The Sopranos biteli 9 sene oldu!

The Sopranos biteli 9 sene oldu!
Amerikan televizyonunun sayılı dizilerinden kabul edilen The Sopranos son bölümüye ekrana geleli tam dokuz sene oldu.

David Chase tarafından yaratılan dizi Amerika'da HBO kanalında ekrana geliyordu. Bizler bu başarılı yapımla CNBC-e kanalı aracılığıyla tanışmıştık. 1999 ile 2007 yılları arasında yayınlanan dizi New Jersey’da yaşayan İtalyan kökenli bir mafya ailesini konu ediyordu. Ailenin reisi olarak da karşımıza Tony Soprano çıkıyordu. Burada suç, şiddet, dostluk, aile ve adalet gibi birçok kavram ele alınıyordu.

Tony Soprano karakterine James Gandolfini hayat verirken, ona Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler ve Jamie-Lynn Sigler gibi oyuncular eşlik ediyordu.

Soprano ailesi...

86 bölümden oluşan bu yapım yayın hayatı boyunca birçok ödüle layık görüldü. 113 ödülü kazandı, 301 kere de aday gösterildi. Sırf bu rakamlar bile The Sopranos'un Amerikan televizyonunda yarattığı etkiyi özetlemeye yetiyor. Bunların içinde 21 Emmy Ödülü ve 5 Altın Küre yer alıyor.

Hem izleyicilerden hem eleştirmenlerden büyük ilgi gören bu yapım 10 Haziran 2007'de Made in America isimli bölümle izleyicilere veda etti. Ancak The Sopranos, Amerikan televizyonunda ciddi bir yer edinmeyi, örnek iş olarak gösterilmeyi sürdürüyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER