Her türlü yaranın ilacı: Yong Pal

Her türlü yaranın ilacı: Yong Pal
Paylaşmak istediğim o kadar çok Güney Kore dizisi var ki, ooo! Hangisinden başlasam, hangisini neden izlediğimi anlatsam diye düşünürken, geçtiğimiz yıl SBS Drama Ödülleri’nde 10 dalda aday olup, 5 ödülü alan Yong Pal’i paylaşayım istedim.

*

Tür: Romantik, Dram, Aksiyon, Sağlık
Kanal: SBS
Senaryo: Jang Hyuk Rin
Yönetmen: Oh Jin Suk
Oyuncular: Joo Won, Kim Tae Hee, Chae Jung An, Jo Hyun Jae
Bölüm sayısı:18
 
(Dizinin asıl adı Yong Pal ama bazı kaynaklarda The Gang Doctor diye de geçiyor, aklınızda bulunsun.)
 
*
 
Ne için para kazanıyoruz? Neden paraya bu kadar ihtiyacımız var? Hayatta kalmak? Daha iyi bir yaşam? Standartları yükseltmek? Daha fazla lüks? Ya da ondan başka tutunacak hiçbir dalımız olmayan sevdiklerimiz için? Başka sorularla devam edeyim. Para kazanmak için elinizdeki işle yetinir misiniz? Sevdiklerinizi kaybetme korkunuz, illegal işlere bulaşma, bu yolda ölümü göze alma korkunuzdan daha mı fazla? Bu sorular aslında tam da Yong Pal’in hikayesinin çıkış noktası. Şöyle ki: Yetenekli doktor Kim Tae Hyun (Joo Won), kız kardeşinin tedavi masraflarını karşılamak için “Yong Pal” olarak illegal “sağlık hizmeti” vermeye başlar. Yong Pal, o illegal işten bu mafyaya kaçarken yolu uyuyan güzel Han Yeo Jin ile kesişir. Sonrasında ise 18 bölüm sürecek macera başlar!
 
Her zaman olduğu gibi sıra, kısa maddeler halinde Yong Pal dizisini paylaşacak kadar neden sevdiğimi anlatmaya geldi.
 
1-Varisçilik
Zengin aileler, onların çocukları, çocukları bekleyen yönetim maceralar Güney Kore dizilerinin vazgeçilmezlerinden diyebiliriz. “Bu insanlar her dizide bu kadar varsa izlemekten sıkılmadın mı?” diye de sorabilirsiniz. Cevap veriyorum: Hayır, sıkılmadım. Çünkü her biri farklı hikayelerde, farklı noktalardalar. Yong Pal dizisinin merkezinde sadece Kim Tae Hyun ile Han Yeo Jin yok. Aynı zamanda Han Yeo Jin ile abisi Han Do Joon’un (Jo Hyun Jae) miras savaşı da dizinin heyecan dozunu arttırıyor.
 
2-Aşk yarası için de doğru adres: Doktor Kim Tae Hyun!
“Çaresiz derdimin sebebi belli / Dermanı yaramda arama doktor.”
Biz de böyle şarkı bile var. ^^ Kültür şoku yaşatmadan hemen konuya giriyorum. Han Yeo Jin’in hem beden hem de ruh yaralarını Kim Tae Hyun’un iyileştireceğini biliyorduk. Bu spoiler sayılmaz. Her zaman ki gibi kendimize neyi soruyorduk: Biz bu aşk hikayesine inandık mı, bizi inandırabildiler mi? Evet! Çünkü Joo Won!
 
3-Joo Won
Tam bu noktada Joo Won için ayrı bir madde açmam gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ilk önce Yong Pal dizisinde izlediğim Joo Won’un diğer işlerini de merak ettim ve karşıma Good Doctor gibi efsane güzel bir dizi çıktı. 2013 yılında KBS2’de yayınlanan dizi Joo Won’un oyunculuk yeteneklerini konuşturduğu en iyi işlerden biri olmuş. Hal böyle olunca Yong Pal’ın cast direktörüne de beni Joo Won ile tanıştırdığı için teşekkürü bir borç bilirim.
 
4-Görsel şölen
Bakmak ile görmek, izlemek ile seyretmek. Yong Pal’i yayınladığı diğer işlerden ayırıp reyting listelerinde en yükseklere çıkarmasını sağlayan bir diğer nedeninin, kesinlikle sunduğu görsel ziyafet ve zengin efektler olduğunu düşünüyorum. Ekrana “bakarken” “göreceğinize” eminim!
 
Yukarıya dört madde yazdım. Hepsi izlemek için geçerli ve mantıklı sebepler. Peki, öve öve bitiremediğim Yong Pal’in hiç mi kötü yanı yoktu? Vardı! Yong Pal, 16 bölüm olarak hazırlanmış bir diziydi. Reytinglerin iyi gitmesinden dolayı senaryo iki bölüm daha uzatıldı. Fazladan yazılan iki bölümün, domino taşları misali, finali de etkilediğini düşünüyorum. (Herkes gibi.) Çünkü dizi bittiğinde, izleyenlerin genel görüşü Yong Pal gibi heybetli bir dizi için cılız bir final olduğu yönündeydi. Planlandığı gibi gitseydi daha güzel bir finali olacağına da emindim. Ha, biz uzayıp giden senaryolara, iki buçuk saat dizi sürelerine alışkınız o başka. (Lafın yerini de hazırlamış olayım, dedim.)
 
Demem o ki; Yong Pal aksiyon ile aşkı beraber izlemeyi sevenlerin listesinde bulunması gereken güzel bir dizi. Her zaman olduğu gibi fikir vermesi için bir OST ve fragmanla sizleri baş başa bırakıyor; izleyecek olan herkese iyi seyirler diliyorum!

Junhyung ft. Heo Gayoon - Nightmare
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER