Kötü karakterlerin güçlü oyuncusu: Tomris Oğuzalp

Kötü karakterlerin güçlü oyuncusu: Tomris Oğuzalp
Seneler önce, küçük bir kız çocuğuyken, televizyonun başına kurulup o bilmediğim dünyayı izlemeyi çok severdim. Bir süre sonra çizgi filmler yetmez olmuştu. Haliyle kanallar arasında gezerken – o zamanlar zaplamak ne bilmiyorum çünkü-  TRT’de yayınlanan bir diziye denk geldim. Okumayı öğrendiğim için ekranın köşesinde yazan yazıyı okumakta zorlanmadım. “Çalıkuşu” yazıyordu.

Reşat Nuri Güntekin'in aynı isimli romanından uyarlanan Aydan Şener ve Kenan Kalav'ın başrollerini paylaştığı 1986 yapımı dizinin tekrarlarına denk gelmiştim. Küçük yaşta ailesini kaybetmiş bir kızın büyüyüşünü izliyordum, şikayetim yoktu. Daha sonra ekranda bir kadın gördüm. Kocaman gözleriyle bir tekerleme söylüyordu. Dizideki kızlar kadar korkmuştum ben de hikayeler anlatıp tekerlemeler söyleyen bu kadından. 

Daha sonra Hayriye Batuhan olarak karşımıza çıkmıştı. Küçük Besleme dizisinin kötü karakteriydi. Lamia'ya aptığı eziyetler ve bir an bile kötülüğünden vazgeçmemiş tavırları o dönemlerde diziyi izleme şansı bulan herkesin mazisinde derin izler bırakmıştır. Kötü bir karakterle bu kadar bütünleşmek, izleyen herkesi bu denli etkilemek ne kadar iyi bir karakter oyuncusu olduğunu anlamamız için önemli bir örnektir. 

Ne yazık ki usta sanatçının 2010 yılında safra kesesi ile başlayan ameliyat zinciriyle sağlığı giderek kötüleşti. Verdiği son röportajda kendisini iyi hissetmediğini ve “O günlerimi bilenler bu halimi görünce üzülüp sıkılıyorlar. Bense hayatım boyunca oynadığım kötü karakterlere inat, iyi ve sağlıklı hatırlanmak istiyorum.” diyen Oğuzalp, maddi açıdan da sıkıntılar yaşıyordu.

Vefatından kısa süre önce geçirdiği beyin kanaması ile hastaneye kaldırılan ancak daha sonra taburcu olan  maddi açıdan da zorluklar yaşayan sanatçı 28 Ekim 2013’te evinde rahatsızlandı ve sabaha karşı yaşamını yitirdi.

Tomris Oğuzalp, yıllarını tiyatroya ve oyunculuğa adamış bir kadındı. Sarı Zeybek ile 1953’te başlayan oyunculuk hayatı, tiyatro ile birlikte ilerledi. Graham Greene’nin Oturma Odası ile ilk oyununa çıktı. Öfke, Karayar Köprüsü, Mor Defter, Huzur Çıkmazı, My Fair Lady, Yağmur Sıkıntısı, Kral Üşümesi, Kösem Sultan, Hüzzam, Damdaki Kemancı, Rüzgarlı Kadın, Fehim Paşa Konağı, King Kong’un Kızları yer aldığı oyunların bazıları.

Tiyatroda oyunculuk ve yönetmenlik gibi görevlerde yer alırken bir yandan da Yeniden Doğmak, Gecenin Öteki Yüzü, İki Kız Kardeş, Mirasyediler, Zehra Ana, Küçük Besleme, Hayat Bağları, Nisan Yağmuru, İyi Aile Robotu, Seher Vakti, Mizgin, Cumbadan Rumbaya gibi dizilerin yanı sıra, Kurbağalar, Körebe, Milyarder, Teyzem, Suçlu, Gerilla, Yaban, Akrebin Yolculuğu, Avcı, Beyaz Melek gibi sinema filmlerinde yer aldı.

ÇASOD üyesi olan sanatçı, dünyaca ünlü roman Harry Potter’ın filminde karakterlerinden Mrs. Weasley’nin seslendirmesini de yaptı.

Kötü karakterlerin güçlü oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Tomris Oğuzalp’i aramızdan ayrılışının üçüncü yılında sevgi, saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER