Çok özlediklerimizde bu hafta: Ziyagil Çiftliği'nde bir yılbaşı

Çok özlediklerimizde bu hafta: Ziyagil Çiftliği'nde bir yılbaşı
Teve2’de yayınlanan Aşk-ı Memnu tekrarlarının final bölümünün 21 Aralık’a denk gelmesinin sessiz bir tesadüf olduğunu düşünebilirdim gerçek bir Aşk-ı Memnu hayranı olmasaydım. Halbuki biliyorum ki biricik Bihter’imizin aramızdan ayrılışını izlediğimiz her tarih en uzun gece, en karanlık gün. Teve2 yayın akışı da kaderin bir oyunu sayesinde buna eşlik etti ve Bihter’i bir kez daha gözyaşları ile uğurladık. Bu vesile ile her sene yılbaşı zamanı yaklaşınca kendime yaptığım bir güzelliği kamuoyu ile paylaşmaya karar verdim ve Aşk-ı Memnu’nun Ziyagil Çiftliği’nde geçen yılbaşı bölümünden bahsetmek istedim.


Kim gitmez bu notun peşinden?

Dünya üstünde görülen en iyi yılbaşı kutlamalarından birine şahit olduğumuz bu bölümün önemini anlamak için önce başlangıcına bakmalıyız. Bihter’in Peyker’in evinde bulup cebine attığı notu bulan Adnan’ın geçirdiği cinnet dizinin en kritik dönüm noktalarından biridir. Behlül’ün ‘Sende bir şey var’ diye başlayan ve ‘İnsanı çılgınlıklara sürüklüyor’ diye biten kırmızı kağıda yazılmış notunu, sümsük kocası Nihat’ta asla bulamayacağı bir aşkın sonsuz kanıtı olarak saklayan Peyker’e ne kadar hak veriyorsak, onu cebine atıp evde gizli gizli okuyan Bihter’e de bir o kadar kıyamayız. Adnan’ın bu notun Bihter’e yazıldığını sanıp ortamı germesi ise dizide yaptığı tek akıllıca harekettir belki. ‘Bunu nasıl düşünürsün amca?’ diyen Behlül’ün sesi dün gibi kulaklarımda. Hem Behlül hem Bihter ayrı ayrı çok alınırlar bu hakaretten, Adnan pişmanlıklar içerisinde kıvranır. Akıllarından geçenin daha kendileri bile itiraf etmeden pat diye karşılarına çıkmasının acısını Adnan’dan çıkarır ikilimiz. Böyle başlayan bölüm, Arsen Hala’nın herkesi çiftlikte yılbaşı ziyaretine çağırmasıyla devam eder.


Tarihi bir an

İçkinin su olup aktığı, mezelerin efsane lezzette olduğu yılbaşı akşamında önce çiftler arasında nazik danslar yapılır ve fonda Bülent sağda solda takılırken, gecenin ilerleyen anlarında yaptığı ayıbın utancıyla Behlül’e ‘Hadi Bihter’i dansa kaldır’ der Adnan. O ana kadar hafif hafif içkilerini yudumlayıp birbirini kesen ikilimiz, bu dans teklifi karşısında sevinçlerini nasıl gizleyeceklerini düşünürken, nispeten daha insaflı olan Behlül ‘Ben bu müzikte dans edemem’ cümleleriyle durumu geçiştirmeye çalışsa da Bihter alır onu ve başlarlar dansa. Sonrası bize Aşk-ı Memnu’nun en güzel sahnelerinden birini verir. Bir tarafta hayatlarının ilk (ve o sırada bilmeseler de aslında son) yasaksız dansını yapan Bihter ve Behlül, bir tarafta cool adam taklidi yapmaya çalışan ama içi içini yiyen Adnan, bir tarafta gerçek bir kaybedenler kulübü olarak dans eden Nihal (tabii Behlül’e aşık), Bülent ve Matmazel (elbette Adnan’a aşık) ve en köşede ise Bihter’le Behlül arasındaki alevi herkesten önce ve herkesten iyi gördüğü için endişeyle bakan Firdevs Hanım. Her şeye rağmen mutlu geçirdikleri son yılbaşıdır ve sıradan bir aile gibi geriye sayarak girerler yeni yıla.


Sen girme Cemile

Bölümle ilgili en bayıldığım diğer husus ise ev sahipleri yokken salona yerleşerek yeni yılı kutlayan mutfak ekibidir. Ziyagil Köşkü’nün efsane manzarasının tadını çoğu zaman hiç umursamayan ev sahiplerinin aksine coştukça coşarlar. Beşir’in sağlıklı girdiği son senedir ve hiç biri bilmez elbette. Bütün o mutluluğa rağmen Cemile yine ortamı bozmadan duramaz ve Firdevs Hanım’ın pahalı geceliğine oje dökerek bitirir geceyi.

Efsane bölümdür, içimizi darlayan, nefes almamıza mani olan bin türlü olayın arasında bir nefes isteyenlere tavsiye ederim. İyi seyirler. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER