Haftalık reyting analizi: Super Bowl, 24: Legacy ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: Super Bowl, 24: Legacy ve diğerleri

Yeni bir hafta, yeni izlenme oranlarıyla karşınızdayım.

Pazar günü Amerika’nın en büyük spor olayını geride bıraktık. Hani bizimkiler söyler durur ya, “70 milyon bizi izliyor,” diye. 112 milyona yakın seyirci toplayan Super Bowl yine yayınlandığı kanalı kelime yerindeyse uçurdu. Tabii ki karşısındaki hiçbir rakip yeni içerik kullanıp da kendini harcatmadı. Bu sene Super Bowl’u yayınlama sırası kendisinde olan (her sene değişiyor) Fox akşamı yeni bir karakterle aramıza dönen 24: Legacy ile şahane bir şekilde kapadı. Asıl önemli olan dizinin kendi günü Pazartesi’de alacağı sonuçtu.

Açıkçası 24: Legacy’nin Pazartesi sonucunun çok parlak olduğunu söyleyemeyeceğim. Fox standartlarında kanalı memnun edecek bir izlenme seviyesi olabilir, ama 24 markasını taşıyan bir işin sırf bu yüzden izlenme oranlarının şişeceğini düşünürsek yeni dizinin kendisinin pek alıcısı olmadığı sonucuna ulaşabiliriz. Zira hemen ardından başlayan, benim pek sevmediğim yeni dizi APB de aynı sonuca ulaşmayı başararak beni destekler nitelikte bir reyting aldı. CBS’in yeni dizisi Superior Donuts kanalın komedilerinin standartında seyrederken Timeless iptalini meşru kılacak düşüklükte seyredilmeye devam etti.  Aynı şey Quantico için de geçerli. Sezonunun en yüksek sonuçlarından birini alan The Bachelor’ın arkasından yayınlanıp bu kadar çuvallamak seyircinin diziyi tamamen reddettiğinin emaresi.

Salı ve Çarşamba günü yayınlanan işler normal ortalamalarında devam etti. Code Black sezonunu tamamladı ve geri dönüp dönmeyeceğine dair tahminimi bir türlü yapamıyorum. Ama şu an içimden geçeni sorsanız, diziye tamamen veda ettiğimizi söylerdim. CBS kolaylıkla başka bir şey deneyip daha yüksek bir hedefe yürüyebilir.

Perşembe gününün TGIT kuşağı, geri dönüşünün üçüncü haftasında yenilendi. Şaşılacak bir şey yok elbette, Shonda Rhimes ABC’nin kraliçesi sonuçta. The CW’nun yapmakla suçlandığı her şeyi (yeteneksiz ama güzel insanlara rol vermesi, gereksiz çıplaklık, ergenlere hitap eden konular vs.) bünyesinde barındıran ve kanal için büyük bir geri adım olduğunu düşündüğüm Riverdale kendi ortalamasını buldu gibi. Zaten iki yeni dizisinden kurtulacak olan, iki dizisi de final yapacak olan kanal yeni diziler yapmak için gelecek sezona kendine yer açtı. Bu yüzden Riverdale’e ikinci şansın verileceğini düşünüyorum. Powerless ise zaten berbat olan ilk bölümünden sonra yine kötü bir bölümle düşüşe geçti, artık Superman gelse kurtaramaz.

Finale yürüyen The Vampire Diaries Cuma günü fena gitmiyor. Final bölümü kanalın Cuma rekorunu kıracak mı çok merak ediyorum. Son sezonuna başlayan Reign ise neden iptal edildiğini kanıtlamak istercesine çok düşük bir sonuca imza attı. İyi bir katalog oluşturan The CW’nun böyle yükleri üstünden atıp yeni işlere şans vermesi sevindirici.

Önümüzdeki sezonun hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor, yeni çekilecek pilot bölümlere oyuncular seçiliyor. Bakalım şu an izlediğimiz hangi diziler yenilere yer açarak aramızdan ayrılacak. Artık ufak ufak resim şekillenmeye başladı malum.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER