Survivor 2017 ve akla gelmeyen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Survivor 2017 ve akla gelmeyen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Özel tarihleri pek sevmem, doğum günlerini bile. Çünkü herkesin bir doğum günü var bu hayatta ve o doğum gününü 20 milyon insanla paylaşıyorsun. o zaman özel bir gün değil? Kadınlar Günü için de böyle düşünüyorum. Erkekler Günü diye bir şeyi kutlamadığımıza göre, bu düpedüz cinsiyetçiliktir. Tek bir gün, kadınlar çiçektir odur budur... Kadınlar Günü'ne özel yüzde bilmem kaç indirim, farkındalık için reklamlar, mor kurdeleler... Diğer günlerde ne yapıyoruz? Madem bu bir Survivor yazısı olacak, şuraya bağlayayım o zaman: 

Kadınlar Günü'nden birkaç gün önce çekilmiş bölümde Sedat Kapurtu adlı yarışmacıdan gelen "Erkeğin olduğu yerde kadın konuşmaz."cümlesi ve bunun, Prime Time'ın en çok izlenen programında turuncu altyazılarla bastıra bastıra yayınlanması üzerine konuşacağım biraz. Hatta madem koskoca Acun Medya uygun görmüş bu görüntüyü, ben de başkaları adına utandığım o kareyi sizinle paylaşmayı sakıncalı bulmuyorum: 


4 kelimelik utanç

Tabii ki bunu Çılgın Sedat Bey'in üstüne yükleyemeyeceğim, çünkü bundan önceki cümle de şu: "Erkeklere saygı duy biraz." Serhat Akın'dan geliyor. Neden? Sen saygı duy esas be! O kadın regl oluyor, öyle yarışıyor.. Her yeri şişiyor, ağrıdan kıvranıyor, kaşı bıyığı, bacak kılları çıkıyor ve dünya standartlarına göre güzellik algısı bu olduğu için senin sadece açlığını düşündüğün yerde o her şeyi düşünmek zorunda. Düzeni bozulduğu için belki de hormonları alt üst oluyor, hayatıyla oynuyor ama "Erkeklerle tartışılmaz!"

Ben hiç hatırlamıyorum ki bir Survivor bu kadar cinsiyetçiydi. "Adamlığı senden öğrenmem, delikanlı ol, delikanlılık kitabını ben yazdım.." Eee delikanlı, şartlarınız eşit ya? Sen de avuç kadar pirinç yiyorsun o kadın da o kadar yiyor? 
Cuma akşamki bölümde şöyle bir diyalog var: "Sen neden kadınlarla bu kadar uğraşıyorsun, etek mi giymek istiyorsun?" Sabriye Sedat'a söylüyor. Anlamadım ne ima etti, Sabriye'dir dedim geçtim ama sonra ikili arasında tekrar bir diyalog geçti: "Pisliksin de, kötü bir adamsın de ama çocuklarım izliyor 'etek, kıvırma' deme." Etek giymek, kıvırmak; pislik insan olmaktan, kötü kalplilikten daha mı yanlış yani? İnanamıyorum. Türkiye'de olduğu gibi Dominik'te de kadınlar hak ettiği değeri göremiyorlar. Madem öyle, kimsenin umrunda değil ben buradan kutlayayım: Berna Keklikler, Tuğçe Melis Demir, Sema Aydemir, Pınar Saka, Elif Şadoğlu, Burçak Tuncer, Şahika Ercümen, Sabriye Şengül Kadınlar Günü'nüz kutlu olsun.. 

Not: 8li bir çerçeve buldum ve fotoğrafları rastgele yerleştirdim yoksa Pınar ve Elif'in daha baskın görünmesini istediğimden onları ortaya büyük kısma koymadım.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER