The Tudors, 6 sene önce ekranlara veda etti

The Tudors, 6 sene önce ekranlara veda etti
İngiltere'nin en ilgi çekici dönemlerinden kabul edilen 8. Henry'nin hüküm sürdüğü dönemde geöen The Tudors dizisi altı yıl önceson buldu. Televizyonda tarihi yapım trendini körükleyen dizi 2007'de başlamıştı.

Michael Hirst'in yazıp yönettiği bu yapım İngiltere, İrlanda ve Kanada ortak yapımcılığında ekrana taşınıyordu. 16. yüzyıl İngiltere'sinde geçen yapımda ana kahramanımız 8. Henry'yi Jonathan Rhys Meyers canlandırıyordu. Günümüzün sevilen oyuncularından Natalie Dormer, Anne Boleyn karakteriyle karşımıza çıkıyordu. The Tudors ayrıca şimdilerde Superman karakterine hayat veren Henry Cavill'i ünlü eden dizi olmasıyla da tanınıyor. Bu tarihi yapımda ayrıca Sam Neill, Callum Blue, Henry Czerny, Maria Doyle Kennedy, Nick Dunning, Jeremy Northam, James Frain, Jamie Thomas King ve Hans Matheson gibi isimler rol alıyordu.

Şimdilerin Superman'i o zamanlar kralın dostu Charles Brandon'dı

Peace Arch Entertainment tarafından Showtime kanalı için geliştirilen The Tudors'ta İngiltere tarihinin en çok konuşulan krallarından 8. Henry'nin maceralarına şahit oluyoruz. Henry Tudors, özellikle ülkenin meshebini değiştirmesi, İngiltere kraliyetini kilisenin başı ilan etmesi ve elbette yaptığı sansasyonel evliliklerle meşhur. Babasının ölmesiyle tahta geçen 8. Henry sırasıyla Aragonlu Catherine, Anne Boleyn, Jane Seymour, Cleveslerden Anne, Catherine Howard ve Catherine Parr ile evlendi. Onun bu durmak bilmeyen evlilik macerası erkek bir varis bırakma isteğinden kaynaklanıyordu ancak Anne Boleyn'den dünyaya gelen kızı I. Elizabeth, İngiltere'ye altın çağını yaşatan isim oldu.

Saray entrikaları, kralı yönlendirme çabaları, bir ülkenin topluca din değiştirmesi, yöneticilerin soylarını devam ettirecek bir varise sahip olma zorunluluğu, saraydaki hanedanların yükselme çabası, yöneticilerin aldıkları kararların halka ve gelecek kuşaklara etkisi de bu yapımda arka planda işleniyordu.

Meşhur Anne Boleyn rolüyle Natalie Dormer

Dört sezon süren bu dizinin toplamda 38 bölümü bulunuyor. Dizi başta Showtime, BBC Two, CBS ve TV3 olmak üzere sayısı ülke kanalında ekrana geldi. Yayın hayatı boyunca 49 ödül kazandı, 70 adaylık elde etti. Bu adaylıklar arasında Altın Küre Ödülleri de yer alıyor. 

Sevilen dizi 20 Haziran 2010'da Death of a Monarchy isimli bölümüyle izleyicilere veda etti. Ancak Amerikan televizyonu ve dünyanın genelinde tarihi yapımlara büyük bir ilginin başlamasına neden oldu.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER