Gelinim Sensin: Kayınvalideyle imtihan

Gelinim Sensin: Kayınvalideyle imtihan
Fox TV’nin yeni evlendirme programı Gelinim Sensin 3 Ekim Pazartesi başladı. Ebru Akel’in sunduğu yarışmada kayınvalideler oğulları için gelin adayları seçiyor ve seçilen adaylarla birer hafta geçiren damatlar birbirlerini tanıma yoluna girip girmediklerine karar veriyor. Tanıma yoluna girmek kalıbını Kısmetse Olur’dan beri severek kullanıyorum, buraya da tam oturdu bence.

Programı Kısmetse Olur’dan farklı yapan müstakbel kayınvalidelerin oğullarına gelin seçiyor olması. Ancak ne yazık ki Kısmetse Olur’dan farklı olayım derken vicdan azabı bir hale dönüşmüş, en azından benim açımdan ilk bölüm öyleydi. Memleketimizdeki problemlerin yüzde ellisinin erkek annelerinin oğullarını konumlandırdıkları yer olduğuna inanan biri olarak bir kere daha haklı olduğuma sevinecek değildim elbette, üzüntüden öldüm gördüklerim karşısında. Kendilerini gelinlerle yarıştıranları mı ararsınız, ‘Gelinim benim gibi sıcakkanlı, doğal, konuşkan olmalı’ diyeni mi? ‘Ben sizinle tatile gelsem ne yaparsın?’ dediklerinde ‘Size de ayrı bir oda tutarız’ diyen geline ‘Ayy öyle mi?’ diye şaşıranı mı istersiniz, ‘Ben seneye torun isterim o yüzden senle evlenmesin oğlum’ diyeni mi?

 Kayınvalidelik müessesi bu kadar uçsuz bucaksız olmuşken ‘Son dakikada sunumsuz yakalandım’ diye bisküvileri kurdelelere saran gelinlere neden gülüyoruz ki? Kadın ruh sağlığını korumanın yolunu bulmuş belli ki, bence destek olalım. Bütün bunlara gülebilirdim, eğer yurtta büyümüş bir gelin adayına ‘Oğluma uygun olduğunu düşünmüyorum çünkü tek başıma yaşıyorum diyorsun ama nereden bilebiliriz?’ diyebilecek vicdana sahip bir kayınvalide adayını görmeseydim. İyi anne olmanın kendi çocuğunu bütün dünyadan üstün tutmak ve onun bile mutsuzluğuna sebebiyet vermek olmadığını ilk kim anlayacak acaba? Kötü bir insanın iyi bir anne de olamayacağını ilk kim fark edip diğerlerine anlatacak? Kötü kalplilikten ve vicdansızlıktan korkarım. ‘Yaa cast bunlar, senaryo hepsi’ diyen olabilir. Bu cümleleri para için kurabilen varsa ondan zaten daha da çok korkarım.

Şunca telaş ve karmaşa ortasında bir evlendirme programı keyfim vardı, onu da bu şekilde sabote edenleri esefle kınamayı bir borç bilir, programa bol reytingler, gelin ve damatlara tanıma yolunda oldukları adayla mutluluklar, kayınvalide adaylarına sağduyu dilerim. İyi seyirler.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER