‘Bana hep anlattığın yıldızlar, galaksiler’

‘Bana hep anlattığın yıldızlar, galaksiler’
Belki bir de Wall-e bulurlar 
Hayatta en çok etkilendiğim olayların başında 2012 yılında bir adamın uzaydan dünyaya atlaması var. Bizim akşam yemeği yiyip üstüne çay içtiğimiz sürede ve hatta onunla aynı sırada, Felix Baumgartner uzaydan dünyaya atladı, sonra da bu her gün yapılan bir şeymiş gibi kalktı evine gitti. Onu izlerken hayatta peşine düştüğüm, daha da kötüsü düşemediğim şeylerden ötürü kendimi çok çaresiz hissetmiştim ama bir o kadar da özgürleşmiş gibiydim. Uzaydan dünyaya atlanabilen bir çağda yaşıyorduk ve hala kendimizi önemseyebileceğimizi sanıyorsak bu bizim hatamızdı, sanmamalıydık. Kendimizi dünyanın tepesinde görüp bize benzemeyen ne varsa dışlayabileceğimize inanıyorsak bu bizim en büyük aptallığımızdı, yapmamalıydık.

Ne yazık ki 2012 yılından bu yana dünya iyiye gitmedi. Üzerinde yaşadığımız gezegenin yuvarlak olduğunu söylemek için ölüm tehditlerini göze almak gereken zamanlardan uzayda cirit atmamıza kadar geçen yüzlerce yılda teknoloji aldı yürüdü ama insanlık bir parça ilerlemedi. En gelişmiş olduğuna inandığımız, ‘filmlerde hep öyle gördüğümüz’ topraklarda bile bir seçimle anladık ki kimse kendisinden başkasını istemezmiş, isteyeni sevmezmiş. Politik bir doğruculuk peşinde itiraf edilmese de komşusu komşusundan nefret edermiş. En ‘medeni’sinde durum buysa, kalanlardan bahsetmeye bile gerek yok zaten.

Nefret ve öfkenin bu kadar popüler olduğu bu zamanlarda içimi en çok ferahlatan konu bu sefer de Mars’a planlanan yolculuk. 20 yıldan bile yakın bir zamanda bir grup insanın evrenin hiç bilinmeyen yerlerine gidecek ve bir gün belki orada bildiğin yaşayacak olması müthiş heyecan verici. Ülkelere böldüğümüz, yarım saat mesafedeki topraklara geçmeye çalışırken denizlerde insanların öldüğü bir dünyayı o kadar acıklı şekilde kanıksadık ki, her şeyi baştan yapsak belki gider yine aynısını yaparız ama işte belki de yapmayız ve bu ihtimal bile günümü aydınlatmaya yetiyor. Nat Geo’nun 13 Kasım’da tüm dünyada aynı anda yayınlanacak belgeseli Mars’ı da bu heyecanla bekliyorum. İyi seyirler ve yaşanacak bir gezegen dilerim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER