İpek senin derdin ne?

İpek senin derdin ne?
İstanbullu Gelin’e gittikçe daha çok ısınıyorum, ilk başta çok rahatsızlık veren ya da oturmamış gibi duran haller aklıma yatmaya başlıyor, karakterlerin bir sonraki adımlarını merak ediyorum. Esma Sultan dâhil herkesi bir nebze anlamaya da başladım ancak bir karakter var ki ona karşı tahammülüm hala sıfırın altında. İpek’ten bahsediyorum elbette.

Boran Köşkü’ne Hanım olma sevdasından Faruk’la evlenmeyi beklerken Fikret’le evlenmek pahasına da olsa vazgeçmeyen İpek geçtiğimiz bölümde korkunç bir olay yaşadı; evlendikleri günden beri uzak durmaya çalıştığı kocası Fikret onunla zorla birlikte oldu. Bunun hiçbir açıklaması, ‘Ama o da neden evlendi?’ gibi sorularla aklamaya çalışması olamaz elbette. Ayıldıktan ve ne yaptığını fark ettikten sonra Fikret de uzun süre kendine gelemedi ve haliyle dev bir suçluluk duygusu içine düştü.

İşte tam bu noktada İpek’in aklını bu olayı bile bir ayrılık sebebi yapmayacak kadar konakla bozmuş olmasına anlam vermekte zorlanıyorum.  Sebep Faruk’a olan aşkı desek, bunu bilecek kadar çok şey izlemedik. Üstelik Faruk’un geçmişinde Esma Sultan yüzünden mutlu sona erişememiş başka derin bir aşk öyküsü daha var, yani İpek Faruk’u hep uzaktan sevmiş. Yaş farkları itibariyle de Faruk İpek için olsa olsa lisede yaşanan bir platonik aşk olabilir, bu uğurda hayatını neden karartıyor şimdi? Köşk sevdası desek, tamam Boranlar zengin bir aile ama lüks fışkıran bir hayatları, özenmekten kendimizi alamayacağımız bir dünyaları yok. Esma Sultan’la Bursa çarşısı gezmek 20 yaşlarında bir genç kız için neden bu kadar büyük bir tutku?

İlerleyen günlerde konağı ziyarete gelen annesi Kısmet’in (geçmişinde henüz bilmediğimiz karanlık bir hikâye olsa da dizinin en aklı başında insanı bence) kurduğu bir cümle ile kendine gelmesini bekledim. ‘Süreyya hayatının aşkını yaşarken sen burada kuruyup gideceksin’ dedi kızına. O kadar yerinde bir tespitti ki, tersten de olsa İpek’i etkilemeyi başardı ve İpek Fikret’i sevmeye, en azından bir süre seviyormuş gibi yapmaya karar verdi. Fikret de haliyle hiç beklemediği anda gelen bu ilgiden memnun. 

İpek Fikret’i gerçekten sevecek mi, Faruk’u ayartmaya mı çalışacak yoksa Esma Hanım’ı devreden çıkartma yolunda elinden ne gelirse yapacak mı?  Umarım yakında anlarız. O güne kadar senden hiç hoşlanmayacağım İpek. Bir karakteri bu kadar nefret edilesi canlandırabilen Dilara Aksüyek’i tebrik eder, iyi seyirler dilerim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER