3. Sezon Öncesi Black Mirror Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3. Sezon Öncesi Black Mirror Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yayın hayatına İngiliz Channel 4 kanalında başlayan ve yoluna Netflix ile devam eden fenomen dizi Black Mirror, bomba gibi bir sezonla ekranlara geri döndü. Toplamda 12 bölümden oluşan sezonun 6 bölümlük ilk yarısı 21 Ekim'de Netflix üzerinden izleyicilerin beğenisine sunuldu. 

Her bölümü farklı bir senaryoya ve farklı oyuncu kadrolarına sahip olan macera/bilim kurgu türündeki dizi, modern toplumlardaki bireylerin sorunlarını ve gelişen teknolojinin insan hayatında nasıl değişiklikler yarattığını eleştirel bir bakış açısıyla anlatıyor. Eğer yeni sezona henüz başlamadıysanız, öncelikle size birkaç ipucu verecek olan bu yazıyı okuduktan sonra başlamanızı tavsiye ederiz.

* Black Mirror, üçüncü sezonunda eskisi kadar sert eleştirilere ve kara mizah ögelerine yer vermiyor. Bunda dizinin Channel 4'ten Netflix'e geçmesinin ve üzerindeki ağır İngiliz havasından sıyrılıp Amerikan esintilerine yer verilmesinin büyük etkisi var. Channel 4 zamanında oldukça cesur bir üsluba sahip olan Black Mirror'un Netflix ile birlikte daha yumuşak bir anlatımı tercih ettiği görülüyor.

* Daha önce dizinin hem yazarlığını hem de yapımcılığını üstlenen Charlie Brooker ve Annabel Jones ikilisi, yeni sezonda da birlikte çalışmaya devam ediyor. Bu yüzden dizinin hayranları içini ferah tutabilir zira kurguda köklü değişimler yaşanmamış. 

* Black Mirror, bu sezonun kadrosunda Bryce Dallas Howard, Jerome Flynn, Alice Eve, James Norton, Alan Ritchson, Cherry Jones, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Raymond McAnally ve Kelly MacDonald gibi tanınmış isimleri ağırlıyor. 

* Senaryosu NBC'nin komedi dizisi Parks and Recreation'ın senaristleri Rashida Jones ve Mike Schur tarafından kaleme alınan "Nosedive" adlı ilk bölümün yönetmen koltuğunda "Atonement" ve "The Soloist" filmlerinin yönetmeni Joe Wright yer alıyor.

* Charlie Brooker ve Annabel Jones'a göre, yeni sezonda asıl korkunç olanın teknoloji değil insanın ta kendisi olduğunu göreceğiz. İkili, zannedilenin aksine teknolojiyi şeytan gibi göstermeye çalışmadıklarını dile getiriyor. Dizinin ana temasının "yan etkiler" olduğunu vurgulayan Brooker ve Jones, gündelik yaşantılarında sürekli bir ikilem içinde olan karakterlerin teknolojinin etkisiyle birlikte nasıl çöküşe uğradıklarını anlatmaya çalıştıklarını söylüyor.

* Kelly Macdonald'ın yer aldığı altıncı bölüm, Kuzey Carolina'a da yaşanan polis şiddetine bir gönderme niteliği taşıyor. 

* Game of Thrones'da Tyrion Lannister'ın arkadaşı ve sağ kolu Bronn olarak tanıdığımız Jerome Flynn ve Alex Lawther'lı "Shut Up and Dance" adlı üçüncü bölüm, son günlerde ülkemizin gündeminde de yer alan pedofili ve çocuk istismarını konu ediniyor. 

* Üçüncü sezon, diğer sezonlara kıyasla daha tahmin edilebilir bir hikaye akışına sahip. Bu da ters köşe bekleyenler için sıkıntı yaratabilir, çünkü bölüm sonunda ne olacağını az çok kestirebiliyorsunuz. Yine de beklentinizi çok yüksek tutmadığınız müddetçe keyifle seyredebileceğiniz bir sezon sizleri bekliyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER