Arkadaşlar İyidir'e veda mektubu...

Arkadaşlar İyidir'e veda mektubu...
Bu selfie bile ne kadar çok şey anlatıyor aslında...
Sıcak bir yaz günüydü. Bir yandan ülke gündeminin hararetiyle uğraşırken diğer yandan da yeni sezonun bir an önce gelmesini bekliyordum. İşte onun adını görmem de böyle günlerden birinde oldu. Okuduğum haberde yeni bir gençlik dizisinin başlayacağından bahsediliyordu ve daha ortada 1-2 kare dışında doğru düzgün bir şey yokken bağlanıverdim. Nedenini tam olarak ben de bilmiyordum. Tabii Zeynep Günay Tan ve Deniz Koloş'un varlığı ilgimi çekmişti. Sonuçta son dönemin en başarılı projelerinde imzası olan insanlardı. Gerçi bu isteğin sebebi daha önce yer aldıkları küçük roller dışında pek bilinmeyen başrol oyuncularının olması veya 'yeni Kavak Yelleri', 'ekranlara taze kan' gibi tabirler de olabilirdi. Kafamda deli sorular dönüp dursa da bu dizi ilgimi çekmişti bir kere.

1-2 hafta sonra dizinin kadrosu, fotoğrafları ortaya çıktı, derken fragmanın da gelmesiyle birlikte heyecanım tavan yapmıştı. 1 dakikalık fragmanda Emre Karayel'in sesi eşliğinde birlikte gülen, ağlayan, eğlenen ve en önemlisi asla ayrılmayan 5 genç ve Gripin'in yeniden yorumladığı 'Arkadaş' şarkısı, bana uzun zamandır böyle diziler izleyemediğimizi hatırlatıyor gibiydi. Günler geçip gitti ve sonunda ilk bölüm başladı. Daha ilk dakikadan olmasa da bir yerden sonra kendimi iyice kaptırdığımı fark ettim. Gençlerin hikayelerine hemen inandığımı, taraf tutmaya başladığımı ve sürpriz sonla nasıl şaşkına döndüğümü fark ettim... Bundan sonra pazar günleri Arkadaşlar İyidir'i izleyecektim.

Ne kadar isterdik hikayelerinize biraz daha ortak olabilmeyi...

Sonra ikinci bölüm, üçüncü bölüm derken Seda, Eren, Gizem, Merve, Yunus ve diğerleri adeta çocukluğumdan beri tanıştığım insanlarmış gibi hissettim, tabii bunda çok özenli bir şekilde kurulmuş hikayeleri de etkiliydi. Ama bir bela vardı başında, en can acıtanından. Reyting sisteminin doğruluğu veya güvenilirliği üzerine nutuk çekmeyeceğim ama ciddiye almasak bile sektörde işler iki bin kişinin isteğine göre gerçekleşiyordu. Ben her bölüm 'kalite çıtasını daha nereye çıkarabilirler' diye düşünürken her seferinde daha iyisi, daha güzeli geldi. Ama diyorum ya işte, bu reyting belası yüzünden yüzümdeki tebessüm soluveriyordu...

Reytingler git gide düşmeye başlamıştı. Ekranlara yeni bir soluk getirmeye çalışan bu işin yerine daha önce milyon defa işlenmiş konular daha çok izleniyordu. Bunu kader kısmete de bağlamayacağım, çünkü daha önce bu umut taciri yüzünden birçok güzel işten olmuştuk. Alışmak istemesek de alışmıştık bir kere. Sonra bu yüzden yayın saati değiştirildi ve 8 bölümdür TV'den izlediğim diziyi internete bırakmak zorunda kalmıştım. Yorucu bir günün ardından son bölümü izlediğimde içimi huzur kaplamış gibiydi. Arda'nın Merve için beyaz gülleri boyaması, Eren ve Gizem'in bağlılığı derken "n'olur bu dizi hemen bitmesin" yalvarışlarım daha da büyümüştü.

Böyle bir ekip bir daha ekranlara gelmeyecek...

Ve dün akşam... İşlerimi bitirdikten sonra biraz Twitter'a göz gezdirmek isterken zaman tüneline düşen birkaç tweet gördüm ve korktuğum şeyin olmamasını diledim. Ama maalesef oldu. Ekip paydos demiş ve son fotoğrafı paylaşmıştı bile. Sonra Neslihan Yeldan'ın "5 yaşındaki bir çocuğun elinden en sevdiği oyuncağı kopartılarak alınması gibi bir ruh halindeyim. Çok yazık oldu..." dediğini görünce veda vaktinin sandığımızdan çok daha erken olacağını içim burkularak fark ettim.

Farkına vardığım bir diğer şey de uzun zaman sonra bitmesine en çok üzüldüğüm dizi olmasıydı. Daha önce 'Benim Adım Gültepe' bana bu duyguyu hissettirmişti, şimdi de 'Arkadaşlar İyidir' gidiyordu elden. Ve biz hiçbir şey yapamıyor, sadece haftalardır büyük keyifle izlediğimiz dizinin vedasına tanık olmak zorunda kalıyorduk. Ya da bırakılıyorduk, çünkü suçlayacak kişi çok. Suçu deneklere veya kanala atmak mümkündü, hayal kırıklığı yüzünden hiçbir şey yapasım gelmedi. Sadece durdum ve düşündüm ne kadar özel zamanlar yaşadığımızı. 

Bizimkiler kendi hallerinde oturup konuşurken 'Ankara'nın Bağları' eşliğinde oynamaya başladıklarını, birbirleri hakkındaki gerçekleri öğrenmelerini sağlayan 'ben yapmadım' oyunu oynadıklarındaki hallerini, her şeyi batıran Merve çareyi karaokede bulurken yanında Arda'nın gelmesini ve nicesini. Arkadaşlar İyidir her anlamda özel bir diziydi, çünkü hikayesi öyle başarılıydı ki benden, sizden, herkesten bazı parçalar taşıyordu. 


Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER