En sevdiklerimde bu hafta: Filli Boya reklamı

En sevdiklerimde bu hafta: Filli Boya reklamı
Dünya üstündeki en tahammül edemediğim şeylerin başında kadın yerine bayan denmesi, hemen arkasından da 8 Mart sebebiyle indirime giren markalar gelir. 8 Mart’a "14 Şubat" muamelesi yapmanın iyi bir pazarlama fikri olduğunu ilk kim düşündü bilmiyorum ama kadınlara yapılabilecek en büyük güzelliği indirim ya da peşin fiyatına yirmi altı taksit sanan kim varsa aklından şüphe ederim. Sadece kadın olmanın değil, emeğin de bir aşağılanması olarak görürüm bunu.

Elbette bu demek değildir ki Kadınlar Günü ve markalar tadından yenmeyecek şekilde bir araya gelemez. Filli Boya, 8 Mart haftası yayına çıkardığı reklamı ile bunun en güzel örneklerinden biri oldu nazarımda. Önce buyurun hep beraber tekrar izleyelim.Her sahnede kim varsa hepsinin gerçekliğinden, seçilen cümlelerin ve kelimelerin güzelliğinden, anlatılmak istenenin zarifliğinden yaş aktı gözümden. Arkadaki müziğin güzelliği, ’10 tane köyü verseler kızı ver bana, vermem’ diyen babanın sahiciliği, ‘Kadınlar gülmezse olmaz ki yani, o zaman çiçekler de açmasın’ diyen genç çocuk beni benden aldı.

Özel şirketlerin amme hizmeti yaparak çalıştığı gibi bir düşünce nereden gelip çıktı bilmiyorum ve  ‘Filli Boya bu şekilde prim yapıyor’ diye anlam veremediğim bir suçlama yaptığını okuduğum kimselere sormak isterim zira herhangi bir mecraya reklam veren bir firma elbette prim yapma amacı güder. Bu primi ‘8 Mart’ta kadınlarımıza fondöten yarı fiyatına’ diyerek ya da çapa yapan bir kadına ‘Çalışın, kendi paranızı kendiniz kazanın, kimseye de muhtaç olmayın’ dedirterek yapmak her firmanın kendi sonsuzca özgür tercihidir.

Bu reklamı çok sevdim, bu tercihe çok sevindim. Düşünenin de, çekenin de ellerine sağlık. Emeğin ne demek olduğunu bilen bütün kadınların kadınlar günü kutlu olsun.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER