İmam Sabri'nin askerleriyiz!

İmam Sabri'nin askerleriyiz!

Atv’nin iki dizisi Kertenkele ve Diğer Yarım, bu hafta Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan veto yedi. Diyanet, bu iki diziye camiden görüntü alma yasağı getirdi. Kertenkele’yi izlemediğim için bana laf düşmez, ama Diğer Yarım hakkında iki kelam etmezsem de içim rahat etmez. Diziyi izlemeden böyle bir karar veren yetkililere İmam Sabri’den bahsetmek isterim biraz.

Murat Garipağaoğlu’nun canlandırdığı İmam Sabri; evlat sevgisinden Allah korkusuna kadar her güzellikten nasibini almış, kötüyle de belayla da işi olmayan, görüp görebileceğiniz en temiz kalpli insanlardan biridir. Hayatta tutunacağı tek dalı oğlu Poyraz’dır ve Poyraz’ın parmağına çöp batsa Sabri’ninki kanar, hissedersiniz. Üstelik sadece kendi oğluna değil, kapısını çalan herkese babalık yapar. Bu dünyaya sevgi paylaşmaya geldiğini söyler hep. Her zaman iyilikten ve güzellikten yana olmayı, dik durmayı, vazgeçmemeyi öğütler. Kalp kırmaz, halden anlar, yardımseverdir de. Kendine alınan hediyeyi dahi ihtiyacı olanlar için kullanır. Velhasıl, İmam Sabri dünya tatlısı bir adamdır ve kusura bakmayın, bu kadar erdem bizim mahallenin imamında bile yoktur.

Bunları anlatıyorum, çünkü iyi bir imam olmanın iyi bir insan olmaktan geçtiğine inanıyorum. Yani imamlar hem dediğini, hem de yaptığını yapmamız gereken adamlar olmalı, değil mi? Daha önce de yazdım, ben kendi adıma çok şey öğreniyorum İmam Sabri’den. Daha da öğrenecek çok şey olduğunu düşünüyorum. İmam Sabri bana kibrin ve öfkenin ne kadar günah olduğunu hatırlatıyor. Bir kalp kırmanın, Kabe’yi yıkmak gibi olduğunu öğretiyor. Ne zaman keşke herkes Sabri gibi olsa diye düşünsem, oradan bana “Sen niye Sabri gibi olmuyorsun?” diyor. Başkasından iyilik beklerken dönüp biraz da kendime bakmamı söylüyor. Ben aza kanaat etmeyi, tevazuyu, iyi niyeti Sabri’den öğreniyorum.

Eda Tezcan ve Gülbike Sonay Üte yazıyor, Murat Garipağaoğlu oynuyor, ben her hafta bu karakterden yeni bir ders çıkarıyorum. Sonra siz çıkıp İmam Sabri’nin toplumda yanlış bir etki bıraktığını söylüyorsunuz, camide çekim yapmayı yasaklıyorsunuz. Doğru söyleyin, Sabri’nin aşık olmasına mı takıldınız? Peki imamlar aşık olmaz mı? Sevmek günah mı? Hz. Hatice de Peygamberimizi sevmedi mi? Siz “Hatice gibi sevmek” nedir bilir misiniz? Ben bilirim. Onu da bu diziden öğrendim.

Son olarak hem bu kararı verenlere hem de Sabri’nin inancını sorgulayanlara birkaç sorum olacak. Televizyonu bırakın, siz hayatınızda şu aşağıdaki sahneyi yaşayan kaç imam gördünüz? Kaçınız nefsini böyle karşısına alabildi? Cami yasağı getirdiğiniz İmam Sabri’deki iman kaçınızda var, hiç düşündünüz mü? 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER