'Dertli gönüllere giren, işte benim Zeki Müren'

'Dertli gönüllere giren, işte benim Zeki Müren'
Uzun zamandır konuşulan, herkes tarafından merakla beklenen ve çok istenen bir proje gerçek oldu. TRT televizyon arşivi, 31 Mart’ta internet sitesinden yayına başladı. Elbette ilk etapta tüm programlar birden yok ama diziler, özel videolar ve programlar birer birer yerlerini almaya başladı. Dilerim kapsam çok geniş olur zira günümüz koşullarında mucize olarak adlandırılabilecek, daha jeneriğini görür görmez insanı hayata bağlayan onlarca yayın var TRT arşivlerinde.

Siteye ilk girdiğimde hemen, adeta koşarak  ‘Zeki Müren: Dertli gönüllere giren, işte benim Zeki Müren’ yazan yere tıkladım çünkü Zeki Bey’in iflah olmaz bir hayranıyım.  Sadece dünyaya mucize kabilinden geldiğini bildiğimiz sesi sebebiyle değil, cesareti ve zamanının milyon yıl ötesindeki vizyonu sebebiyle de unutulmaz bir insandır kanımca. Marjinal olmanın dünyanın en kolay işi haline geldiği şu 2017 yılında bile kafasına bir tüy takıp içinde müstehcen kelimeler geçen bir şarkı söyleyince farklı olduğuna inanabilen densiz kimselerin aksine Zeki Bey cümle olanca ayrıksılığıyla kitlelerin sevgisini kazanmış efsane bir adamdır.Videoların ilki, Zeki Müren’in hayatını anlatması ile başlıyor. Sonra bir izleyiciden telefon geliyor ve Zeki Bey’e bir gününü nasıl geçirdiğini soruyor. Zeki Bey’in bir gününü anlatışındaki zarafet, hayatta kalmaya odaklanmış ve inceliklerin cümlesine zaman kaybı olarak bakan günümüz dünyasına net bir cevap gibi. Honolulu’yu çok beğendiğini ancak yine de ülkemizden güzel olmadığını söyleyen Zeki Müren’in 4 saat uykuyla yetindiğini ve diyet menü ile beslendiğini bu videodan öğreniyoruz. ‘Renkli, işlemeli, modern görünümlü kostümler giymeye başladım. Halkımız hoş karşılamasaydı bunları giymezdim. Müstehzi bir bakış sezseydim zaten hemen keserdim bu işi ve smokinle konserlerime devam ederdim’ diye kendini anlattığı bir bölüm var ki, suratına ana avrat sövsen bile yüzündeki gülümsemeyi silmeyen ve buna profesyonellik diyen insanların aşırı sayıda olduğu bir dünyada, müstehzi bir bakışı bu derece anlayan birini görsem ona sarılır ağlarım.

Videonun sonunda söylediği ‘Şöhret bana yıllarca eksilmeyen, halkın artan sevgisini kazandırdı. Bedelini kalbimle ödedim maalesef. 25 sene süren sahne stresinden ileri geliyor dedi doktorlar bana.’ cümlelerinden sonra gözlerim doldu. Yalan söylüyorum, düpedüz ağladım. Sadece Zeki Müren’e mi, yoksa çoktan kaybolup giden cümle incelikler ve renklere mi olduğuna ona emin değilim. Eğer hala yapmadıysanız lütfen siteye girip videoyu izleyin, özlediğiniz ne varsa orada bulacaksınız. İyi seyirler.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER