Deniz sakinliğinde bir adam: Engin Akyürek

Deniz sakinliğinde bir adam: Engin Akyürek
Karanlık gökyüzünde parıldayan bir çift yıldız görmek isterseniz onu bulduğunuz yerde gözlerinin içine bakmanız yeterli. Gözleri kadar gönlü de kara, koyu bir Beşiktaş taraftarı. Dalış ve sualtı meraklısı, çay tiryakisi…  Onunla ekranda haşır neşir olmak sakinlik veriyor izleyiciye, nedendir bilinmez.. Ne kadar hareketli, hararetli bir karakter canlandırıyor olursa olsun huşu içinde izletiyor kendisini. Ekranda izlerken, seyir keyfinden dört köşe olduğumuz kara prens Engin Akyürek'i biraz yakından tanıyalım mı?

1981 yılında Ankara’da doğmuş. Sokakta futbol oynayarak ve dilinden Metin- Ali- Feyyaz’ı düşürmeyerek büyümüş. Ankara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olmuş, okuduğu bölümün oyunculuğuna da çok şey kattığını düşünüyormuş. "Türkiye’nin Yıldızları" yarışmasına katıldığında henüz 21 yaşındaymış. 

Yer aldığı yapımlarda canlandırdığı karakterlerin gerçek olduğunu ve onlarla bir yolculuğa çıktığını düşünüyormuş. Oyunculuk ve hayat konusunda “Asla!” kelimesine inancı yokmuş. İçine sinen bir durumda herkesin o şeyin içinde olabileceğini düşünüyormuş. Yaş almanın erkekler açısından keyifli bir süreç olarak görüyormuş. Morali bozulduğunda kısa sürede toparlanırmış ve bunun için uyuyup uyanması yeterliymiş. İkili ilişkilerde en sevmediği durumlar; samimiyetsiz ve keyfi davranışlarmış.

Biraz da oyunculuk kariyerine göz atalım mı?

Yarışmadan sonra 2004 yılında çekilen ‘Yabancı Damat’ dizisinde Kadir rolü ile tanıdık onu. 2006 yılında Zeki Demirkubuz’un yönettiği ‘Kader’ filminde Cevat olarak yer aldı. Kader’deki performansı ile  ‘Umut Veren Sanatçı’ dalında 39. Siyad Türk Sineması ve ÇASOD Oyunculuk Ödülleri’nde ödül aldı. 2007-2008 yılları arasında Nizipli karakteri ile ‘Kara Yılan’ dizisinde rol aldı. 2009 yılında Meral Okay’ın kaleme aldığı ‘Bir Bulut Olsam’ dizisinde kadınlara şiddet uygulayan epilepsi hastası Mustafa karakterini canlandırarak televizyon seyircisinin "sevilen kötüler" listesine ilk giren oldu. 2010- 2012 yılları arasında ‘Fatmagül’ün Suçu Ne? ‘dizisinde Kerim Ilgaz’a hayat verdi. 2014 yılında ‘Bi Küçük Eylül Meselesi’nde karikatürist Tekin olarak izledik onu. 2014 – 2015 yılları arasında ise ‘Kara Para Aşk’ dizisinde Ömer olarak karşımıza çıktı.

Diziler ve filmlerin yanı sıra 2006 yılında Tan Sağtürk’ün koreografisini hazırladığı ‘Romantika’ isimli müzikalde Çetin karakterini canlandırdı.

Yeni dizisi de belli oldu üstelik. Senaryosunu Elif Usman Ergüden’in yazacağı ve ilk üç bölümünü Umut Turagay’ın çekeceği kod adı "Esaretin Bedeli" dizisinde onu bu sefer de bir doktor olarak izleyeceğiz.

Yeni yaşında sevgi, mutluluk, huzur ve başarı dolu nice yıllar dileriz!

Engin Akyürek'i izlediğimiz beş yapımdan birer sahne seçtim, hep birlikte izleyelim. ^^

Yazı devam ediyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER