Netflix dizisi 'The OA' hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Netflix dizisi 'The OA' hakkında bilmeniz gereken 10 şey
Dünyanın en büyük online dizi/film izleme platformu Netflix'in bir süredir sır gibi sakladığı yeni orijinal serisi "The OA" sonunda yayına çıktı. 16 Aralık 2016'da Netflix üzerinden sekiz bölüm yayınlanan, doğaüstü/gizem/bilim kurgu türündeki The OA dizisi, daha ilk bölümden izleyicilerden geçer not almayı başardı. Henüz izlemeye başlamadıysanız, öncelikle sizin için bir rehber niteliği taşıyacak olan bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Seri, Netflix tarafından ilk kez Mart 2015'te duyuruldu. 

Netflix, Anonymous Content ve Brad Pitt'in yapım şirketi Plan B Entertainment işbirliğinin ürünü olan The OA'in ilk sezonu, 8 bölümden oluşuyor. 71 dakikalık ilk bölümünde dizinin jeneriği 58. dakikada giriyor.

● Dizinin oyuncu kadrosunda Brit Marling (Prairie- OA), Emory Cohen (Homer), Scott Wilson (Abel Johnson ), Phyllis Smith (Elizabeth "Betty" Broderick-Allen ), Jason Isaacs (Dr. Hunter -Hap ), Alice Krige (Nancy Johnson ), Patrick Gibson (Steve Winchell ), Brendan Meyer (Jesse ), Ian Alexander (Buck Vu ), Brandon Perea (Alfonso Sosa/French ), Nikolia Nikolaeff (Mr. Azarov)  yer alıyor. Ayrıca seride Paz Vega ve Riz Ahmed (Elias Rahim) de konuk oyuncu olarak yer alıyor. 

Dizinin yapımcılığı, senaryosu ve yönetmenliği ise Zal Batmanglij'e ait; dizinin başrol oyuncusu olan Brit Marling ise yönetmen Zal Batmanglij ile birlikte dizinin yazarlığını ve yapımcılığını üstleniyor.

The OA dizisi, Brit Marling ve Zal Batmanglij'in birlikte çalıştığı üçüncü proje olma özelliğini taşıyor. İkili daha önce Sound of My Voice ve The East'te de işbirliği yapmışlardı.

Dizi, genç ve kör bir kızın yedi yıl boyunca ortadan kaybolmasını ve günün birinde gözleri görür bir halde geri dönmesini konu ediniyor. Brit Marling'in canlandırdığı Prairie Johnson; yıllardır kayıp olan kör bir genç kızdır ve 20’li yaşlarında görme yeteneğini kazanmış olarak tekrar köyüne döner. Ancak Prairie'nin dönüşü, köylüler tarafından farklı tepkilerle karşılanır. Genç kız, bazılarının mucize olarak gördüğü bazılarınınsa korkarak yaklaştığı biri haline gelmiştir. Prairie'nin yıllardır nerede olduğu merak konusudur. Ama Prairie, hem FBI'a hem de ailesine kayıp olduğu yıllarda başına neler geldiğini anlatmamakta kararlıdır.

The OA'in ilk sezonu, Netflix'in ilgiyle izlenen bir diğer serisi "Stranger Things"in 2017'deki ikinci sezon prömiyerine kadar izleyicilerin gizem ve macera açlığını giderebilecek kalitede bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Eğer sıkı bir Stranger Things takipçisiyseniz, The OA sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. 

Dizinin müzikleri Zal Batmanglij'in erkek kardeşi Rostam Batmanglij'e emanet ediliyor. Rostam Batmanglij, daha önce Boyhood, Step Brothers, The East ve The Kids Are All Right gibi yapımların müziklerine de katkıda bulunmuştu.

● Yabancı basından The Globe and Mail, TV Guide ve IGN diziye tam not verirken The Hollywood Reporter, Variety ve The Telegraph'tan olumsuz yorumlar geldi. Ancak genel itibariyle The OA'in ilk sezonunun eleştirmenler tarafından beğenildiğini söyleyebiliriz.

IMDb'den 8,3 puan almayı başaran The OA'e Netflix tarafından yakın zaman içerisinde ikinci sezon onayının da verilmesi bekleniyor. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER