Hayat Şarkısı: Zeynep'in grileriyle mücadelesi

Hayat Şarkısı: Zeynep'in grileriyle mücadelesi
21 hafta boyunca en çok kızdığımız, söylendiğimiz karakterlerden biri de Zeynep oldu. Esasında Zeynep, Hüseyin ve Melek’in yakınlaşması sonrasında empati kurabileceğimiz bir karakterken bizi empati kurmaktan fersah fersah iten şeyler oldu. Bunlar gelecek sezonda da varlığını sürdürecek mi göreceğiz. Ama ben empatinin sınırlarını zorlayıp Zeynep’in hayatına geniş bir bakış atmaktan yanayım.

Zeynep, varlıklı bir ailenin kızı, varlıklı bir ailenin gelini. Hüseyin’i sevmiş, babasının da katkısıyla evlenmiş. Daha sonra bu sevgi yerini takıntıya bırakmış. Biz bu kadarını biliyoruz. Ama Zeynep’in kalbinin nasıl atmaya başladığını bilmiyoruz. Belki de o da babasının zoruyla bu yola girdi? Elimizdeki ilk soru işaretimiz bu.

İkincisine geliyorum. Aldatmanın bahanesi olmaz, olamaz! Hüseyin ve Melek arasındaki ilişkiye hikaye bazında baktığımda çoğu şeye takılmasam da Zeynep’in tarafından baktığımda tek bir mağdur görüyorum. O da Zeynep. Hüseyin’in mutsuz bir evliliğe sahip olması, aşkı başka kollarda aramasını haklı çıkarmaz. Mutsuzsan, boşanacaksın. Boşandığında çevrene zarar vereceğini düşünüyorsan, başka yollar arayacaksın. Ama bir kadını öyle zor bir durumda bırakmayacaksın.

Ayrıca ilk kısımda dediğim gibi Zeynep’le Hüseyin’in evliliğine dair bilmediğimiz çok şey var. Ve en ufak ayrıntı dengeleri değiştirebilir.

Zeynep’e Hüseyin’i yanında tutmaya çalıştığı için kızıyoruz. Ama Hülya’yı da Kerim’i yanında tutmaya çalıştığı için destekliyoruz. Esasında burada oturmayan şeyler var, en azından benim açımdan. Yine buradaki soru işaretlerimin kaybolması için Zeynep'in evlilik sürecine uzun bir bakış atmak istiyorum.

Öncelikle Zeynep’e kızma, söylenme nedenim Hüseyin’le olan ilişkisi değil. Zeynep’in Hüseyin’i ya da Melek’i değil de Hülya’yı hedef alması beni rahatsız eden. Hülya’nın bu meselede zerre suçu yokken, durmadan saldıran bir Zeynep görmek beni rahatsız ediyordu. Zeynep’e Hülya’ya yaptıkları, Cem’le iş birliğine girmesi, Emine Anne’nin kaçırılmasına ortak olması gibi nedenlerle çok kızgınım. Ama öte yandan da Zeynep’i anlamak için mücadele ediyorum.

Sezon finalinde de gördük ki, Zeynep de içindeki koyu griyi bastırmaya hazır. Hayat Şarkısı siyahlarla beyazların savaşını değil grilerin savaşını yansıtmasıyla kalbimi kazanan bir yapım. Zeynep’in tonunu koyu gri sanarken, açık griye doğru yol alması hem hikaye hem de Zeynep’in karakteri açısından da sevindirici bir gelişme. Zira ben Zeynep’i de anlamak istiyorum.

Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER