Burnunuzu kapatın, gözlerinizi açın: Sensory Couple

Burnunuzu kapatın, gözlerinizi açın: Sensory Couple
Aslına bakarsanız paylaşmak istediğim o kadar çok K-Drama var ki! Hatta listeli bir şekilde gitmeye çalışırken, içimdeki "Ay, onu da yazayım, bunu da paylaşayım!" hissini durduramıyorum. Bu sefer paylaşmak için ekran karşısına geçtiğim dizi orijinal konusuyla bende bir sarılma hissi uyandırdı. Nasıl uyandırmasın? Siz hiç kokuları gören kız gördünüz mü? Ben gördüm: The Girl Who Sees Smell dizisinde! (Dizi, bazı kaynaklarda The Girl Who Sees Smell olarak geçerken bazılarında Sensory Couple olarak geçiyor. Ben de yazı içinde Sensory Couple olarak bahsedeceğim.)
 
***
 
Yönetmen: Baek Soo Chan, Oh Choong Hwan
Senaryo: Lee Hee Myung
Oyuncular: Park Yoo Chun, Shin Se Kyung, Nam Koong Min, Yoon Jin Seo
Kanal: SBS
Bölüm Sayısı: 16
Tür: Fantastik, Romantik-komedi, Suç
Yayınladığı Tarihler: 1 Nisan – 21 Mayıs 2015
 
1-Klişe ama mantıklı!
 
Klişe dedim ama neye klişe dediğimin anlaşılması için dizinin konusundan kısaca bahsetmek istiyorum. Shin Se Kyung’un canlandırdığı Choi Eun Seol karakterinin ailesi cinayete kurban gider. Kendisi ise katilden kaçarken ise trafik kazası geçirir. Zavallı Eun Seol, altı ay komada kalır. Uyandığında ise yeni adı, yeni bir babası, yeşil bir gözü, fiziksel acıyı hissetmeme ve kokuları görme özelliği vardır.
 
Aynı akşam Park Yoo Chun’un canlandırdığı karakter, Choi Mu Gak ise hastanede ziyarete gittiği kız kardeşinin cansız bedeniyle karşılaşır. Ne tesadüftür ki kız kardeşinin adı da Choi Eun Seol’dür! Choi Mu Gak, kardeşinin öldürülmesinden sonra o travma senin, bu depresyon benim gezerken bu işini peşini de bırakmama kararı alır ve kendisini polis olarak bulur. (Spoiler verirsem, af ola!)
 
İki farklı hikâye. İkisi de klişe diyebileceğimiz hikayeler. İkisinden de ayrı ayrı, sezonlar sürecek diziler, filmler çıkar. Ama ne yapmışlar? Choi Eun Seol ile Choi Mu Gak’ın karşılaştırmışlar. Çok da iyi yapmışlar, çok da güzel olmuş.
 
“Play” butonuna bastığım andan itibaren iç sesim en geveze haliyle: Kız biraz şapşik, oğlanın da kafa çalışıyor. İkisi bir olup tüm kötüleri yakalayacaklar. İyilik kazanacak, diyordu. İç sesimi severim, fena birisi değildir. Genelde uydursa da bu sefer gerçeğe oldukça yaklaşmıştı. Dizinin konusu itibariyle esas kız ve oğlanımızın “kötülere” karşı verdiği savaş kısmı tuttu. Ama esas kızımızın kokuları görmesinden yola çıkan hikâye karşısında oldukça şaşırdım. (Bu insanlar bu konuları nereden buluyor ya? Kıskınmıdım.) Rüyaya gelmesi, falcılık, kürede görmek gibi değil; direkt kokuyu görüyor. Peki, siz kokuları görmek ister miydiniz?
 
2-Kaçan kovalanır!
Sensory Couple, kaçanlarla kovalananların hikayesi aslında. Hem katil olarak hem de aşktan kaçanlar. Ama senaristler de aşktan kaçılamayacağının farkında olduğu için Choi Eun Seol ile Choi Mu Gak’ı çok fazla süründürmemişler. Choi Eun Seol’un durumu zaten yeterince fantastik. Bir de polisiye işler. Ortalık bu kadar karışıkken bir de birbirine açılamayan bir çiftin acısını çekmediğim için oldukça mutluyum. Çok mantıklı bir izleme nedeni.
 
3-Varolmak ya da olmamak!
İstisnasız her dizide, karakterlerin var olma, hayata tutunca çabaları radarıma giriyor. Öyle ki bazılarından ilham aldığım bile oluyor. Sensory Couple’da da kendime Choi Eun Seol ile Choi Mu Gak’ın yaşadıklarından sonra hayatın bir yerlerden tutma, geçmişlerini unutmadan geleceklerine tutunmalarını sevdim. Sanırım bunun nedeni, birlikten kuvvet doğar ruhuyla giriştikleri işler. Birisi diğerinin elinden tutup yukarı çekmiyor. İkisi... Beraber... El ele! İşte aradığım ruh bu!
 
4-Fantastik mantastik… İnandım mı? İnandım!
Park Yoo Chun, Shin Se Kyung, Nam Koong Min, Yoon Jin Seo! Bu insanlar kokuları gören ve bu sayede kötü adamları yakalayanların fantastik hikayesine beni inandırdılar mı? İnandırdılar. Konu kilit!
 
Nasıl bizim özel hayatımız sadece ve sadece bizi ilgilendiriyorsa ekranda hayranlıkla izlediğimiz oyuncuların özel hayatları da onları ilgilendiriyor ve Park Yoo Chun iyi bir oyuncu. Shin Se Kyung ile beraber baktığımda kimyaları uyan güzel bir çift görüyorum. Üzerine Nam Koong Min ile Yoon Jin Seo eklendiğinde ise bu fantastik hikâye daha da anlamlı bir hale geliyor. Özellikle Nam Koong Min’den beklediğimin de üstünde bir performans izledim ki… O gün, bugündür kendisini takipteyim. (Remember, Beautiful Gong Shim. Hatta dönüp My Secret Hotel ve I Need Romance’e de bakmışlığım vardır. Bir sonraki işini de sabırsızlıkla bekliyorum.) Park Yoo Chun’a ise aksiyonun yakıştığını Three Days’te anlamıştım zaten. ^^
 
***
 
Demem o ki; Sensory Couple fantastik hikayeleri, romantizm sosuyla sevenlerin, keyifli bir şekilde, vaktin nasıl geçtiğini anlamadan izleyeceğini düşündüğüm bir Güney Kore dizisi. 16 bölümü, 3 günde izlediğimi söylersem, nasıl su gibi aktığını anlamanız konusunda yardımcı olur umarım. 
 
Her zaman olduğu gibi diziden bir parça ve iki tanıtımını sayfanın altına ekliyorum.

İzleyecek herkese iyi seyirler!


M.C. The Max - Because of You (Girl Who Sees Smell OST)
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER