İçerde benden başka kimse var mı?: Hyde Jekyll, Me

İçerde benden başka kimse var mı?: Hyde Jekyll, Me
Bugüne kadar izlediğin en iyi dizilerden bir liste yap deseler ilk beşte Hyde, Jekyll, Me olacağına eminim. Hatta ilk iki bile diyebilirim. Ama hepsi @tunaiclal’in yüzünden. Git dedi, seyret dedi, çok güzel dedi. Gittim, seyrettim. Sonuç: Bayıldım. Sıra sizlerle paylaşmaya geldi.
 
***
 
İlham silsilesi geriye doğru Lee Choong Ho’nun Dr.Jekyll is Mr. Hyde isimli web çizgi romanına; oradan da Robert Louis Stevenson’ın Dr. Jekyll ve Mr. Hyde romanına dayanıyor. Stevenson’ın bu eseri daha çoook ilham kaynağı olmaya da devam edecek gibi duruyor.
 
Güney Kore yapımı Hyde Jekyll, Me dizisinin konusu ise şu şekilde: Koo Seo Jin (Hyun Bin) içinde iki farklı karakter taşır. Bir tanesi Hyde gibi soğuk, kalın duvarları olan aynı zamanda Wonderland Eğlence parkının varisi Koo Seo Jin. Diğeri ise Jekyll gibi güler yüzlü, pozitif Robin. Jang Ha Na (Han Ji Min) ise Wonderland’in sirkinden sorumlu esas kızımızdır. Ve kaderin bir cilvesidir ki Koo Seo Jin ve Jang Ha Na karşılaşırlar ve olaylar olay…
 
Hyde Jekyll, Me’yi neden ayıla bayıla izlediğime gelirsek…
 
1-Masallara inanmak
Bazen sinir bozucu bir şekilde gerçekçiyim. Bazen de bir “Bana bir masal anlatın ve göklerde uçayım.” diyorum. Hyde Jekyll, Me dizisini izlerken atmosferi de geçip uzay boşluğundaydım. Bölümleri arka arkaya izledikçe sanki kapı açılacak ve Robin içeriye girecek gibi hissediyordum. (Ki bunun mimari Hyun Bin’dir. Sonra geleceğim o konuya.)
 
2-Hyun Bin
Hadi, tamam çok bekletmeden geldim. Bana kalırsa Hyun Bin, Güney Kore’nin en yetenekli ve “cool” aktörlerinden. Buna, Hyun Bin’i son olarak  The Fatal Encounter filmindeki Kral Jeongjo rolünde gördükten sonra emin oldum. Bana inanmayanlar Hyde Jekyll, Me dizisinde de birbirine taban tabana zıt iki karaktere can veren Hyun Bin’i izleyebilirler.
 
3-Çünkü aşk ruh meselesidir!
Aynı beden, farklı karakterler, farklı ifadeler… Aslında biziz, biz! Gün içindeki halimizi düşünün en basitinden: Kızıyoruz, küsüyoruz, seviniyoruz, ağlıyoruz, kahkaha atıyoruz, yoruluyoruz… Aynı beden içinde farkında olmadan karakterden karaktere giriyoruz. Öğretmenlerimizin, ailemizin yanında farklı bir karakterdeyken; arkadaşlarımızın yanında bambaşka insanlar oluyoruz. Aynı kalan ve sonsuza kadar da aynı kalacak tek bir şeyimiz var: ruhumuz. Ruhumuzla seviyoruz! Hyde Jekyll, Me dizisini bunu görmemi sağladı! Meğerse mesele ruhuyla dokunduğunda insanın ne hissettiğiymiş. İsmin, cismin önemi yok!
 
4-Ben bu hikâyeyi biliyorum ama aynısı değil!
Yakından takip edenler hatırlayacaktır. Benzer bir hikâyeye sahip olan ve başrollerini Ji Sung ve Hwang Jung Eum’un paylaştığı Kill Me, Heal Me dizisi de aynı tarihlerde yayındaydı. Tam bu noktada insan şu soruyu soruyor: Hikâyeler aynıysa hangisini izleyeyim? (Bence ikisini de izleyin.) İkisinin de birbiriyle yarışan çok güzel noktaları var. (Rekabetin kaliteyi arttırması! <3) Ama Hyde Jekyll, Me bir tık daha sakin. İkisini de izleyen birisi olarak (İlk önce Hyde Jekyll, Me ardından Kill Me, Heal Me sıralamasıyla izledim.) Kill Me, Heal Me’nin sonunda “Ben bu hikâyeyi biliyorum ama aynısı değil!” dedim!
 
5-Hangi dili konuşuyorsun?
Buradaki “dil”den kastım yabancı dil değil. Şöyle anlatayım: Hikâyeleri maskülen ve feminen olarak ayırmaya bayılırım. Bilirsiniz işte bazı hikâyeler, senaryolar, diziler vardır, izledikçe içinizde testosteron seviyesi artar, sesiniz kalınlaşır, omuzlarınız geriye gider. Çok serttir. Bazı hikâyeler de tam aksine, yumuşak ve naiftir. Hyde Jekyll, Me dizisinin anlatım dili tam ortada. Gerçekten de insan bazen kendi acımasız bir intikam hikâyesinin içinde bulmak istiyor. Tam bundan bunalıyor derken yardımına romantik, aşk dolu sahneler koşuyor. Bu noktada diziyi çok iyi dengelemişler. (Ayrıca al sevgilini izle. Ne sen sıkılırsın ne de o! ^^)
 
Ben bu kadar anlattım. Sıra diziden güzel bir OST ve fragmanını bırakmaya geldi. Şimdiden izleyecek olan herkese iyi seyirler!
 
Yönetmen: Jo Young-Gwang, Park Shin-Woo
Senaryo: Lee Choong-Ho (comic), Kim Ji-Woon
Kanal: SBS
Bölüm Sayısı: 20
Tür: Psikolojik-Fantastik
Yayınladığı Tarihler: 21 Ocak – 26 Mart 2015
 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER