kadar güzel olmasındaki en büyük etkenlerden biri Bihter’in izlemelere doyulmaz bol renkli bir karakter olmasıdır. Bu vesileyle aramızdan  ayrılışının yedinci senesinde dizi tarihinin en şahane kadınlarından Bihter Ziyagil’i anmadan geçmek istemedim.

Tek yönlü, ya safi iyilik ya da kopkoyu bir kötülükten oluşan inandırıcılıktan uzak dizi karakterlerine inat Bihter Ziyagil her daim rengarenktir. Bazen o kadar acımasız olur ki inanamazsınız (Salak mısın Cemile? sorusu hala kulaklarımda yankılanır mesela), bazen de küçük bir çocuk gibi olmadık şeylere gözleri dolarak sevinir, onu hiç tanımadığınızı düşünürsünüz.
 


Annesi Firdevs Hanım’ın aşırı hırslı, gözü zaman zaman kızlarını bile görmeyecek kadar kara, evliliğini kendisine her zaman bir pranga gibi görmüş ve kocasını aldatan bir kadın olması en büyük travmasıydı Bihter’in. Aynı anneyle büyüyen iki kardeşten Peyker, annesinin aksine sevgi dolu bir yuvası olan iki çocuk sahibi bir kadınken, Bihter sırf annesini kızdırmak için onun evlenme teklifi beklediği adamla evlenebilecek kadar öfkeli birine dönüşmüştü. Yine de Ziyagil Yalısı’na girdiği ilk günlere bakarsak onun bir zengin avcısı değil, Adnan Ziyagil’i seven ve gerçekten ailenin parçası olmaya çalışan bir Bihter görüyoruz ve Behlül olmasa en büyük derdi Nihal’in kıskançlıkları ve Matmazel’in sürekli ona dikilen kocaman gözleri olan bir hayatı olabilirdi.
 


Elbette öyle olmadı ve Behlül girdi sonra hayatına. Kocasının evladı kadar sevdiği yeğeni, ablası Peyker’in uğruna nice depresyonlara girdiği eski sevgilisi Behlül’e önceleri öfkeliydi Bihter, ‘Behlül’ü evden gönderdim, intikamını aldım’ diye telefonlar ediyordu Bihter’e. Sonra, sonrası malum. Bihter’in bedelini hayatıyla ödediği bir aşk başladı aralarında. Behlül’ün her zaman korkak davrandığı, Bihter’in elini bir tutup bir bıraktığı, ‘Amcasının imkanlarından vazgeçmeden’ Bihter’le olmanın peşinde olduğu bir ilişki yaşadılar. Nihal’in masum aşkı ve Bihter’e duyduğu tutku arasında sıkışıp kalan Behlül elbette en kolayını seçti sonunda ne kadar pişman olacağından haberi bile olmadan. Bihter’den kurtulmaya çalışırken onu yaralarından vurmaktan bile çekinmedi, ‘Sen tam Firdevs Hanım’ın kızıymışsın’ dedi ona. Bütün bunlar olurken güçlü kalmaya çalıştı Bihter. Adnan’dan ayrılmak istedi, Firdevs Hanım müsaade etmedi. Aşık olduğu adamla olmak istedi, Behlül onla gelmedi. Peyker’den başka gerçekten güvenebileceği ve şefkat görebileceği kimsesi yoktu, en sonunda o bile terk etti Bihter’i.

Bütün bunlara dayanamayan canımızın içi Bihter Ziyagil dünyanın en acıklı konuşmasıyla ayrıldı aramızdan. Bir kez daha izleyelim isterim, iyi seyirler.  BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER