Gözleri ile konuşan adam: Erol Günaydın

Gözleri ile konuşan adam: Erol Günaydın

Yüzündeki sevgi dolu gülümseme ile akıllarımızda yer etti. Mimiklerini kullanışındaki ustalığı, ses tonuyla unutulmaz karakterler bıraktı ardında. Kimileri için Bay Yanlış, kimileri için Beton Raziye kimileri için Çiçek Taksi’nin Ramço’su…

79 yıllık ömrüne sığdırdıklarıyla birazcık yakından tanıyalım mı Erol Günaydın’ı?

16 Nisan 1933 Trabzon, Akçaabat’ta doğmuş. Bir kamyonetin arkasında İstanbul’a gelmiş. Galatasaray Lisesi’nde okumuş. Okuduğu dönemde “hardallı geceler” adıyla şamata geceleri geleneğini başlatmış. Haldun Dormen’le tanışabilmek için okuldan kaçmış. Okuldayken lakabı “tıjın”mış. Rol icabı ateş ederken ağzından çıkarttığı “tıjın” sesinden geliyormuş bu isim.1955 yılında Dormen Tiyatrosu’nda “Papaz Kaçtı” oyununda rol almasıyla başlamış oyunculuk serüveni. 1960ta Tuncel Kurtiz ve birkaç arkadaşı ile birlikte kendi tiyatrolarını kurmuşlar ancak dönemin siyasi olayları yüzünden kısa sürede kapatılmış salonları. Erol Günaydın da Kenter Tiyatrosu’na girmiş ve İzmir’de oynadıkları bir oyun vesilesiyle rahmetli eşi Güneş Hanım ile tanışmış.

Türkiye’de rol aldığı tiyatrolar dışında İngiltere, Amerika ve Fransa’da da sahneye çıkmış. Hatta o dönem orada kalmayı bile düşünmüş ancak arkadaşının baskıları ile ülkesine geri dönmek zorunda kalmış. Meddah geleneğini temsilcilerinden Ferhan Şensoy ile birlikte Orta Oyuncular olarak birçok tiyatro oyunu sergilemişler.

1967 yılında Güzel Bir Gün İçin filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde  ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülü almış.

Mimiklerine bu kadar ustalıkla hakim olabilmesinin sebebi Pandomim üzerine eğitim almasıymış. Birçok tiyatro oyunu, sinema filmi, televizyon dizisi ve hatta müzik kliplerinde yer alan Günaydın, seslendirmeler yapmış ve 2007 yılında Emine Algan ile yaptıkları söyleşiyi “İki Kalas Bir Heves” isimiyle kitaplaştırmıştır.

Ayı Yogi çizgi filminin baş karakteri Ayı Yogi, Yavru ile Katip’in Yavru’sunu, Hz. Muhammed: Son Peygamber’de Ebu Talip’i, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Bilbo Baggins’i, Yukarı Bak (Up) filminde ise Carl Fredicksen’i seslendirdi.

1984 yılında Köşe Dönücü ile başladığı televizyon dizileri serüveni 1995’te Çiçek Taksi’deki Ramazan Ay namı diğer Ramço karakteri ile devam etti. Hırsız Polis dizisinde Uğur Yücel’in Aksak karakterinin felci babası Dursun’u yattığı yerden, mimiklerini kullanarak canlandırdı. Mahsun Kırgmızıgül’ün Beyaz Melek filmindeki Komutan Vahit karakteri de unutulmayacak rollerinden sadece bir tanesi.

2005 yılında Emre Altuğ’un Aşk-ı Kıyamet klibinde ölen eşinin ardından yaşamaya çalışan yalnız yaşlı adam karakteri ile de gözyaşlarımızı yerinden eden Günaydın’ı 15 Ekim 2012’de İstanbul’da kaldırıldığı hastanenin yoğun bakımında kalp yetmezliği nedeniyle kaybettik.

Dört yıl önce tam da bugün ayrıldı aramızdan. Yer aldığı yapımlarla, yazılarıyla, röportajlarıyla hala kalbimizin en güzel köşesinde. Sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

 BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER