Haftalık reyting analizi: The Mick, The Apprentice ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: The Mick, The Apprentice ve diğerleri

Kısa bir aradan sonra yeni yılda yeniden reyting analizleriyle karşınızdayım. Artık sezon ortası dizileri de birer birer başlarken yarış kızışacak, Mayıs’a kadar bir ölüm kalım savaşı verilecek diyebiliriz. Heyecan asıl şimdi başlıyor.

Pazar günü CBS’in adeta “öylesine” sipariş ettiği Ransom yayına başladı. Sıfır tanıtım ve kötü planlamayla çok bir şey beklememek lazımdı, zira öyle de oldu. Kanalın şaşırdığını zannetmiyorum, ilerleyen bölümlerin ABD’nin ölü günü Cumartesi’de harcanacağını da varsayarsak. Başlayan bir diğer dizi de Fox’un yeni komedisi The Mick’ti. Öncelikle diziyi çok beğendiğimi söylemeliyim, şiddetle tavsiye ediyorum. Kahkahaya ihtiyacımız var malum. Dizi aslında Salı günleri yayınlanacak ama         Pazar gününün spor yayınları sayesinde mümkün olduğunca çok seyirci ilk bölümü görsün diye böyle bir strateji geliştirildi, işe de yaradı. Hemen iki gün sonra yayınlanan ikinci bölüm elbette ki düşse de şimdilik kanalın yüzünü güldürdü diyebiliriz. ABC de sezonun tutmayan yeni dizilerinden Conviction’ı Pazar günü eritmeye başladı, çekilen bölümler biter bitmez bize veda edecek. Bu rakamlarla etmeli zaten.

Normalde reality programlarının reytingleriyle ilgilenmiyorum ama Donald Trump beni buna mecbur bıraktı. Geçtiğimiz hafta Trump’ın “kovulduğu” The Apprentice Arnold Schwarzenegger ile yeni sezonuna başladı ve açıkçası günümüz TV dünyası için kötü değil, ortalama bir sonuç aldı. Ama yeni Amerikan başkanı, pek işi gücü olmadığından, hala uygulayıcı yapımcı sıfatını koruduğu programa giydirip kimsenin kendi mertebesine ve reytinglerine erişemeyeceğine dair Tweet attı. Durumun absürtlüğü bir yana, asıl endişe verici olan şey, Trump’ın yine verileri analiz edemeyerek gözü kan bürümüş bir şekilde fikir oluşturup bir de çekinmeden bunu beyan etmesiydi. Reytingler gibi çok basit verileri bile doğru değerlendiremeyen bir başkan görmek Amerikan vatandaşlarını endişelendiriyor olsa gerek. Hazır reality rakamlarına bulaşmışken, The Bachelor da yeni sezonuna başladı. Eski parlak günler aransa da hala formatın özellikle genç seyirci toplayıp başarıya ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Salı günü Bones final sezonuna başladı. Düşük bir sonuç aldı ama üzerinde durmaya gerek yok. 12 yıldır yayında kalabilmek dev bir marifettir, sürüne sürüne de olsa finale ulaşır, başarılı bir dizi olarak akılda kalırlar.

Aralık ayında özel bir yayınla ilk bölümü seyirciye sunulan yeni Fox dizisi Star asıl yayınına Çarşamba günü başladı. Empire’ın boşluğunu doldurmak üzere tasarlandığı göz önünde bulundurulduğunda çok parlak bir sonuç aldığını söylemek zor. Yine de bu seviyelerde kalırlarsa yeni sezon siparişi alırlar. Ben ilk bölümü beğenmiştim ama daha ikinci bölümden çok sıradan bir pembe diziye ve ucuz müzikal numaralara başvurdukları için fikrim değişti. Hep birlikte sonucu izleyip göreceğiz.

Perşembe günü NBC’nin şahane komedileri Superstore ve The Good Place geri döndü. Daha iyi sonuçlar hak ettikleri aşikar. Ama kanal bunlarla yetinecek, ikisine de kıymayacaktır diye düşünüyorum. CBS komedilerinde ise Life in Pieces için endişelenmeye başladığımı söyleyebilirim. Sezon sonuna kadar daha da düşerse CBS, kendi üretmediği için, bu güzelim diziye üçüncü şansı vermeyecektir.

Cuma günü Grimm final sezonuyla kendisinden beklenen seviyede bir açılış yaptı. Hemen arkasından da NBC’nin The Wizard of Oz evreninde geçen yeni (ve acayip sıkıcı) yeni dizisi Emerald City yayına girdi. O da ilk bölüm rakamlarını korursa başarılı sayılıp gelecek sezona taşınabilir. Fox yöneticilerinin elleriyle çamura bulayıp unufak ettiği, ilk sezonunda elmas değeri taşıdığını öngördüğümüz Sleepy Hollow da yeni sezonuna başladı. Umarım final sezonu olur, ki rakamlar da bu yönde. Viral olmaya çok müsait müzik klipleri ve saniye başı gelen şahane esprileriyle başarısızlığını hiç mi hiç anlayamadığım Crazy Ex-Girlfriend artık çifte bölümle sezonunu eritmeye başladı. Umarım ödüller diziyi kurtarmaya yeter.

Söyleyecek ne çok şey birikmiş. Haftaya, seyirci 2017 yayın akışına daha da alıştıkça rakamlar yükselecek mi, hep birlikte göreceğiz.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER