Mikserliği ile ünlü yengelerde bu hafta: Betül Sarıhan!

Mikserliği ile ünlü yengelerde bu hafta: Betül Sarıhan!
Miras davasına çocuklarını evlendirmek için gerekli tüm atılımları yapan ama işleri planladıkları gibi gitmeyen Sarıhan ailesinin Lordu ile Yenilmez ailesinin güzeller güzeli ortanca kızının ufacık, mini minnacık bir yanlış anlaşılma sonucu kendilerini önce çocuklu sonra da evlilik yolunda bulmalarıyla başlayan hikayeleri ile her Çarşamba evlerimize konuk oluyorlar.

Eğlenceli aynı zamanda trajikomik bu hikayenin olmazsa olmazı elbette, ortalığı mikser edasıyla karıştıran, olayları köpürten sivri dilli, zekiliğini kötülüğüne borçlu bir karakter. Kimden mi bahsediyorum? Tabii ki Betül Sarıhan’dan.

Sevinç Erbulak’ın hayat verdiği Betül, aşırı ilginç, komik ve sinsi bir kadın. Kime ne zaman laf sokacağını kestiremiyor ve hatta bazı durumlarda o ince dokundurmaları hissedemiyorsunuz bile. 

Herkesin ailesinde mutlaka ama mutlaka –uzağında ya da yakında- işleri karıştıran bir yengesi vardır. (Sözüm meclisten dışarı tabii ki, bunlar genel gözlemler.) Bu yengelerin asıl görevi sağda solda ailedeki herkes hakkında konuşulan konuları bir potada eritip kendine fayda sağlayan yanlarını zamanı gelince karşı saldırı için kullanmaktır. 

Betül Sarıhan’ı bu yüzden hepimiz yakinen tanıyoruz, maalesef…

Eşini bütün kötülüğü ile bastırmış, bulunduğu ortamı ele geçirmiş, dominant bir karakter Betül Sarıhan. Rüküş zevkleri olduğunu asla kabullenmeyen, yaşını eksik hatta düpedüz küçük söyleyen, aklı iyiye ve güzelliğe değil de ortalığı nasıl karıştıracağına çalışan tipik bir yenge modeli. 

İlk bölümden yayınlandığı son bölüme kadar, tek bir an, kendi karakterinden ödün vermemiş, eşine karşı iyi niyet maskesini gerektiği zamanlarda kullanmasını bilmiş ve oğlu “Eröl”ü- hayır yanlış yazmadım Betül Sarıhan kibarlığı bu, oğluşuna Eröl diyor.- kendi gibi yetiştirmeye çalışmış ancak başarılı olamamış. Lale ve Onur’u ayırmaya çalışmak ve Eröl dışında başarısız olduğu çok az konu var. 

Bu konulardan biri moda anlayışı… Görümcesi Yıldız’ın eline bir koz vermemek için özel kombinler giyse de odasındaki gizli bölmeden hepimiz haberdarız. Zevksizliğin zirve yaptığı, göz yormak dışında hiçbir işlevi olmayan o kıyafetler yerine gün içinde giydiği kıyafetleri giymesi tabii ki çok güzel ama keşke daha sık o rüküş hallerini görsek. Betül Sarıhan’ın foyaları bir bir ortaya çıkmalı. Çıkmalı ki curcuna görelim, eğlence görelim…

Bir diğer konuya örnek olarak gelinini idare etmekte zorlandığını da söyleyebiliriz. Hoş Filiz’in bendine sığmayıp enginlere taştığı herkes tarafından kabul görmüş bir gerçek. Manipüle edilemeyen, azıcık saf, bir tutam dengesiz ve öfkesi saman alevi gibi parlayıp sönse de gerçek bir minnoş Filiz. Sadece birazcık iştahlı bir arkadaşımız kendisi. Kayınvalidesi Betül Sarıhan’a bile dönem dönem kök söktürmüşlüğü de var tabii ama hakkı. Mazlumların alınan ahları aheste aheste çıkar. 

Dün akşam yayınlanan 18. bölümde de bu bedelin temeli atıldı gibi hissettim. Ne derece doğru bir histi elbette tartışılabilir ancak artık ucundan kıyısından böyle şeyler görmeliyiz diye düşünüyorum. Hamile bir kadına hatta hiçbir insana safi kendi hırsından bu kadar art niyetli ve kötü davranılmamalı.

Betül’ü bu kadar sevip aynı zamanda sinir olmamın en büyük sebebi ise elbette ki Sevinç Erbulak’ın oyunculuğu. Tiyatrocu Füsun – Altan Erbulak çiftinin kızı olmasının oyunculuğu üzerindeki etkilerini olumlu yönde kullanmış, birçok ödüle layık görülmüş ve pek çok yapımda rol almış bir oyuncu… 

Televizyonda ilk kez Süper Baba ile evlerimize konuk olmuş olsa da Kuzenlerim dizisindeki Ece karakterinin yeri apayrıdır benim için.

Uzun bir süre daha izleme şansından esirgemez bizi umarım.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER