Hırsız Kertenkele

Hırsız Kertenkele
25 Ekim Cumartesi akşamı ATV’nin bu sezonki en son dizisi görücüye çıkıyor. Aylardır dönen fragmanlarıyla hepimizin aşina olduğu Kertenkele, ilgi çekici konusuyla ve fragmanlarda bile parlayan Timur Acar’ın oyunculuğuyla ön plana çıkıyor.

Kertenkele, Beyaz Karanfil ile birlikte aylardır fragmanı dönen iki diziden biri olması sebebiyle izleyicilere gına getirtmiş durumdaydı. Neyse ki bir ay kadar sonra ikinci fragmanın yayınlanmasıyla bir nefes aldık. İlk fragmanın, ekranda uzun süre dönmesi sonucu, izleyenler üzerinde bıraktığı etkiyi yapımcılar da fark etmiş olacak ki, ikinci fragman “Yeter artık ya kertenkele, kertenkele!” sözleriyle açılıyordu.

Timur Acar (Kertenkele) ve Sera Tokdemir (Zehra) bu hikayenin iki başrolü

Fragmanlarda görüldüğü kadarıyla oldukça emek harcanmış ve özgün bir yapım havası veren dizi, Kertenkele lakaplı bir hırsızın maceralarını anlatıyor. İstanbul polisinin uzun uğraşlara rağmen yakalayamadığı hırsız, neden sonra yakalanıp hapse atılıyor ve hapisten kaçmanın yollarını ararken hapishaneye gelen bir imamın kıyafetlerini çalarak kaçıyor. Daha sonra kader, Kertenkele’yi camisine imam bekleyen bir cemaatle karşılaştırıyor ve Kertenkele sıfırın altında olan din bilgisine rağmen kendini bir anda o caminin imamı olarak buluyor. Vaazleri ile ünlenen Kertenkele, bu sırada kasabanın güzellerinden birine de aşık oluyor.

Kertenkele oldukça ilgi çekici hikayesi, muzip detayları ve kaliteli oyuncu kadrosu ile şimdiden epey tutacağa benziyor. Açıkçası fragmanı her gördüğümde yapımcıları tebrik ediyordum. Öte yandan, Türkiye’den nasıl bu kadar iyi bir hikaye çıkabildiğine de şaşıyordum. Ta ki, dizi ile ilgili internette biraz araştırma yapana kadar. Meğer Kertenkele, 2004 yılında çıkan, Kemal Tebrizi’nin yönettiği İran yapımı Marmoulak (Lizard) namlı bir filmmiş. ATV’nin Kertenkele’si ise konu, hikaye, karakterler ve diyaloglar açısından orijinal Kertenkele’nin aynen uyarlamasıymış.

Atv dizisi Kertenkele'den bir sahne

ATV’nin resmi açıklamalarında ve gönderdikleri basın bültenlerinde Kemal Tebrizi’nin filmine bir atıf göremesem de, proje ufak diyaloglara ve yan karakterlere kadar aynı olduğuna göre bir telif anlaşması yapılmış olmalı diye umuyorum. İlk bölümün jeneriğinde diğer uyarlama dizilerde olduğu gibi bir “Kemal Tebrizi’nin aynı adlı eserinden esinlenilmiştir” ibaresi bekliyorum açıkçası, aksi halde Kertenkele yayın hayatına konusuna çok uygun bir hırsızlık hikayesi ile başlamış olacak.

Son olarak, yayınlanan fragmanlardaki sahneler ile orijinal filmin birebir örtüştüğünü de söyleyebiliriz. Dizi bölümlerimizin uzunluğu göz önüne alındığında, ilk bölüm filmin tamamını kapsayabilir. Devamında ise orijinal senaryoya ek olarak katılan karakterler ve karakterler arası ilişkiler ile birlikte oldukça eğlenceli bir hırsız-polis ve aşk hikayesi izleyeceğiz gibi duruyor. Kemal Tebrizi'nin filminde yaşanan olayları izlemeye doyamayan biri olarak, bizim senaristlerimizin de bu konudaki yeteneğini göz önünde bulundurduğumda, Cumartesi akşamlarımızı keyifli geçireceğimizi söyleyebilirim. Özellikle, geçtiğimiz yıldan beri cumartesileri ATV’de –Bugünün Saraylısı ile– çektiğimiz eziyet düşünüldüğünde artık nefes alacağımız günlerin geldiğini ümit ediyorum.

Yazımı bitirirken Twitter’da bazı kullanıcıların, cami imamı karakteri ile İslam dinine hakaret edildiği gerekçesiyle şimdiden dizinin yasaklanmasına yönelik çağrıları olduğunu da eklemeliyim. Kemal Tebrizi'nin filmi de 2004 yılında İran'da kapalı gişe oynarken ve Uluslararası Tahran Film Festivali'nde seyirci oylarıyla 'En İyi Fİlm' seçilmişken yasaklanması gerektiğine dair tartışmalar olmuştu.

Hepimize keyifli seyirler!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER